Nowe święto w Polsce
Data ustanowienia nowego święta jest nieprzypadkowa. 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski wydał rozkaz przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Armia Krajowa w czasie II wojny światowej była największą tak dobrze zorganizowaną strukturą podziemną. Trudno dziś precyzyjnie określić ilu Polaków służyło w Armii Krajowej, ale szacunki wskazują nawet na 390 tysięcy żołnierzy - kobiet i mężczyzn.
Najbardziej znaną akcją Armii Krajowej jest oczywiście powstanie warszawskie, szerzej akcja "Burza", ale było ich znacznie więcej.
Kalendarz dni wolnych od pracy w 2025 roku
Po tym jak posłowie pod koniec 2024 roku przegłosowali uznanie wigilii Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy, w Polsce takich dni mamy 14. Są to:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- 20 kwietnia – Wielkanoc,
- 21 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny,
- 1 maja – Święto Pracy,
- 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja,
- 8 czerwca – Zielone Świątki,
- 19 czerwca – Boże Ciało,
- 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Święto Niepodległości,
- 24 grudnia - wigilia Bożego Narodzenia
- 25 grudnia – Boże Narodzenie,
- 26 grudnia – Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
Narodowy Dzień Żołnierzy Armii Krajowej będzie wolny od pracy?
Posłowie wychodzący z inicjatywą uznali, że kolejnego dnia wolnego od pracy nie będzie, przynajmniej na razie. Wiązałoby się to z kosztami dla gospodarki. 14 lutego nie będzie zatem dniem wolnym od pracy, ale cele są inne.
- Mając na uwadze należyte upamiętnienie Armii Krajowej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnienie wiedzy o konspiracji niepodległościowej w latach 1939-1945, ustanowienie 14 lutego świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej – jest w pełni uzasadnione. Szczególnie biorąc pod uwagę coraz mniej liczne grono żyjących Weteranów, bohaterskich żołnierzy i żołnierek Polskiego Państwa Podziemnego, dla których to święto stanowić będzie kolejny wyraz pamięci i szacunku obecnych pokoleń - czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Obchody będzie organizować państwo, ale też samorządy, stowarzyszenia i fundacje. Spodziewać można się apeli pamięci i składania kwiatów przy pomnikach i nagrobkach związanych z Armią Krajową. W Płocku żyje jeszcze żołnierka Armii Krajowej - Katarzyna Rabińska-Nowakowska, ps. "Kasia". 30 kwietnia 2024 roku weteranka powstania skończyła 100 lat. I wciąż cieszy się niezłym zdrowiem.
- Niestety żołnierzy Armii Krajowej z roku na rok jest coraz mniej. Dla mnie szczególnie ważne jest pamiętanie o nich dopóki żyją, żebyśmy docenili ich za życia. Złożyć kwiaty czy zapalić znicz pod tablicą będziemy mogli zawsze, ale okazji do osobistych spotkań jest coraz mniej. Zachęcam wszystkich by tymi osobami interesowali się dopóki żyją - mówi nam Łukasz Strzelecki, prezes stowarzyszenia "Pro Patria". - To krok w dobrą stronę, jest szansa, że coraz więcej osób się o tym dowie. Ta data funkcjonuje w "mainstreamie" i fajnie że będzie można dodać Armię Krajową.
14 lutego 2025 roku po raz pierwszy będzie Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.