reklama
reklama

Kultowe sklepy w Płocku, których już nie ma [CZĘŚĆ 2]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kultowe sklepy w Płocku, których już nie ma [CZĘŚĆ 2] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKilka tygodni temu przedstawiliśmy 15 sklepów, które działały i były bardzo popularne w Płocku 20, 30 a nawet 40 lat temu. Dziś ich już nie ma - zniknęły lub zmieniły lokalizację. Czytelnicy przypomnieli wiele innych płockich placówek handlowych, które zapadły im w pamięci.
reklama

Płock przed 20-30 laty nie miał galerii handlowych. Sklepy i sklepiki znajdowały się na osiedlach, a prawdziwym centrum handlowym była ul. Tumska i jej okolice. Właśnie w tym rejonie znajdowała się większość z 15 placówek, które wybraliśmy z kilkudziesięciu propozycji naszych Czytelników.

Część tych sklepów nie wytrzymała konkurencji, naporu centrów handlowych, rozwoju sprzedaży internetowej. A niektóre zaciekle walczyły o byt i zysk, zmieniły lokalizację, szukając większego ruchu i klientów. 

reklama

Oto nasza druga "piętnastka" sklepów:

1. Powszechny Dom Towarowy

PDT na rogu ul. Tumskiej i Sienkiewicza (PDT, Pedet) - Powszechne Domy Towarowe przez lata były miejscem wielobranżowych zakupów dla tysięcy płocczan i mieszkańców okolicy. W kilkupoziomowym sklepie od lat 60. do 2001 r. zaopatrywali się np. w ubrania, buty, elementy wyposażenia mieszkań. 

- W latach 60., jako nastolatka, kupowałam w PDT wymarzone skrzypce - opowiada pani Alicja, emerytka z płockich Podolszyc. - To było dla mnie ogromne wydarzenie, wielkie przeżycie. W sklepie w wyborze odpowiedniego egzemplarza pomagał mi nauczyciel muzyki.

reklama

Teraz potężny budynek jest w prywatnych rękach, na dole znajduje się kawiarnia, wyżej - m.in. sklepy.

2. Modraczek

Placówka przy ul. Tumskiej oferowała m.in. szycie ubrań na miarę. 

3. Bartnik

Bardzo popularny przed laty sklep na rogu Królewieckiej i Nowego Rynku. Oferował m.in. farby i akcesoria, niezbędne do remontu. Wielu płocczan, remontujących mieszkania i domy, zaopatrywało się właśnie w tym miejscu.

4. Dom Pani

Sklep przy ul. Tumskiej m.in. z ubraniami.

- W "Domu Pani" najbardziej lubiłam... kolejki! Im dłużej mama stała po jakieś rajstopy, tym ja miałam więcej czasu na przyglądanie się pracy pani repasantki. To była magia! - opisuje jedna z naszych Czytelniczek.

reklama

5. Sklep myśliwski

Sklep przy ul. 1 Maja, teraz w tym rejonie działa m.in. pralnia. Placówka "przyciągała oko" ciekawym wystrojem okna wystawowego. Była tam m.in. broń, okazałe noże, wyposażenie i specjalne ubrania myśliwych, a nawet dekoracyjne poroże. 

6. Syriusz

Sklep muzyczny na rogu ulic 3-Maja i 1-Maja. Oferował m.in. kasety, płyty, ale też ubrania punkowo-metalowe. 

- Tam wykuwał się mój muzyczny gust - komentuje jeden z naszych Czytelników. - Były tam np. ubrania dla wielbicieli rocka i moje marzenie: skórzana ramoneska, którą oglądałam bardzo często.

reklama

Dodajmy, że nazwa skórzanej kurtki ramoneska pochodzi od powstałego w 1974 r. zespołu punkrockowego Ramones, była popularna wśród fanów muzyki rockowej i metalowej.

7. Merino

Sklep przy ul. Kolegialnej, głównie z materiałami, np. na sukienki, spodnie, garnitury.

- Zawsze lubiłam chodzić z mamą do Merino na Kolegialnej. Ależ te wielkie bele materiałów pachniały! - wspomina nasza Czytelniczka Monika. 

8. Moda Polska 

Placówka mieściła się na rogu Tumskiej i Kolegialnej. Oferowała modne, a więc wcale nie tanie ubrania, z trochę "wyższej półki".

- W kolejkach stało się tam całe godziny, nawet przed otwarciem. Właśnie tam kupiłam sobie w latach 80. wymarzony, długi, rudy płaszcz skórzany - opowiada Maria.

9 Sklep u Sudnika 

Znajdował się przy ul. Grodzkiej. - U Sudnika wymieniało się syfony z wodą gazowaną - wspomina jeden z internautów. 

10. Supermarket P&G 

Przed laty były w Płocku dwie spore placówki spożywcze, zwane popularnie "Pragerami" - przy Jachowicza oraz na rogu Otolińskiej i Chopina (teraz znajdują się tam Delikatesy Centrum, przed nimi była Mila).

11. Harfa 

Sklep muzyczny przy ul. Tumskiej z niezliczonymi akcesoriami muzycznymi, przyrządami i sprzętami.

12. Sklepik u Mariawitów

Niewielka placówka, budka przy ul. Kazimierza Wielkiego.

- Tam zawsze były duże kolejki. Kupowało się słodkie bułki i oranżadę. Dawną oranżadę. A słodkie bułki były ich własnego wypieku. Zawsze tam chodziliśmy na przerwach w lekcjach z pobliskiego Ekonomika - wspomina jeden z płocczan.

Wprawdzie ten sklepik sprzed lat jest już tylko wspomnieniem, ale ostatnio tuż przy wejściu na przyklasztorny teren przy ul. Kazimierza Wielkiego pojawił się ponownie mały sklepik z mariawickim chlebem.

13. Baltona

Sklep dewizowy przy ul. Tumskiej, działający na podobnych zasadach, jak dwa płockie Peweksy. Marka Baltona kojarzona była z produktami luksusowymi, a znakiem rozpoznawczym marki był uśmiechnięty marynarz widniejący na reklamówkach Baltony.

14. Sklep Harcerski

Znajdował się przy ul. Grodzkiej. Oferował nie tylko akcesoria, przydatne harcerzom, ale też - jak pamięta jeden z Czytelników - także artykuły modelarskie i kolejki.

15. Księgarnia przy ul. Grodzkiej  

Popularna placówka w sercu miasta, w otoczeniu wielu neonów, bardzo popularnych i powszechnych na Grodzkiej ok. 40 lat temu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama