Reklama

Nie Radom, a Płock stolicą nowego Mazowsza? Wiceminister jest za

Opublikowano:
Autor:

Nie Radom, a Płock stolicą nowego Mazowsza? Wiceminister jest za - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Województwo mazowieckie na razie jest podzielone statystycznie, ale jest plan, by podzielić je także administracyjnie. Jakie miasto zostałoby stolicą? Jacek Ozdoba, poseł i wiceminister klimatu, nie ma wątpliwości - Płock!

Województwo mazowieckie na razie jest podzielone statystycznie, ale jest plan, by podzielić je także administracyjnie. Jakie miasto zostałoby stolicą? Jacek Ozdoba, poseł i wiceminister klimatu, nie ma wątpliwości - Płock!

Województwo mazowieckie jest póki co podzielone statystycznie, ale niewykluczone, że niebawem będzie też podzielone administracyjnie. Jak pisaliśmy w czwartek, temat podziału Mazowsza wraca co kilka lat, głównie przy okazji wyborów. Województwo mazowieckie jest najbogatsze w kraju, ale głównie dzięki Warszawie i powiatom ościennym. 

Jak podkreślał w kampanii do parlamentu Europejskiego w 2019 r. Adam Bielan, Warszawa z "obwarzankiem" to statystycznie 152% PKB średniej unijnej, podczas gdy reszta województwa to zaledwie niespełna 60%. Mniej zamożne regiony mogą liczyć na większe pieniądze z unijnej kasy, ale Warszawa zawyżała wskaźniki reszty. Trzeba jeszcze udowodnić, że ta reszta rzeczywiście jest biedniejsza.  

Od stycznia 2018 r. województwo mazowieckie jest statystycznie podzielone na dwa osobne obszary statystyczne, w Unii Europejskiej nazywane NUTS 2. Warszawa i 9 okolicznych powiatów to jeden, a pozostała część województwa to drugi. Ale rząd chciałby podzielić województwo administracyjnie jeszcze w tym roku, bo w 2021 r. rusza kolejna perspektywa unijna, do której trzeba zgłosić 17, a nie 16 województw. Sejm miałby się zebrać na specjalnym posiedzeniu jeszcze w sierpniu, a jesienią mieszkańców Mazowsza czekałyby wybory władz sejmików. 

Ostry sprzeciw dla pomysłu podziału województwa deklaruje od dawna Adam Struzik z PSL, marszałek województwa mazowieckiego. Uważa, że ten plan jest nie tylko niezgodny z polskim i europejskim prawem, ale przede wszystkim stoi w absolutnej sprzeczności z konstytucją.

Gdyby plan PiS się powiódł, jakie miasto miałoby uzyskać m.in. wielki prestiż i zostać stolicą Mazowsza? Przed reformą stolicami województw były Radom, Płock, Ciechanów, Siedlce i Ostrołęka. W piątkowe popołudnie na FB posła z okręgu płocko-ciechanowskiego i wiceministra klimatu Jacka Ozdoby pojawił się ciekawy wpis.

- W gronie Zjednoczonej Prawicy musimy rozpocząć wspólną dyskusję o stolicy Mazowsza. Warto wspomnieć, że fakty historyczne przemawiają za Płockiem. To dawna stolica Mazowsza i Polski. Stołeczne Książęce Miasto Płock stolicą Mazowsza - napisał Jacek Ozdoba.

Zobaczymy, jakie ma poparcie wśród osób, decydujących o kształcie przyszłego Mazowsza. Pewne jest, że nie odpuści choćby Radom. 

- Marzymy oczywiście o powrocie do Radomia statusu miasta wojewódzkiego, ale też pamiętajmy o tym, że jeszcze ważniejszy jest sposób podziału pieniędzy w naszym województwie, a więc zadbanie o to, aby ziemia radomska uzyskała jak największą formę wsparcia dla dalszego rozwoju - mówił dla Radia Radom Andrzej Kosztowniak, poseł PiS.

Ciekawa będzie także reakcja mieszkańców mniejszych miast i miejscowości na Mazowszu wobec planów podziału, do tej pory zdecydowana większość osób była przeciw takiemu pomysłowi.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE