Reklama

Najpiękniejsze kolędy świata wykonane przez artystów. Kto wystąpi tym razem?

Opublikowano:
Autor:

Najpiękniejsze kolędy świata wykonane przez artystów. Kto wystąpi tym razem? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolędy, pastorałki i utwory sakralne zabrzmią w zabytkowych murach płockiej katedry. Tegoroczne Płockie Kolędowanie rozpocznie się 3 stycznia koncertem wokalistki Hanny Banaszak i chóru Minstrel. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

Kolędy, pastorałki i utwory sakralne zabrzmią w zabytkowych murach płockiej katedry. Tegoroczne Płockie Kolędowanie rozpocznie się 3 stycznia koncertem wokalistki Hanny Banaszak i chóru Minstrel. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

Wkrótce tradycji stanie się zadość. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów zaprasza w dniach 3 - 5 stycznia do bazyliki katedralnej na wspólne 25. Płockie Kolędowanie. Na początek wystąpi wszechstronna artystka Hanna Banaszak, która zaśpiewa do akompaniamentu Jacka Szwaja. To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ artysta koncertuje głównie solo lub z projektem JACEK SZWAJ TRIO, który współtworzy z Damianem Kostką. Z kolei Hanna Banaszak karierę solową rozpoczęła już w latach 70. Współpracowała m.in. z Jeremim Przyborą, Jerzy Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. Zrealizowała też kilka recitali telewizyjnych. W 1986 roku zdobyła Grand Prix belgijskiego festiwalu piosenki Europopstar. Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie Miłość ci wszystko wybaczy (1981), zaśpiewała arię ze Stabat Mater w filmie Siekierezada (1985). Takie utwory, jak "Samba przed rozstaniem" czy "W moim magicznym domu" to perełki wśród piosenek z tekstem, sięgała także po lekkie utwory, jak "Żegnaj kotku". Jest autorką tomiku wierszy pt. Zamienię Samolubie na Szczodruchy.

Podczas piątkowego koncertu nie zabraknie chóru Minstrel - działającego przy najstarszej polskiej szkole – Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Chór powstał w 1992 roku i obecnie liczy około 86 chórzystów – uczniów liceum. Założył go i od początku prowadzi nauczyciel „Małachowianki” – Sławomir Gałczyński. W ciągu 26 lat działalności chór zaśpiewał między innymi w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Serbii, Niemczech, Izraelu i Szwecji, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W koncercie udział weźmie również Kameralny Zespół Wokalny Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów, kwartet smyczkowy, akompaniator chóru, pianista i kompozytor Dariusz Petera oraz Bogdan Marciniak - instrumentalista i aranżer, nauczyciel muzyki.

Drugiego dnia kolędowania (4 stycznia) wystąpi zespół SANTIAGO i Goście. SANTIAGO to 10-osobowy zespół działający od 2014 roku w parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku. W skład grupy wchodzą uczniowie płockich szkół: wokaliści i instrumentaliści, grający na pianinie, gitarze, skrzypcach, flecie, trąbce i saksofonie. Poza oprawą muzyczną niedzielnych mszy świętych zespół przygotowuje okolicznościowe koncerty, do udziału w których zaprasza zaprzyjaźnionych młodych muzyków, rozszerzając skład instrumentalny (SANTIAGO i GOŚCIE). Swoją działalnością SANTIAGO włącza się w życie miasta, prezentując swoje projekty w płockich instytucjach i parafiach. W repertuarze zespołu są utwory muzyki chrześcijańskiej, rozrywkowe i niepodległościowe, we własnych aranżacjach jednego z członków grupy – Piotra Magierskiego.

W ostatni dzień Płockiego Kolędowania (5 stycznia)  wystąpi zespół Moja Rodzina - Aldona i Artur Wiśniewscy (100) oraz Antonina (25), Gabriel (22), Szymon (19), Mikołaj (17) i Jeremiasz (15). Od 2009 r zespół gra koncerty ewangelizacyjne ze świadectwem, bierze udział w Festiwalach Muzyki Chrześcijańskiej, projektach edukacyjnych, rekolekcjach i warsztatach dla muzyków. Posługuje podczas niedzielnych Eucharystii, uczestniczy w Wieczorach Wielbienia, spotkaniach modlitewnych. Muzyka towarzyszyła członkom zespoły od zawsze, stała się wspólną pasją, sposobem na spędzanie czasu razem.

Wszystkie koncerty rozpoczną się o godzinie 19.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE