Reklama

Reklama

Niech tradycji stanie się zadość. Dziś śmigus-dyngus

Opublikowano: pon, 2 kwi 2018 07:00
Autor:

Niech tradycji stanie się zadość. Dziś śmigus-dyngus - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś lany poniedziałek. Ten słowiański zwyczaj wywodzący się z tradycji ludowej święto przetrwał aż do współczesności. Śmigus-dyngus, nieodłączny element Poniedziałku Wielkanocnego zapewnia sporą dawkę zabawy, to i może nieść za sobą konsekwencje, które uderzą po kieszeniach. Przypominamy, że za chuligańskie polewanie wodą przechodniów może grozić nawet 500 złotych mandatu.

Reklama

Dziś lany poniedziałek. Ten słowiański zwyczaj wywodzący się z tradycji ludowej święto przetrwał aż do współczesności. Śmigus-dyngus, nieodłączny element Poniedziałku Wielkanocnego zapewnia sporą dawkę zabawy, to i może nieść za sobą konsekwencje, które uderzą po kieszeniach. Przypominamy, że za chuligańskie polewanie wodą przechodniów może grozić nawet 500 złotych mandatu.

Skąd się wzięła ta tradycja? Z ludowych, słowiańskich zwyczajów. W Poniedziałek Wielkanocny czczono bowiem radość po odejściu zimy i nadejściu wiosny. Wzmianki na temat tego wielkanocnego zwyczaju sięgają jeszcze XIV wieku. Pojęcie "śmigus-dyngus" wywodzi się z języka niemieckiego dingen, co oznacza „wykupywać się”, jednak bardziej prawdopodobną wersją jest, że wywodzi się od słowa dünguuss (kałamarz, chlust wody), natomiast pojęcie śmigus może pochodzić z niemieckiego schmackostern lub polskiego śmigać. Ciekawostką jest, że śmigus i dyngus pierwotnie były odrębnymi zwyczajami. Śmigus charakteryzował się symbolicznym biciem witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Dyngus zaś związany był ze słowiańskim folklorem poświęconym ekspedycji, a polegał na odwiedzaniu znajomych i przypadkowych osób, które z kolei zapewniały poczęstunek.

Dziś śmigus-dyngus traktowany jest jako ludowa zabawa i sposób jego praktykowania uległ zmianie. Teraz wodą oblewa się wszystkich, nawet osoby nieznajome i jest to swego rodzaju zabawa. Warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Ważne jest, aby tradycja nie oznaczała chuligaństwa. Bo śmigus-dyngus powinno się świętować za zgodą obu stron - polewających i polewanych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.