Reklama

Niemal dwumetrowy pomnik jeszcze w tym roku ma stanąć na Wzgórzu Tumskim

Opublikowano:
Autor:

Niemal dwumetrowy pomnik jeszcze w tym roku ma stanąć na Wzgórzu Tumskim - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W środę na Tumach stanęła prowizoryczna ławeczka, która za kilka miesięcy już nie będzie przenośna i drewniana. Przy nowej ławeczce stanie wysoki, niemal dwumetrowy pomnik płocczanina Tadeusza Mazowieckiego.

W środę na Tumach stanęła prowizoryczna ławeczka, która za kilka miesięcy już nie będzie przenośna i drewniana. Przy nowej ławeczce stanie wysoki, niemal dwumetrowy pomnik płocczanina Tadeusza Mazowieckiego.

Jak upamiętnić płocczanina, absolwenta Małachowianki i zarazem pierwszego niekomunistycznego premiera kraju po II wojnie światowej, Tadeusza Mazowieckiego? Stowarzyszenie Wolne Miasto Płock wystąpiło z inicjatywą powstania pomnika „ławeczki”. Okazją do tego przedsięwzięcia są przypadające w tym roku dwie rocznice – 30. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów w naszym kraju, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku oraz 30. rocznica powołania 12 września 1989 roku rządu Tadeusza Mazowieckiego i jego exposé. Powstał komitet społeczny, który z kolei wyszedł z propozycją do pięciorga twórców opracowania koncepcji artystycznej projektu. Troje nadesłało prace. Ostatecznie wygrał projekt dr Iwony Jesiotr-Krupińskiej, absolwentki wydziałów rzeźby i malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

– W swoich wyborach artystycznych szukam ludzi kierujących się wartościami – tłumaczyła autorka projektu. – Ostatnio, zgłębiając biografię Tadeusza Mazowieckiego, książkę opasłą, opisującą cały jego jakże bogaty życiorys, utwierdziłam się w przekonaniu, że to dla mnie wielki honor wyrzeźbić taką osobowość. Mogłabym przytoczyć wiele cytatów z tej książki pokazujących, jak słowa Tadeusza Mazowieckiego wciąż pozostają aktualne. Bardzo bliskie mu było szkolnictwo i wychowanie, kształcenie młodych ludzi w taki sposób, aby kierowali się w życiu sumieniem i wartościami.

Jak ma wyglądać przyszły pomnik? Będzie to wysoka na niemal 2 metry (dokładnie na 196 cm) postać stojąca przy ławeczce. – Tadeusz Mazowiecki był wielkim indywidualistą. Delikatnie, nie narzucając się, pokazywał nam drogowskazy. To taka postać, która przechadza się alejkami, zatrzymała się przy ławeczce. Może z niej zszedł, zostawiając nam miejsce. Popatrzył na szkołę, popatrzył na piękny Płock i poszedł dalej. Warto się pochylić nad tym, co nam zostawił – dodała Iwona Jesiotr-Krupińska. Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja odnośnie precyzyjnej lokalizacji (miejsce może ulec przesunięciu o kilka metrów). Oprócz pomnika i ławeczki będzie także jeszcze jeden element udekorowany kwiatami. - Na kamiennym kręgu zawarłam napis: „Można się kłócić. Można się sprzeczać. Ale nie można się nienawidzić”. Wydaje mi się, że te słowa Mazowieckiego powinny łączyć wszystkich Polaków. Bez względu na to jakiego wyznania jesteśmy, jakich poglądów politycznych, upamiętniamy wielkiego Polaka. Mam nadzieję, że sprostam wyzwaniu – dopowiadała artystka.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Wolne Miasto Płock, Krzysztof Borkowski wyjaśniał, że inicjatywa narodziła się jakiś czas temu.

– To wielki syn Płocka, wielki Polak, który powinien zostać upamiętniony w przestrzeni publicznej. Stąd ta inicjatywa. Zaszczepiliśmy ją u prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, który z chęcią przyjął patronat honorowy nad budową tego pomnika. Wyłoniono najlepszą pracę, która w sposób idealny oddaje postać premiera Mazowieckiego.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza inicjatywa powstania pomnika lub ławeczki upamiętniającej Tadeusza Mazowieckiego, skierowana do prezydenta i radnych. Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci” zgłosiło ją w lipcu 2016 r. – Nic o tym nie wiem. Sam kilka lat temu zacząłem się nad taką inicjatywą zastanawiać. Nie wiem, czym kierował się w naszym przypadku pan prezydent, ale uważam, że ten rok jest bardzo dobry do takiego upamiętnienia – podkreślał Borkowski.

[ZT]12801[/ZT]

– Komitet społeczny zwrócił się do prezydenta Andrzeja Nowakowskiego z prośbą o współfinansowanie projektu, na co wyraził zgodę. Miasto dołoży się w sposób znaczący – uzupełniał wiceprezydent Roman Siemiątkowski.

W Małachowiance już znajduje się portret Mazowieckiego i tablica odsłonięta w 2015 r. przez byłego prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego, ponadto pierwsza część trasy północno-zachodniej ma za patrona właśnie Mazowieckiego. W 2000 roku mieszkańcy naszego miasta uznali, że Tadeusz Mazowiecki zasłużył na miano Płocczanina Stulecia. Radni przyznali mu w 2011 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Płocka, jego portret wisi niedaleko wejścia do auli w płockim ratuszu. Raczej nie można uznać, że miasto zapomniało o Tadeuszu Mazowieckim. Teraz miasto zamierza wydać ok. 170 tys. zł na pomnik. O zgodę radni zostaną poproszeni 30 maja podczas sesji. Czy to cała potrzebna kwota? - Tak szacujemy, ale trwają jeszcze negocjacje – wyjaśniał Krzysztof Borkowski. – Na tym etapie nie jesteśmy w stanie określić dokładnej kwoty. W tej lub bardzo zbliżonej powinniśmy się zmieścić.

Miasto, w tym przypadku, jest całkiem hojne. Weźmy przykład pomnika innej płocczanki, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Koszt budowy wyniósł 94,8 tys. zł, z czego ok. 35 tys. zł to kwota zbiórki przeprowadzonej wśród mieszkańców Płocka, z kwesty i sprzedaży „cegiełek”. Pozostałą część pieniędzy przekazały firmy i instytucje, w tym PKN Orlen, Fundacja Grupy PERN – "Przyjaźń" i Urząd Miasta Płocka. Z kolei w przypadku kolumny Obrońców Płocka 1920 r. darczyńcami zostali: Urząd Miasta Płocka, Fundacja Orlen „Dar Serca”, PERN, BudMat oraz osoby prywatne. Borkowski, odnosząc się podczas konferencji do upamiętnienia byłego premiera, podkreślał: – To pierwsze duże upamiętnienie Tadeusza Mazowieckiego w przestrzeni publicznej. A to jeden z największych płocczan.

– Mazowiecki był niesamowitą osobą, która rozumiała słowo „kompromis”. W trudnych sytuacjach potrafił być głosem mądrości. Pokierować tak, że jako Polacy jednoczyliśmy się. Byliśmy jednym narodem. Macie wspaniałą postać, którą pochodzi z tej ziemi. Gdybym była płocczanką, byłabym dumna z takiej osoby. Kiedy działy się ważne wydarzenia, to on był tym głosem, który powodował, że nie dochodziło do rozlewu krwi – zaznaczyła Iwona Jesiotr-Krupińska.

Przewidują wykonanie figury w gipsie do końca czerwca 2019 r., ewentualnie drugiej połowy lipca. Jeżeli figura zostanie zaakceptowana, realizacją dalszego etapu zajmie się odlewnia z Gliwic. Będą to prace w trybie bardzo przyspieszonym. Jeśli się uda, montaż rozpocznie się pod koniec sierpnia bądź na początku września. Przygotowanie infrastruktury pod rzeźbę leży po stronie miasta. Odsłonięcie pomnika planowane jest na 11 września 2019 r., w przeddzień rocznicy exposé premiera Mazowieckiego z 1989 r. i powstania pierwszego, niekomunistycznego rządu.

* * *

Skład Komitetu Budowy Pomnika Tadeusza Mazowieckiego: Joanna Banasiak, Krzysztof Borkowski, Wojciech Celiński, Roman Góralski, Wojciech Hetkowski, Artur Jaroszewski, Mieczysław Kamiński, Krzysztof Kamiński, Litosława Koper, Janusz Łabuz, Janusz Majchrzak, Stanisław Płuciennik, Wojciech Skorupski, Wiesław Szafaryn, Iwona Szkopek, Elżbieta Gapińska (Członek Honorowy).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE