Reklama

Reklama

Nowe parki i skwerki w Płocku. Gdzie i kiedy powstaną?

Opublikowano: wt, 13 kwi 2021 17:58
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Nowe parki i skwerki w Płocku. Gdzie i kiedy powstaną? - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Alejki spacerowe i ławeczki, place zabaw, siłownie pod chmurką, a wokół mnóstwo zieleni. Na nowe zielone przestrzenie mogą liczyć mieszkańcy trzech płockich osiedli.

Reklama

Coraz więcej mieszkańców Płocka głośno krytykuje wycinkę drzew i upomina się o tworzenie terenów zielonych. O te niestety coraz trudniej, gdyż miasto na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci mocno się „zabudowało”. Są jednak miejsca, na które na przykład do tej pory nie zwracaliśmy zbytnio uwagi albo stały się wolne ze względu na wyburzenie dotychczasowych obiektów. 

Trzeba wykupić działki

Teren, o którym można powiedzieć, iż póki co jest nieodkryty, mieści się na Podolszycach Południe, nad tzw. ciekiem - Małą Rosicą. Ta płynie równolegle i w niedalekiej odległości - po zachodniej stronie – do al. Jana Pawła II (między al. Jana Pawła II a Trasą Popiełuszki.) Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację przewodniczącego rady miasta Artura Jaroszewskiego, który upomniał się o tereny zielone, w tym roku rozpoczęły się prace przygotowawcze do utworzenia miejskiego parku w tym miejscu. W ratuszu szacują, że park zajmie ok. 11 hektarów. Na początek ma zostać sporządzona koncepcja projektowa, na którą złożą się dwa etapy. Pierwszy obejmie regulację i przebudowę cieku „Mała Rosica”, a drugi zagospodarowanie terenu wzdłuż niego na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. 

- Koncepcja parku miejskiego będzie uwzględniała walory przyrodnicze obszaru objętego opracowaniem, w wyniku którego powstanie bogata wielopiętrowa oraz wielogatunkowa zieleń, w głównej mierze oparta na gatunkach rodzimych (w tym lokalnych) stwarzających dogodne i atrakcyjne warunki dla rodzimego ptactwa, owadów oraz drobnych ssaków, a także zawierająca obszary ukształtowane w sposób naturalny, zbliżony do dzikiego, w sposób istotny podnoszący różnorodność biologiczną – czytamy w odpowiedzi na interpelację, pod którą podpisał się wiceprezydent ds. rozwoju Jacek Terebus.

Jak nowy park będzie wyglądać? Będzie urządzony wzdłuż Małej Rosicy, której ciek zostanie przebudowany. Na nowy teren zielony będą składały się trawniki, rabaty kwietne, łąki, polany wypoczynkowe, drzewa, krzewy. Wśród tej przyrody znajdą się alejki spacerowe oraz staną elementy małej architektury jak ławki, śmietniczki oraz stojaki na rowery. 

Niestety na razie nie wiadomo kiedy park będzie mógł powstać. Teren bowiem nie należy do miasta. Trwają obecnie rozmowy z właścicielami działek na temat ich wykupu. Dodajmy, że jednocześnie trwają prace przygotowawcze w zakresie sporządzenia dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu.

Nie ma już możliwości zmian

Dużo szybciej swojej zielonej przestrzeni doczekają się mieszkańcy Międzytorza. Rekreacyjny skwer w miejscu po miejskim przedszkolu nr 20 przy ul. Braci Jeziorowskich (dawniej ul. Dobrowolskiego) ma powstać jeszcze w tym roku. Upomniała się o niego przewodnicząca klubu PiS Wioletta Kulpa, pytając czy firma Primtech z Tarnowskich Gór złożyła projekt w założonym terminie, czyli do końca lutego.

Przypomnijmy, że w 2019 roku w ratuszu powstała koncepcja zagospodarowania skweru na terenie po dawnym przedszkolu na Międzytorzu. Natomiast we wrześniu 2020 roku urząd miasta podpisał umowę z firmą Primtech na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Jak zauważyła radna Kulpa, ta miała być gotowa do końca lutego. Jednak, jak poinformował zastępca prezydenta Jacek Terebus, firma złożyła wniosek o wydłużenie tego terminu ze względu na sytuację epidemiczną w kraju. Wiceprezydent zapewnił jednak, że prace są już na ukończeniu. 

Nowy skwer zajmie nieco ponad 4 tys. metrów kwadratowych. Znajdą się na nim m.in. alejki spacerowe i placyki z nawierzchnią z kostki betonowej, pergole, drzewa, krzewy, trawniki, łąki kwietne, ławki, huśtawki, leżaki, biblioteczki plenerowe, śmietniczki, stojaki na rowery oraz siłownia pod chmurką. 

Wioletta Kulpa pytała w swojej interpelacji, czy mieszkańcy Międzytorza mogliby zobaczyć projekt oraz czy będzie możliwe naniesienie zmian.

- Mieszkańcy osiedla zapoznali się z opracowaną wstępną koncepcją zagospodarowania tego terenu na spotkaniu zorganizowanym przez osiedlową radę w styczniu 2020 roku, na którym wybrano jedną spośród przedstawionych trzech różnorodnych wersji, jakie powstały w ratuszu. Mając na uwadze styczniowe spotkanie oraz końcowy etap projektowania obecnie nie ma możliwości wnoszenia istotnych zmian do wypracowanego projektu zagospodarowania terenu. Należy podkreślić, że z uwagi na koszt realizacji projekt nie zawiera jedynie planowanego wodotrysku – odpowiedział Terebus. – Oczywiście jest możliwość zapoznania się przez mieszkańców z opracowanym zagospodarowaniem, jednak z uwagi na panującą pandemię prosimy o propozycję formy spotkania w celu zachowania reguł reżimu sanitarnego.

Prace budowlano-montażowe mają się rozpocząć w czerwcu tego roku. Skwer powinien być gotowy w październiku bądź listopadzie tego roku.

Płocki „Central Park” – ciąg dalszy

Na nowe ławeczki i alejki otoczone zielenią mogą liczyć jeszcze mieszkańcy osiedla Miodowa. Między ulicami Miodową, Bartniczą, Kobylińskiego i Słodową powstaje „Centralny park rekreacji”. Na razie został zrealizowany jego pierwszy etap. Między blokami wzdłuż ul. Skłodowskiej-Curie powstał plac zabaw, a obok niego wielofunkcyjne boisko do piłki nożnej, ręcznej i koszykówki z poliuretanową nawierzchnią. Zaraz za nim jest jeszcze siłownia pod chmurką.

Realizacja drugiego etapu ma się rozpocząć w tym roku i zakończyć w następnym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Zielony

  Czy ktoś wie gdzie w Internecie można znaleźć informacje na temat parku nad tzw. ciekiem - Mała Rosica na Podolszycach południe?

 • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  mak

  a czy właścicielami gruntów nad małą rosicą nie są czasami ludzie z urzędu miasta bądź ich koledzy

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -3

  Monika.

  Cześć kochani. Mam na imię Monika, i nie jestem tutaj bez powodu. Jestem miłą kobietą po przejściach, i moje potrzeby coraz częściej biorą nade mną górę. Jestem tutaj, ponieważ chciałabym poznać tutaj Pana z podobnym problemem, dla którego seks nie jest tematem tabu. Jestem zadbaną, pełną energii dziewczyną, szukam kogoś w wieku od 18 do 50 lat. Wymagam oczywiście dyskrecji. Kontakt jak i moje zdjęcia możecie zobaczyć na : panieonline.pl/monika

 • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  Bro

  A co z parkiem, który miał powstać na Podolszycach Południowych między ulicami : Czerwonych Kosynierow A Św. Floriana? Był już plan zagospodarowania terenów zielonych. Tymczasem developer zaczął budowę domów szeregowych.

 • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  cyt.

  A co z parkiem, o którym Ratusz mówił już w 2018 roku? Podawano jego konkretną lokalizację tzn. "Od północy działka graniczy z polami uprawnymi i ul. Pasternakiewicza, od wschodu z Graniczną. Od południa – z blokami i domami jednorodzinnymi".

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -3

  Ech

  Kiedy jakiś tor rowerowy? Teraz albo skrzyżowanie, albo bachory bez opieki, które powinny poruszać się obowiazkowo po chodniku.

 • 6 miesięcy temu | ocena +16 / -1

  ania

  Dodatkową atrakcją będzie ciągły warkot aeroklubowych samolotów.Od tego roku również w porze ciszy nocnej.W przyszłości zapewne będzie można liczyć również na nową linię kolejową i tor wyścigowy do palenia opon.