Reklama

Reklama

Niezaszczepieni na bezpłatny urlop? Nowy pomysł rządu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Niezaszczepieni na bezpłatny urlop? Nowy pomysł rządu - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z legislacyjnych planów rządu wynika, że pracodawca będzie mógł sprawdzić, którzy pracownicy się nie zaszczepili przeciw Covid. Niezaszczepieni mogą być przesuwani na inne stanowiska lub nawet kierowani na bezpłatne urlopy.

Reklama

To na razie tylko wstępna faza, ale już budzi duże kontrowersje.

Pracodawcy od kilku miesięcy apelują do rządu, by dał im prawo sprawdzać, którzy pracownicy są zaszczepieni - przepisy przygotowuje już Ministerstwo Zdrowia, mogą wejść w życie nawet we wrześniu br. 

W Płocku w pełni zaszczepionych jest 54,2 proc. osób, w powiecie płockim, sierpeckim i gostynińskim - sporo poniżej 50 proc. Skoro tempo Narodowego Programu Szczepień jest słabe, to najwyraźniej rządzący szukają nowych sposobów na zmobilizowanie Polaków do przyjęcia szczepionki.

Wiadomo, że dość skuteczną metodą zawsze i wszędzie jest ekonomia, pensja, dochody. I o to tu właśnie chodzi.

- Wysyłanie na bezpłatne urlopy niezaszczepionych pracowników pozwoli - zdaniem pracodawców - na zapewnienie bezpieczeństwa zatrudnionym przez nich osobom. Ale związkowcy grzmią, że przepisy będą dyskryminujące dla pracowników, na których barki państwo zrzuciło egzekwowanie wymogów sanitarnych - pisze Business Insider.

Poza urlopami pojawić ma się możliwość przesuwania osób w firmie na inne stanowiska.

Co mówią plany nowych regulacji?

- Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub braku przebycia infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi zajęcia albo skierować na urlop bezpłatny - dodaje Business Insider.

Związkowcy z OPZZ nie zgadzają się z pomysłami rządu. Podkreślają, że człowiek to nie jest mebel, który można przesunąć, schować albo wyrzucić. I wzywają rząd do podejmowania mądrych i odważnych decyzji z poszanowaniem praw człowieka i obywatela.

Inna sprawa, że w Polsce ok. 10 mln dorosłych jest wciąż niezaszczepionych, więc wysłanie ich do innej pracy lub na bezpłatny urlop mogłoby sparaliżować gospodarkę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy