Reklama

Reklama

Nawet 800 tys. ton saudyjskiej ropy trafi do Orlenu

Opublikowano: pt, 22 mar 2019 14:20
Autor:

Nawet 800 tys. ton saudyjskiej ropy trafi do Orlenu  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Koncern kontynuuje politykę dywersyfikacji dostaw ropy naftowej. Nowa umowa pozwoli Orlenowi sprowadzić nawet 800 tys. ton ropy saudyjskiej w ciągu sześciu miesięcy, a w dodatku na mocy innej Saudi Aramco zobowiązało się do zakupu ciężkiego oleju opałowego produkowanego przez Orlen Lietuva.

Reklama

Koncern kontynuuje politykę dywersyfikacji dostaw ropy naftowej. Nowa umowa pozwoli Orlenowi sprowadzić nawet 800 tys. ton ropy saudyjskiej w ciągu sześciu miesięcy, a w dodatku na mocy innej Saudi Aramco zobowiązało się do zakupu ciężkiego oleju opałowego produkowanego przez Orlen Lietuva.

Pierwszy kontrakt z Saudi Aramco, najbardziej dochodową spółką naftową na świecie, PKN Orlen podpisał w 2016 roku. Od tego czasu ropa z Zatoki Perskiej regularnie trafia do Polski. Na mocy nowej Saudowie w okresie od maja do października dostarczą sześć ładunków ropy naftowej, czyli nawet 800 tys. ton. 

- Umowy ze spółką córką Saudi Aramco to nowa forma współpracy dwustronnej polegającej na dostawie surowca i odbiorze gotowych produktów. Testujemy różne możliwości zaopatrzenia, a przy okazji budujemy strategiczne partnerstwo z dostawcą z Arabii Saudyjskiej. Podejmowane działania wynikają przede wszystkim z globalnych uwarunkowań, w tym ze zwiększonego popytu na gotowe produkty naftowe, m.in. diesla. Umacniając relacje w rejonie Zatoki Perskiej  realnie przyczyniamy się więc do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedział cytowany przez biuro prasowe Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen. - Na bazie budowanych relacji handlowych udało nam się również wypracować mechanizm, który zagwarantuje ORLEN Lietuva sprzedaż ciężkiego oleju opałowego w przededniu wejścia nowych globalnych regulacji dla paliw bunkrowych. W ten sposób wzmacniamy pozycję naszej litewskiej rafinerii w regionie.

Z kolei w ramach terminowej umowy handlowej, PKN Orlen zagwarantował odbiór całości, czyli do 160 tys. ton miesięcznie ciężkiego oleju opałowego z rafinerii w Możejkach, przeznaczonego do sprzedaży morskiej. W ten sposób zabezpieczono fizyczną sprzedaż produktu w początkowym okresie perturbacji rynkowych związanych z wejściem w życie od 1 stycznia 2020 roku nowych globalnych regulacji dla paliw bunkrowych, ograniczających zawartość siarki - IMO 2020. Ich wprowadzenie ma bowiem wpływ na popyt na ciężki olej opałowy sprzedawany przez litewską spółkę Grupy Orlen. 

Ok. 30 procent ropy przerabianej w rafineriach Orlenu pochodzi z innego rynku niż rosyjski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.