reklama

Niedzielny piknik - będą rycerze i DePress

Opublikowano:
Autor:

Niedzielny piknik - będą rycerze i DePress - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościFolkowo-punkrockowy zespół będzie gwiazdą organizowanego już po raz 6. przez Muzeum Mazowieckie Pikniku Archeologiczno-Etnograficznego. Przez całą niedzielę będziemy się przechadzać pośród rycerzy sprzed wieków.

Folkowo-punkrockowy zespół będzie gwiazdą organizowanego już po raz 6. przez Muzeum Mazowieckie Pikniku Archeologiczno-Etnograficznego. Przez całą niedzielę będziemy się przechadzać pośród rycerzy sprzed wieków.

Organizowana rokrocznie na zakończenie wakacji archeologiczno-etnograficzna zabawa przy Spichlerzu ma swój temat przewodni – w ubiegłym roku nasz stary nadwiślański gród odwiedzili rycerze zakonu krzyżackiego, w tym roku hasło Pikniku to "Czas wojny - czas pokoju", a główną atrakcją ma być prezentacja uzbrojenia i musztry od starożytności do XIX wieku.

Cała niedziela, od przedpołudnia po późny wieczór, upłynie na etnograficznych i archeologicznych wyprawach w przeszłość. Przed otwarciem pikniku, które zaplanowano na 12.00, jak zwykle ulicami Starego Miasta przemaszeruje barwny korowód. Kwadrans po 12.00 Drużyna Grodu Trzygłowa ze Szczecina opowie o Wojownikach z Gothiskandzy – pokażą uzbrojenie, taktyki i sposobu walki formacji wojskowych plemion Gockich w starożytności. Następnie będziemy podziwiać tańce ludowe z terenu Galicji i Spisza w wykonaniu Artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej Mazovia. Potem zrobi się średniowiecznie: płocka grupa rekonstrukcyjna Midgardsorm Płock zaprezentuje uzbrojenie i taktykę formacji wojskowych wojów wczesnośredniowiecznych, a historię Braci Dobrzyńskich - Pruskich Rycerzy Chrystusowych przedstawi Andrzej Szalkowski z Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. O średniowiecznym rycerstwie opowie Wolne Rycerstwo Księstwa Płockiego, a o kuszy jako broni niegodnej rycerza - Płocka Drużyna Kusznicza. Z kolei od Płockiego Bractwa Kurkowego dowiemy się o pochodzeniu barw Płocka. Na zakończenie IV Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego wystąpi z prezentacją uzbrojenia sposobów walki formacji wojskowych z początków XIX wieku.

To nie wszystkie atrakcje pikniku: w porze obiadowej zaplanowano gotowanie na scenie – Krzysztof Krajewski „RIS” przedstawi staropolskie potrawy czasu wojny i pokoju, czujący się pewnie w dziejach Płocka i regionu będą mogli wziąć udział w konkursie historycznym, a w kinie w Spichlerzu będą wyświetlane filmy. Ponadto, podczas pikniku czynne będą stragany z różnościami: będzie targowisko z wyrobami rzemieślników starożytnych i wczesnośredniowiecznych, targowisko etnograficzne z ginącymi zawodami i sztuką ludową, małe zoo prezentowane przez płocki ogród zoologiczny, a także stragan z kiermaszem książek historycznych.


A o 18.30 znad skarpy rozbrzmią podhalańsko-punkowe dźwięki kapeli DePress. Zespół powstał na początku lat 80. w Norwegii. Do tej pory nagrał kilkanaście płyt, w ostatnich latach Polakom mocno utkwiły w pamięci między innymi album „Myśmy rebelianci” (fragment w tytule pochodzi właśnie z piosenki z tej płyty) z piosenkami Żołnierzy Wyklętych. DePress tworzył też muzykę do filmu „Mgła” o katastrofie smoleńskiej.

Szczegółowy program VI Pikniku Archeologiczno-Etnograficznego można zobaczyć .



III edycja Pikniku Archologiczno-Etnologicznego, fot. z archiwum Muzeum Mazowieckiego

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE