Reklama

Nauka na dwie zmiany? "To lepsze niż przeniesienie"

Opublikowano:
Autor:

Nauka na dwie zmiany? "To lepsze niż przeniesienie" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji edukacji, zdrowia i polityki społecznej głos zabrali rodzice dzieci jednej z szóstych klas Szkoły Podstawowej nr 22, którzy nie chcą, by ich dzieci zostały przeniesione na 2 lata nauki do innej placówki.

Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji edukacji, zdrowia i polityki społecznej głos zabrali rodzice dzieci jednej z szóstych klas Szkoły Podstawowej nr 22, którzy nie chcą, by ich dzieci zostały przeniesione na 2 lata nauki do innej placówki.

Zgodnie z ustaleniami z zeszłego roku, część obecnych szóstoklasistów ze Szkół Podstawowych nr 11, 22 i 23 kontynuowałaby naukę w VII klasie w wygaszanych gimnazjach. W marcu 2017 roku przyjęto ostateczny projekt obwodów szkół, który miał obowiązywać od roku szkolnego 2018/2019.  Był to efekt konsultacji nie tylko z kuratorium oświaty czy związkami zawodowymi, ale również rodzicami. Do prezydenta Andrzeja Nowakowskiego wpłynęły jednak pisma od rodziców dzieci z klas VI, które chodzą do Szkół Podstawowych nr 11, 22 i 23. Wbrew pierwotnym ustaleniom chcą, by ich dzieci pozostały w dotychczasowych placówkach. Radni na ten temat dyskutowali miesiąc temu, ale wszyscy negatywnie odnieśli się do zmian w przyjętej rok temu uchwale. Punkt został jednogłośnie zdjęty z porządku obrad podczas sesji rady miasta. 

[ZT]18071[/ZT]

Na dzisiejszej Komisji Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Miasta pojawili się rodzice uczniów jednej z szóstych klas Szkoły Podstawowej nr 22. Rodzice uczniów klasy 6d, którzy mieliby przejść do Szkoły Podstawowej nr 8 chcą pozostawienia dzieci w dotychczasowym oddziale, nawet kosztem dwuzmianowości. Jak to argumentują? Do klasy uczęszcza m.in. uczeń z niepełnosprawnością. Zmiana środowiska wiązałaby się z koniecznością adaptacji, która w obecnej szkole trwała kilka lat. 

- Jestem za tym, żeby ta klasa została - powiedział  Marek Krysztofiak, przewodniczący Komisji Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej. - Ale czy nie można w takim układzie zaproponować, by inną klasę przenieść do Szkoły Podstawowej nr 8, żeby nie było problemów pracowniczych i protestów z kolei z tej szkoły?

Obecna na sali kierownik wydziału edukacji w UMP Aleksandra Jadczak stwierdziła, że prawnie istnieje możliwość, by rodzice uczniów klas czwartych sami zgłaszali dzieci do wybranej szkoły, powstałej z przekształcenia gimnazjum. 

W trakcie dyskusji okazało się jednak, że na sali są obecni rodzice jeszcze jednej klasy szóstej, którzy również nie chcą przeniesienia dzieci do innej placówki. Pozostawienie tylu uczniów w danej szkole może wiązać się koniecznością wprowadzenia dwuzmianowości, na co obecni na sali rodzice jednogłośnie się zgodzili. 

- Musimy myśleć o wszystkich szkołach - powiedział  Marek Krysztofiak. - Tu jest jednostkowy przypadek, za którym zdecydowanie jestem, ale nie po to półtora roku temu prowadziliśmy szereg rozmów, żeby jakoś te obwody dopasować, żeby wszystkie szkoły mogły funkcjonować, by teraz to burzyć od nowa [...] Państwo chcecie pracować do 19:20, a tam będzie stała pusta, nowa szkoła do 12:00, czy 13:00 i 30 etatów będzie do likwidacji.  

Rodzice twierdzą, że nikt ich nie informował o mających nastąpić zmianach. Spotkanie odbyło się tylko z klasami, które były przenoszone w zeszłym roku. 

- Rozumiemy Państwa dylematy, ja natomiast jestem przerażona faktem, że dyrektor Państwu o tej uchwale nie powiedział - stwierdziła radna Małgorzata Struzik. - To jest zaniedbanie ze strony dyrekcji szkoły.

Klasa tzw. "wolnego naboru", do której chętni rodzice dobrowolnie przenosiliby swoje dzieci wydaje się w tej sytuacji kompromisowym rozwiązaniem. Podczas posiedzenia komisji zapadła decyzja, by zwrócić się do wydziału edukacji z prośbą o przedstawienie możliwych konsekwencji wprowadzenia takiego rozwiązania. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE