Reklama

Niech tradycji stanie się zadość. Dziś śmigus-dyngus

Opublikowano:
Autor:

Niech tradycji stanie się zadość. Dziś śmigus-dyngus - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś lany poniedziałek. Ten słowiański zwyczaj wywodzący się z tradycji ludowej święto przetrwał aż do współczesności. Śmigus-dyngus, nieodłączny element Poniedziałku Wielkanocnego zapewnia sporą dawkę zabawy, to i może nieść za sobą konsekwencje, które uderzą po kieszeniach. Przypominamy, że za chuligańskie polewanie wodą przechodniów może grozić nawet 500 złotych mandatu.

Dziś lany poniedziałek. Ten słowiański zwyczaj wywodzący się z tradycji ludowej święto przetrwał aż do współczesności. Śmigus-dyngus, nieodłączny element Poniedziałku Wielkanocnego zapewnia sporą dawkę zabawy, to i może nieść za sobą konsekwencje, które uderzą po kieszeniach. Przypominamy, że za chuligańskie polewanie wodą przechodniów może grozić nawet 500 złotych mandatu.

Skąd się wzięła ta tradycja? Z ludowych, słowiańskich zwyczajów. W Poniedziałek Wielkanocny czczono bowiem radość po odejściu zimy i nadejściu wiosny. Wzmianki na temat tego wielkanocnego zwyczaju sięgają jeszcze XIV wieku. Pojęcie "śmigus-dyngus" wywodzi się z języka niemieckiego dingen, co oznacza „wykupywać się”, jednak bardziej prawdopodobną wersją jest, że wywodzi się od słowa dünguuss (kałamarz, chlust wody), natomiast pojęcie śmigus może pochodzić z niemieckiego schmackostern lub polskiego śmigać. Ciekawostką jest, że śmigus i dyngus pierwotnie były odrębnymi zwyczajami. Śmigus charakteryzował się symbolicznym biciem witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Dyngus zaś związany był ze słowiańskim folklorem poświęconym ekspedycji, a polegał na odwiedzaniu znajomych i przypadkowych osób, które z kolei zapewniały poczęstunek.

Dziś śmigus-dyngus traktowany jest jako ludowa zabawa i sposób jego praktykowania uległ zmianie. Teraz wodą oblewa się wszystkich, nawet osoby nieznajome i jest to swego rodzaju zabawa. Warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Ważne jest, aby tradycja nie oznaczała chuligaństwa. Bo śmigus-dyngus powinno się świętować za zgodą obu stron - polewających i polewanych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE