Reklama

Nadciągają kolejne podwyżki! Uderzą w najmłodszych kierowców

Opublikowano:
Autor:

Nadciągają kolejne podwyżki! Uderzą w najmłodszych kierowców - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czas, kiedy ubezpieczyciele bili się o klienta, oferując coraz niższe ceny polisy OC, niestety odszedł już w zapomnienie. Nie ma co liczyć na obniżki, trzeba natomiast przygotować się na znaczące podwyżki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jak to zwykle bywa, najbardziej dotkną one młodych i niedoświadczonych kierowców. Czy można się przed nimi bronić?

Czas, kiedy ubezpieczyciele bili się o klienta, oferując coraz niższe ceny polisy OC, niestety odszedł już w zapomnienie. Nie ma co liczyć na obniżki, trzeba natomiast przygotować się na znaczące podwyżki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jak to zwykle bywa, najbardziej dotkną one młodych i niedoświadczonych kierowców. Czy można się przed nimi bronić?

Dlaczego ceny OC rosną

Z przerażeniem patrzysz na wysokość składki na ubezpieczenie OC, która w ostatnich dwóch latach drastycznie zdrożała? Nie Ty jeden – podwyżki dotykają bowiem wszystkich kierowców. Są one efektem kilku podstawowych czynników – najważniejszym wydają się straty w łącznej wysokości ponad 1 mld zł, które ubezpieczyciele ponieśli w 2015 roku w segmencie OC z powodu wojny cenowej prowadzonej między sobą od wielu lat. Fatalna kondycja finansowa firm z tej branży sprawiła, że nie było wyjścia i składki trzeba było podnieść, co zresztą zalecała nawet Komisja Nadzoru Finansowego.

Na decyzję o podniesieniu cen OC wpłynęły także wysokie koszty odszkodowań. Wynikają one z tego, że coraz więcej kierowców ma świadomość, jak skutecznie walczyć o swoje prawa i uzyskać duże rekompensaty finansowe za szkody i obrażenia wyrządzone przez innych uczestników ruchu drogowego. Dochodzą do tego koszty udostępnienia samochodu zastępczego, do którego ma prawo każdy kierowca. Nie można również zapominać o wprowadzonym w 2016 r. podatku bankowym, gdyż objął on także towarzystwa sprzedające polisy OC. Wszystkie te czynniki podnoszą koszty funkcjonowania firm ubezpieczeniowych, co siłą rzeczy odbija się na wysokości składek.

Wysokie składki dla młodych

W efekcie w 2015 r. płacimy średnio o ok. 20-30% więcej za obowiązkową polisę aniżeli na początku 2014 r. Szczególnie bolesna jest cena ubezpieczenia OC dla studenta, która może skutecznie zniechęcać do kupna pierwszego auta. Za ubezpieczenie pięcioletniego samochodu typu hatchback z silnikiem o małej pojemności młoda, ucząca się osoba zapłaci – uwaga – nawet 2 500 zł! Nic dziwnego, że wielu studentów odkłada plany kupna auta na później, właśnie ze względu na horrendalnie wysokie składki OC. Czy da się je jakoś obniżyć?

Metodą powszechnie stosowaną przez młodych i niedoświadczonych kierowców w celu obniżenia składki na ubezpieczenie OC jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego i polisy drugiego właściciela, który dysponuje wysokimi zniżkami z tytułu bezszkodowej jazdy i długiego stażu ubezpieczeniowego. W ten sposób można zredukować cenę obowiązkowej polisy nawet o 50%! Poza tym przed kupnem OC warto uruchomić kalkulator OC - najtaniejuagenta.pl i porównać ze sobą oferty wielu różnych firm, co pozwala na wybór najtańszej z nich.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE