Reklama

Reklama

Nowa nazwa dla ronda i skweru w Płocku

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: mars

Nowa nazwa dla ronda i skweru w Płocku - Zdjęcie główne

foto mars

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszystko wskazuje na to, że już w czwartek 30 grudnia podczas 37. sesji Rada Miasta Płocka zdecyduje o nadaniu dwóch nowych nazw w mieście - dla ronda oraz skweru.

Reklama

To będzie sesja zdalna. W porządku obrad jest m.in. punkt, dotyczący nadania nazwy rondu, które niedawno powstało zamiast skrzyżowania ul. Lachmana i Chopina.

Miasto chce iść "drogą muzyczną", więc zaproponowano, by było to rondo im. Stanisława Moniuszki.

- Propozycja nazwania nowego ronda imieniem Stanisława Moniuszki zapewni jednolity charakter nazewnictwa ulic przyjętego na tym terenie - czytamy w uzasadnieniu propozycji.

Stanisław Moniuszko żył w latach 1819 - 1872. To kompozytor, dyrygent, pedagog, autor ok. 270 pieśni, wielu oper (najsłynniejsze to Halka i Straszny dwór), operetek, baletów i muzyki kościelnej. Artysta tworzył muzykę włączał w swoje kompozycje elementy folkloru polskiego, to jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu, nazywany ojcem „polskiej opery narodowej".

Natomiast skwer, położony tuż przy ul. Mostowej (przy zjeździe na ul. Rybaki i Nabrzeże Wiślane) ma przyjąć imię siostry Heleny Pszczółkowskiej.

Urodziła się w 1925 r., nazywana była płocką Matką Teresą". Jako 17-letnia dziewczyna, w czasie wojny, wstąpiła do sióstr szarytek. Do domu sióstr w Płocku przybyła na długie lata w 1966 r. Za swoją działalność charytatywną została odznaczona m.in. medalem "Zasłużony dla Płocka" i Złotym Krzyżem Zasługi.

Była nominowana do tytułu Płocczanina Roku i Płocczanin Stulecia. Zmarła w 2007 r., została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w kwaterze należącej do zgromadzenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy