Belgia jest popularnym kierunkiem wyjazdów zarobkowych Polaków nie tylko dlatego, że działa tam wiele unijnych instytucji, ale również ze względu na zarobki. Przeciętne wynagrodzenie jest tam 2,5 razy większe niż w Polsce. Sprawdzamy, jak to wygląda w przypadku podatków.
Belgijscy pracodawcy kuszą pracowników z Polski, ponieważ, podobnie jak w naszym kraju, również tam społeczeństwo starzeje się coraz szybciej i jest problem z rękami do pracy. W Belgii można z powodzeniem pracować również bez znajomości języka, szczególnie w branży budowlanej. Belgowie chętnie zatrudniają murarzy z Polski, zbrojarzy, hydraulików i elektryków. Aby podjąć pracę w tym kraju, nie trzeba mieć żadnych specjalnych pozwoleń czy zaświadczeń. W 2019 roku średnia pensja w Belgii kształtowała się na poziomie 2170 euro. W Brukseli najłatwiej znaleźć pracę, gdy zna się język francuski, ale często może również wystarczyć angielski. Skoro mowa o pracy, trudno nie odnieść się także do podatków, które są przecież nieodłącznie związane z zarabianiem pieniędzy.
System podatkowy w Belgii
Legalne zatrudnienie w Belgii oznacza, że trzeba koniecznie rozliczyć się z tamtejszym fiskusem. Zanim jednak do tego dojdzie, należy spełnić różne wymagania formalne związane z pobytem na terenie tego kraju. Przepisy są tam dość restrykcyjne. W Belgii istnieje obowiązek meldunkowy, który trzeba dopełnić w terminie nie dłuższym niż 8 dni od początku pobytu. Dzięki rejestracji otrzymamy numer identyfikacyjny, który przyda się w kontaktach z różnymi belgijskimi urzędami, a także z tamtejszym fiskusem.– W Belgii podatnicy mogą mieć status rezydenta lub nierezydenta. W pierwszym przypadku podlegają pełnemu obowiązkowi podatkowemu, a ich dochody na terenie Belgii stanowią co najmniej 75% wszystkich zarobków w danym roku podatkowym – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA.
– W Belgii można się rozliczyć do 3 lat wstecz. To obowiązkowe, gdy ktoś jest zameldowany na terenie tego kraju lub dostał z Urzędu Skarbowego wezwanie do rozliczenia. W przypadku nierezydentów, którzy chcą odzyskać nadpłatę podatku, konieczne będzie złożenie wniosku do fiskusa o rozliczenie – podkreśla ekspert.
Należy także pamiętać, że w przypadku małżeństw możliwe jest jedynie wspólne rozliczenie małżonków. Nie można się wtedy rozliczać indywidualnie. Więcej o podatkach w Belgii można dowiedzieć się na stronie https://euro-tax.pl/zwrot-podatku/z-belgii/.
Belgijskie ulgi podatkowe
Wspólne rozliczenie z małżonkiem ma jeszcze tę zaletę, że pozwala odzyskać większą kwotę nadpłaconego podatku, ponieważ takie rozliczenie jest samo w sobie ulgą. Większą ulgę można dostać, gdy współmałżonek jest osobą bezrobotną lub zarabia bardzo mało. Do tego można się starać również o ulgę na dziecko niepełnoletnie, a także na współmałżonka lub dziecko niepełnosprawne. Do tego dostępna jest ulga z tytułu wykonywanego zawodu. Trzeba jednak pamiętać, że o te ulgi można się starać tylko wtedy, gdy nasze dochody z Belgii stanowią co najmniej 75% wszystkich dochodów (Worldwide Income). Taka informacja pojawi się na zaświadczeniu EOG. Ulgi mogą znacznie obniżyć obciążenie podatkowe i tym samym zwiększą kwotę odzyskanego podatku.
Jakich dokumentów wymaga belgijski fiskus?
Aby ubiegać się o zwrot nadpłaconego w Belgii podatku, trzeba przygotować odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim potrzebna jest Fiche, czyli karta podatkowa. Otrzymujemy ją co roku od pracodawcy lub pracodawców, u których pracowaliśmy w danym roku podatkowym. Trzeba koniecznie wypełnić formularz podatkowy oraz formę. Gdy rozliczamy się wspólnie z małżonką, na formie muszą znaleźć się podpisy dwóch osób. Do tego należy dołączyć kopię dowodu osobistego i ewentualnie kopię dowodu małżonka (wspólne rozliczenie). Trzeba dostarczyć również kopie formularza PIT-36 z załącznikiem ZG i takie same dokumenty małżonka przy wspólnym rozliczeniu. Nie można zapomnieć o zaświadczeniu EOG z polskiego Urzędu Skarbowego.Konieczne będzie również wykonanie tłumaczeń takich dokumentów jak akt małżeństwa, akt urodzenia dzieci, zaświadczenia o meldunku i nauce, gdy dzieci są już pełnoletnie. Gdy korzystamy z pomocy firmy rozliczającej podatki, wtedy konieczne jest również dołączenie pełnomocnictwa dla takiego biura podatkowego.
Ile czasu trzeba czekać na zwrot podatku?
Osoby pracujące w Belgii i oczekujące na zwrot podatku zapewne interesuje najbardziej, jak długo będzie trwała analiza fiskusa, która zakończy się przelaniem pieniędzy na konto podatnika. Z terminami bywa tak naprawdę różnie. Zwykle trzeba czekać na pieniądze od 9 do 12 tygodni. Jednak fiskus wysyła kalkulację podatku najczęściej w czerwcu, zatem zwrotu nie należy się spodziewać przed wrześniem. Do tego należy pamiętać, że na otrzymanej z Urzędu Skarbowego kalkulacji znajduje się data, do której konieczne jest złożenie rocznego zeznania podatkowego wraz z dokumentami.Warto złożyć zeznanie podatkowe nawet wtedy, gdy pracowało się w Belgii krótko. Średni zwrot podatku wynosi tu 3499 zł. To całkiem solidny zastrzyk finansowy, a do tego nie jest wcale trudno go zdobyć. Jeśli mamy problem z rozliczeniem podatku, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w zwrotach podatku z Belgii. Wtedy otrzymamy profesjonalną pomoc.