Reklama

Napad z bronią w ręku w ratuszowej auli

Opublikowano:
Autor:

Napad z bronią w ręku w ratuszowej auli - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Tego jeszcze w Urzędzie Miasta Płocka nie było. Zorganizowany napad z bronią w ręku, kradzież sejfu. A nawet eksplozja chemicznej mikstury.

Tego jeszcze w Urzędzie Miasta Płocka nie było. Zorganizowany napad z bronią w ręku, kradzież sejfu. A nawet eksplozja chemicznej mikstury.

Na szczęście te sensacyjne wydarzenia były jedynie elementem scenariusza inauguracji dziewiątej edycji płockiego Delta Klubu. Dzięki inwencji pomysłodawców tym razem okazała się ona wyjątkowo emocjonująca.

46 nowych uczestników projektu edukacyjnego Delta Klub z niedowierzaniem obserwowało swoich starszych kolegów, którzy podczas uroczystej inauguracji prezentowali umiejętności zdobyte na zajęciach matematycznych, fizycznych i chemicznych.

– Wow, ale super! – dało się słyszeć z sali, gdy grupa chemiczna demonstrowała doświadczenia okraszone wątkiem kryminalnym. Przepis na tajemniczą miksturę został zdobyty „z bronią w ręku”. Efekt – to dwie „ofiary”.
Ale cóż tam, było warto! Publiczność była zachwycona.

Bardzo ciekawe było również wystąpienie duetu z grupy fizycznej, która zaprezentowała m.in. doświadczenia z kulkami Newtona, przyrządem rodem z dyrektorskiego biura, który ilustruje prawo zachowania pędu i energii podczas sprężystego zderzenia kul. Natomiast dziewczyny z grupy matematycznej opowiedziały o najsłynniejszych polskich matematykach.

– Delta Klub to najlepszy projekt dla najlepszych, dla których nauka nie jest przykrym obowiązkiem, ale niesamowitą przygodą – powiedział prezydent miasta Andrzej Nowakowski. – Korzystajcie z możliwości, jakie wam daje, ponieważ w tym jest wasza przyszłość, przyszłość miasta, ojczyzny, a kto wie, może nawet Europy i świata.

Mazowiecki wicekurator oświaty Katarzyna Góralska podkreśliła, że projekt jest ofertą niezwykłą, pomagającą rozwijać zainteresowania, promującą osoby mające odwagę zadawać pytania. W przeciwieństwie do szkoły, która często jest nastawiona na przeciętność.

O tym, że udział w Delta Klubie przynosi korzyści, doskonale wie jego były uczestnik Mariusz Różycki, obecnie student Cambridge. Wspólnie z dr. Cezarym Obczyńskim, nauczycielem LO im. Małachowskiego, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego i PWSZ wygłosił wykład inauguracyjny „Tajemniczy kod”. Wspólnie opowiedzieli m.in. o nieodszyfrowanym do dziś Manuskrypcie Voynicha oraz Indianach Nawaho, którzy podczas II wojny światowej kodowali w swoim rodzimym języku informacje dotyczące kluczowych operacji na Pacyfiku.

– Na zajęcia dodatkowe chodziłem już w podstawówce. Pomogły mi nie tylko w rozwijaniu zainteresowań, ale przede wszystkim nauczyły systematycznej pracy – opowiadał młody prelegent. – Zawsze miałem świadomość, że muszę pracować więcej niż w szkole. Kiedy zorientowałem się, że proces rekrutacji na studia w Cambridge nie jest tak skomplikowany jak myślałem, postanowiłem spróbować. I jakoś się udało.

Wykład zaimponował Filipowi Kusemu, szóstoklasiście z SP nr 23. – Zgłosiłem się do Delta Klubu, ponieważ chcę wiedzieć więcej i dzięki temu coś w życiu osiągnąć – tłumaczył Filip. – Wystąpienie pana Różyckiego i dr. Obczyńskiego było bardzo motywujące.

Spotkanie zakończył dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, cytując słowa Alberta Einsteina. – Umysł jest jak spadochron. Działa tylko wtedy, gdy się otwiera – mówił Jarosław Zaroń. – Życzę wam, aby wasze umysły były zawsze otwarte jak spadochrony. Nie tylko w Delta Klubie.

Fot. Archiwum Delta Klubu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE