Reklama

Reklama

Niepowtarzalna noc w Płocku. Duchy, katakumby, loty śmigłowcem, widok z wieży i pokaz broni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PP

Niepowtarzalna noc w Płocku. Duchy, katakumby, loty śmigłowcem, widok z wieży i pokaz broni - Zdjęcie główne

Noc Muzeów zaplanowano w Płocku 14 maja | foto PP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapowiada się to naprawdę imponująco! Już po raz kolejny zapraszamy płocczan i mieszkańców regionu na pełną atrakcji Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się w sobotę 14 maja i potrwa do północy.

Reklama

Jak zapewnia Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, będzie można bezpłatnie odkryć zakamarki miasta, które zaprezentują „płockie duchy”, uścisnąć dłoń i zrobić pamiątkowe zdjęcie z ważną dla historii Płocka postacią, czy pobawić się na prywatce u Władka. 

To tylko oczywiście część zaplanowanych atrakcji na tę noc. Sprawdźcie, co będzie w ofercie.

1. Ratusz, Pl. Stary Rynek 1

Zakamarki Ratusza odkryją dla Was odPLOTowi przewodnicy ucharakteryzowani na historyczne postacie. W programie również spotkanie z prezydentem miasta Płocka i wizyta w jego gabinecie. O projekcie budynku ratusza opowie Jakub Kubicki, a w budynku na gości będą czekali Maria i Aleksander Macieszowie. Wejście o godz. 21.00, 22.00, 23.00.

2. Muzeum Mazowieckie – Kamienica secesyjna, ul. Tumska 8

Zwiedzanie w godz. 17.00-24.00 wystaw stałych „Secesja”, „X wieków Płocka” i „Bolesław Biegas”. Na patio zwiedzaniu towarzyszyć będzie muzyka z przełomu wieków XIX i XX. Początek koncertów o godz. 19.00, 20.00 i 21.00 . Ostatnie wejście – godz. 23.15.

3. Muzeum Mazowieckie – Art déco, ul. Kolegialna 6

Goście Muzeum w godz. 17.00-24.00 obejrzą wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” oraz „Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów”. Na patio kamienicy wystąpi Kwartet Miejski, który zagra wiązankę szlagierów przedwojennych. Zwiedzający będą mogli posmakować wybornej kawy w stylu lat dwudziestych. Ostatnie wejście – godz. 23.15

4. Muzeum Mazowieckie – Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 11B

Zwiedzanie w godz. 17.00 – 24.00 wystaw stałych: „Sztuka Dalekiego Wschodu, Płockie skarby buddyjskiej Azji”, „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” i wystawy czasowej „Nikifor. Malarz nad malarzami”. W zabytkowych wnętrzach położonego na wiślanej skarpie dawnego zbożowego magazynu będzie można oglądać 130 prac jednego z najbardziej znanych malarzy nieprofesjonalnych. Szczególna uwagę zwraca obecność 30 obrazów z wyjątkowej kolekcji Alfonsa Karngo – dzieła te są bardzo rzadko pokazywane i w wyjątkowy sposób ukazują niepowtarzalną „nikiforową barwę”. Ostatnie wejście – godz. 23.15.

5. Muzeum Mazowieckie – Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7

Zwiedzanie w godz. 17.00 – 24.00 wystawy stałej i czasowej: „Porządek i zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech”, dzięki której można poznać m.in. rozwój policyjnych struktur, sylwetki osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie policji i działanie niemieckiego aparatu policyjnego w przededniu i w trakcie II wojny światowej – nie tylko na terenie Rzeszy Niemieckiej. Natomiast w godzinach 19.00, 20.00 i 21.00 odbędą się półgodzinne występy zespołu Tourklezz, którego repertuar stanowią tradycyjne melodie żydowskie i współczesne opracowania muzyki klezmerskiej. Ostatnie wejście – godz. 23.15.

6. Muzeum Mazowieckie – Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Wiączemin Polski 25

Zwiedzanie skansenu w godz. 16.00 – 20.00, gdzie można zobaczyć wyremontowany dawny kościół ewangelicko – augsburski, szkołę, pobliski odnowiony cmentarz, a także typowe dla osadnictwa olenderskiego zabudowania gospodarskie wraz z wyposażeniem. Ostatnie wejście – godz. 19.15.

7. Regionalne Muzeum Poczty, ul. Piękna 4b

Historia poczty Płocka i Mazowsza w nowej aranżacji – prywatne zbiory ukazujące działanie poczty na przestrzeni wieków, od czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego do współczesności. Zwiedzanie w godz. 18.00 – 24.00 (ostatnie wejście 23.30) w grupach 10-cio osobowych, wejście co pół godziny.

8. Bazylika Katedralna, ul. Tumska 2

Katedra będzie otwarta dla zwiedzających w godz. 18.30 – 22.00. Oprowadzanie po katedrze (20 min) o pełnych godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00.

9. Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ul. Kazimierza Wielkiego 27A

O godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 i 22.00 zwiedzanie katedry i katakumb, prelekcje na temat historii mariawityzmu i Świątyni Miłosierdzia i Miłości, występy Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i galeria zdjęć archiwalnych. Wystawa obrazów haftowanych przez Siostry Mariawitki. Degustacja chleba i ciasta drożdżowego wg receptury Sióstr Mariawitek.

10. Parafia Ewangelicko – Augsburska, ul. Kazimierza Wielkiego 39

Zwiedzanie kościoła i zabytkowego Cmentarza Ewangelickiego w godz. 16.00 – 20.00. Gospodarze opowiedzą o historii, tradycjach i duchowności luterańskiej.

11. Książnica Płocka, ul. Kościuszki 6

„Prywatka u Władka” - w Roku Broniewskiego Książnica Płocka zaprasza na Noc Muzeów pod hasłem „Prywatka u Władka”. Początek o godz. 18.00, a koniec, gdy mury opuszcza ostatni uczestnicy wydarzenia. Przewodnicy będą kierować ruchem i co kwadrans przeprowadzać kolejne grupy gości przez wszystkie przygotowane atrakcje i niespodzianki. Tych zaś nie zabraknie. W tym roku Książnica zaprasza w imieniu Władysława Broniewskiego, którego duch królować będzie w różnych odsłonach. Książnica Płocka nie urządzi akademii ku czci, tylko zabierze uczestników wehikułem czasu tam, gdzie bywał poeta, pokażą, co lubił, co robił Uczestnicy zaproszeni zostaną do zabawy, jak na dobrej prywatce przystało. Zaproponowane zostaną trzy tematyczne przestrzenie, w każdej z nich przygotowane inne atrakcje nawiązujące do różnych etapów życia Broniewskiego, raz będzie domowe ciepełko, raz chłód więziennej celi.

12. Płocka Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 36

Hasło przyświecające tej nocy w Płockiej Galerii Sztuki to Ukryte – Nierozpoznane – Powszechne. Będzie to okazja do spotkania z mitami, symbolami i archetypami oraz ich znaczeniem. Próba zastanowienia sie nad inspiracjami, wartościami, uniwersalnymi prawdami, które niosą o naturze ludzkiej, prawdach i zasadach, które rządzą światem. W godz. 15.00 – 22.00 na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się maraton rysunkowy Co nas łączy? W czasie maratonu rysunkowego będzie można zaprojektować własne znaki, symbole, logo lub herb. W godz. 18.30 – 20.00 odbędzie się spotkanie autorskie i promocja książki dr. Krzysztofa Cichonia „Lebenstein. Mały leksykon archetypów”, a o godz. 19.00 odbędzie się otwarcie wystawy Leben-Stein. Jan. Fotoplastykon. O godz. 20.00 oprowadzanie po wystawie fotograficznej Grzegorza Piaskowskiego Bezbramna brama, podczas którego przewodnik przybliży sylwetkę autora i problematykę przedstawionych prac.

13. Dom Wł. Broniewskiego, ul. Kościuszki 24

Zwiedzanie ekspozycji muzealnej połączonej z prezentacją filmu o życiu i twórczości płockiego poety Władysława Broniewskiego i spotkanie w kawiarence literackiej „Pod dębem” oraz zwiedzanie sali muzealnej poświęconej historii płockiej oświaty i ZNP w godz. 18.00 – 23.00.

14. „Małachowianka”, ul. St. Małachowskiego 1

Zwiedzanie w godz. 18.00 – 23.00 najstarszej szkoły w Polsce, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Podróż przez IX wieków tradycji zapewni niezapomniane wrażenia. Odkryte zostaną niektóre z tajemnic Małachowianki, a być może będzie można natknąć się na mieszkające w jej ruinach duchy. Przy dobrej pogodzie będzie można również podziwiać panoramę Płocka z XV-wiecznej wieży, w której obecnie znajduje się obserwatorium astronomiczne. Historia szkoły, to historia naszego miasta i opowieść o ludziach, którzy je tworzyli na przestrzeni IX wieków – służących ojczyźnie, nauce i swemu Płockowi. Pamiątki po nich znajdują się w gablotach muzeum szkolnego, a wizerunki niektórych z nich będzie można podziwiać w Galerii Małachowiaków. Już od progu będzie witać Marszałek Stanisław Małachowski, spoglądający z cokołu pomnika na Wisłę.

15. „Jagiellonka”, ul. 3 Maja 4

Zwiedzanie Muzeum Szkolnego, zabytkowego skrzydła szkoły w godz. 18.00 – 22.00. Wejście na taras widokowy o godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00. Legendy w piwnicach szkolnych – spektakl dla dzieci 5-7 lat o godz. 19.00, 19.40, 20.30.

16. Dom Darmstadt, Stary Rynek 8

Zwiedzanie w godz. 20.00 – 24.00 wystawy fotograficznej „Niebo nad Żytomierzem”, prezentującej aktualny obraz ukraińskiego miasta Żytomierza, które jest miastem partnerskim Płocka.

17. Ulica Tumska (przy Muzeum Mazowieckim)

Klub Sportowy LOK „GROT” oraz Stowarzyszenie „GROT” w godz. 16.00 – 23.00 zaprasza na pokaz niepowtarzalnej broni palnej od ich początków do czasów współczesnych, w tym broni skałkowej, kapiszonowej, broni z okresu I i II wojny światowej w wielu niepowtarzalnych egzemplarzach.

18. Stowarzyszenie Aeroklub Ziemi Mazowieckiej, Lotnisko, ul. Bielska 61

• nocne opowieści o samolotach i szybowcach w hangarach aeroklubu

• 17.00 – 24.00 wystawa statyczna sprzętu lotniczego

• 17.00 – 20.00 LOTY WIDOKOWE ŚMIGŁOWCEM (ODPŁATNE)

• 20.00 – 22.00 nocne loty treningowe

• 22.00 – 24.00 nocne lotnicze kino plenerowe.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy