Reklama

Nadpłaciłeś podatek w Belgii? Zwrot jest możliwy!

Opublikowano:
Autor:

Nadpłaciłeś podatek w Belgii? Zwrot jest możliwy! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Belgia jest popularnym kierunkiem wyjazdów zarobkowych Polaków nie tylko dlatego, że działa tam wiele unijnych instytucji, ale również ze względu na zarobki. Przeciętne wynagrodzenie jest tam 2,5 razy większe niż w Polsce. Sprawdzamy, jak to wygląda w przypadku podatków.

Belgia jest popularnym kierunkiem wyjazdów zarobkowych Polaków nie tylko dlatego, że działa tam wiele unijnych instytucji, ale również ze względu na zarobki. Przeciętne wynagrodzenie jest tam 2,5 razy większe niż w Polsce. Sprawdzamy, jak to wygląda w przypadku podatków.

Belgijscy pracodawcy kuszą pracowników z Polski, ponieważ, podobnie jak w naszym kraju, również tam społeczeństwo starzeje się coraz szybciej i jest problem z rękami do pracy. W Belgii można z powodzeniem pracować również bez znajomości języka, szczególnie w branży budowlanej. Belgowie chętnie zatrudniają murarzy z Polski, zbrojarzy, hydraulików i elektryków. Aby podjąć pracę w tym kraju, nie trzeba mieć żadnych specjalnych pozwoleń czy zaświadczeń. W 2019 roku średnia pensja w Belgii kształtowała się na poziomie 2170 euro. W Brukseli najłatwiej znaleźć pracę, gdy zna się język francuski, ale często może również wystarczyć angielski. Skoro mowa o pracy, trudno nie odnieść się także do podatków, które są przecież nieodłącznie związane z zarabianiem pieniędzy.

System podatkowy w Belgii

Legalne zatrudnienie w Belgii oznacza, że trzeba koniecznie rozliczyć się z tamtejszym fiskusem. Zanim jednak do tego dojdzie, należy spełnić różne wymagania formalne związane z pobytem na terenie tego kraju. Przepisy są tam dość restrykcyjne. W Belgii istnieje obowiązek meldunkowy, który trzeba dopełnić w terminie nie dłuższym niż 8 dni od początku pobytu. Dzięki rejestracji otrzymamy numer identyfikacyjny, który przyda się w kontaktach z różnymi belgijskimi urzędami, a także z tamtejszym fiskusem.

– W Belgii podatnicy mogą mieć status rezydenta lub nierezydenta. W pierwszym przypadku podlegają pełnemu obowiązkowi podatkowemu, a ich dochody na terenie Belgii stanowią co najmniej 75% wszystkich zarobków w danym roku podatkowym – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA.

– W Belgii można się rozliczyć do 3 lat wstecz. To obowiązkowe, gdy ktoś jest zameldowany na terenie tego kraju lub dostał z Urzędu Skarbowego wezwanie do rozliczenia. W przypadku nierezydentów, którzy chcą odzyskać nadpłatę podatku, konieczne będzie złożenie wniosku do fiskusa o rozliczenie – podkreśla ekspert.

Należy także pamiętać, że w przypadku małżeństw możliwe jest jedynie wspólne rozliczenie małżonków. Nie można się wtedy rozliczać indywidualnie. Więcej o podatkach w Belgii można dowiedzieć się na stronie https://euro-tax.pl/zwrot-podatku/z-belgii/.

Belgijskie ulgi podatkowe

Wspólne rozliczenie z małżonkiem ma jeszcze tę zaletę, że pozwala odzyskać większą kwotę nadpłaconego podatku, ponieważ takie rozliczenie jest samo w sobie ulgą. Większą ulgę można dostać, gdy współmałżonek jest osobą bezrobotną lub zarabia bardzo mało. Do tego można się starać również o ulgę na dziecko niepełnoletnie, a także na współmałżonka lub dziecko niepełnosprawne. Do tego dostępna jest ulga z tytułu wykonywanego zawodu. Trzeba jednak pamiętać, że o te ulgi można się starać tylko wtedy, gdy nasze dochody z Belgii stanowią co najmniej 75% wszystkich dochodów (Worldwide Income). Taka informacja pojawi się na zaświadczeniu EOG. Ulgi mogą znacznie obniżyć obciążenie podatkowe i tym samym zwiększą kwotę odzyskanego podatku.

Jakich dokumentów wymaga belgijski fiskus?

Aby ubiegać się o zwrot nadpłaconego w Belgii podatku, trzeba przygotować odpowiednie dokumenty. Przede wszystkim potrzebna jest Fiche, czyli karta podatkowa. Otrzymujemy ją co roku od pracodawcy lub pracodawców, u których pracowaliśmy w danym roku podatkowym. Trzeba koniecznie wypełnić formularz podatkowy oraz formę. Gdy rozliczamy się wspólnie z małżonką, na formie muszą znaleźć się podpisy dwóch osób. Do tego należy dołączyć kopię dowodu osobistego i ewentualnie kopię dowodu małżonka (wspólne rozliczenie). Trzeba dostarczyć również kopie formularza PIT-36 z załącznikiem ZG i takie same dokumenty małżonka przy wspólnym rozliczeniu. Nie można zapomnieć o zaświadczeniu EOG z polskiego Urzędu Skarbowego.

Konieczne będzie również wykonanie tłumaczeń takich dokumentów jak akt małżeństwa, akt urodzenia dzieci, zaświadczenia o meldunku i nauce, gdy dzieci są już pełnoletnie. Gdy korzystamy z pomocy firmy rozliczającej podatki, wtedy konieczne jest również dołączenie pełnomocnictwa dla takiego biura podatkowego.

Ile czasu trzeba czekać na zwrot podatku?

Osoby pracujące w Belgii i oczekujące na zwrot podatku zapewne interesuje najbardziej, jak długo będzie trwała analiza fiskusa, która zakończy się przelaniem pieniędzy na konto podatnika. Z terminami bywa tak naprawdę różnie. Zwykle trzeba czekać na pieniądze od 9 do 12 tygodni. Jednak fiskus wysyła kalkulację podatku najczęściej w czerwcu, zatem zwrotu nie należy się spodziewać przed wrześniem. Do tego należy pamiętać, że na otrzymanej z Urzędu Skarbowego kalkulacji znajduje się data, do której konieczne jest złożenie rocznego zeznania podatkowego wraz z dokumentami.

Warto złożyć zeznanie podatkowe nawet wtedy, gdy pracowało się w Belgii krótko. Średni zwrot podatku wynosi tu 3499 zł. To całkiem solidny zastrzyk finansowy, a do tego nie jest wcale trudno go zdobyć. Jeśli mamy problem z rozliczeniem podatku, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w zwrotach podatku z Belgii. Wtedy otrzymamy profesjonalną pomoc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE