Reklama

Najwięcej wołowiny produkuje się w województwie mazowieckim

Opublikowano:
Autor:

Najwięcej wołowiny produkuje się w województwie mazowieckim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak wyliczył Główny Urząd Statystyczny, w Polsce hoduje się coraz więcej bydła i świń. Województwo mazowieckie jest odpowiedzialne za niemal 1/5 hodowli bydła w Polsce.

Jak wyliczył Główny Urząd Statystyczny, w Polsce hoduje się coraz więcej bydła i świń. Województwo mazowieckie jest odpowiedzialne za niemal 1/5 hodowli bydła w Polsce. 

Hodowla zwierząt rośnie i według GUS w dość szybkim tempie. W porównaniu z 2016 rokiem hodowla bydła w Polsce wzrosła o 4,5, a świń o 3,5%. Prawdopodobnie ma to związek ze wzrostem cen.

- W czerwcu 2017 r. za 1 kg żywca wołowego płacono o 5,1 % więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku - obrazuje GUS. 

Województwo mazowieckie przoduje w kraju pod względem hodowli bydła - to ponad 18% polskiej produkcji. Zgodnie z danymi urzędników, tylko dwa inne województwa przekroczyły barierę 10%. Województwo podlaskie jest odpowiedzialne za 16,6% produkcji, a wielkopolskie za 16,4%.  

Jak podaje GUS, w czerwcu 2017 roku w Polsce było 6143,1 tys. sztuk bydła. Największy wzrost, w porównaniu z poprzednim rokiem, zanotowało młode bydło w wieku 1-2 lata. Tu wzrost wynosił 8%. O 0,4% spadła za to ilość cieląt.

Rośnie jednak nie tylko cena żywca wołowego, ale także mleka Jak podaje GUS, w czerwcu 2017 średnia cena skupu mleka za 6 miesięcy wynosiła blisko 132 złote za 100 litrów. To o 25,9% więcej niż w czerwcu zeszłego roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE