Reklama

Niezwykłe głosy zabrzmią w Muzeum Żydów

Opublikowano:
Autor:

Niezwykłe głosy zabrzmią w Muzeum Żydów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szykują się wielkie wydarzenia artystyczne w Muzeum Żydów Mazowieckich. W czwartek 13 czerwca zaśpiewa Katarzyna Jamróz. A w niedzielę 16 czerwca będzie można usłyszeć Monikę Krajewską.

Szykują się wielkie wydarzenia artystyczne w Muzeum Żydów Mazowieckich. W czwartek 13 czerwca zaśpiewa Katarzyna Jamróz. A w niedzielę 16 czerwca będzie można usłyszeć Monikę Krajewską.

Katarzyna Jamróz jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zdobyła Grand Prix 14. Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Zagrała w polskich wersjach musicali „Kabaret”, „Hair”, „Chicago” i „Piaf”. Zagrała w filmie „Pożegnanie z Marią” oraz serialu „Na dobre i na złe”.

Zaśpiewała kilka piosenek na autorskim albumie znanego galicyjskiego klezmera Leopolda Kozłowskiego „Rodzynki i migdały”. Specjalizuje się w muzyce żydowskiej śpiewanej zarówno w jidysz jak i po polsku.

Podczas koncertu Katarzyny Jamróz w Muzeum Żydów Mazowieckich w czwartek o 18 będzie można usłyszeć klezmerskie utwory „Miasteczko Belz” i „Sha, Shtil, Makht Nisht Keyn Geriderl” oraz napisane specjalnie dla Katarzyny Jamróz „Ta jedna łza” i „Memento Moritz”, których autorami są Jacek Cygan oraz ostatni Klezmer Rzeczypospolitej Leopold Kozłowski.

Najpiękniejsze pieśni żydowskie w wykonaniu Katarzyny Jamróz przenoszą słuchaczy w piękny, nieco już zapomniany świat z obrazów Chagalla, wzruszają, historiami rodem z krakowskiego Kazimierza, bawią do łez, ukazując specyficzny humor towarzyszący bohaterom dalekich i bliskich muzycznych podróży. Artystce na fortepianie akompaniował będzie doskonale znany krakowski pianista Konrad Mastyło.

Trzy dni później, w niedzielę 16 czerwca o 17 Monika Krajewska zaprezentuje się w programie „Rozmodlony Izrael”. Ta doskonała mezzosopranistka jest laureatką licznych konkursów wokalnych na całym świecie.

Po studiach wokalnych na Akademii Muzycznej w Poznaniu kontynuowała edukację w Yale University i University of Connecticut. Występowała w wielu salach koncertowych, między innymi w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Monika Krajewska w swoim repertuarze – obok muzyki operowej, pieśni solowych, utworów kantatowych i oratoryjnych – obejmuje również żydowskie pieśni liturgiczne i ludowe. Będzie można usłyszeć je właśnie podczas niedzielnego koncertu, w którym na fortepianie akompaniował jej będzie Jarosław Domagała, dyrektor Szkoły Muzycznej w Gąbinie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE