Reklama

Na starówce ułożą puzzle z Mazowieckim

Opublikowano:
Autor:

Na starówce ułożą puzzle z Mazowieckim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koncerty, puzzle, gra miejska, wspólne oglądanie filmu, teatr na Starym Rynku lub spacer śladami Tadeusza Mazowieckiego. To wszystko jutro w ramach projektu „Płock 1989 - Rok wolności” i rocznicy votum zaufania dla rządu pierwszego premiera po przełomie.

Koncerty, puzzle, gra miejska, wspólne oglądanie filmu, teatr na Starym Rynku lub spacer śladami Tadeusza Mazowieckiego. To wszystko jutro w ramach projektu „Płock 1989 - Rok wolności” i rocznicy votum zaufania dla rządu pierwszego premiera po przełomie.

Ćwierć wieku minęło… Jutro wypada ważna data w kalendarzu z punktu widzenia polskiej historii, która splotła się z losami Tadeusza Mazowieckiego. 12 września 1989 roku utworzony przez niego rząd uzyskał votum zaufania. Z tej okazji zaplanowano cykl wydarzeń i dla starszych, którzy byli ich świadkami, i dla tych młodszych, przed którymi karty historii są dopiero do zgłębienia.

Na początek spektakl „Rycerze” z 2005 roku w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Będzie to komedia autorstwa Arystofanesa. W tematykę demokratycznych swobód, prawa do wolności słowa i prawa do krytyki pod adresem rządzących wprowadzą widzów aktorzy płockiego teatru (godzina 10.00), w tym m. in. Szymon Cempura, Mariusz Pogonowskii Piotr Bała. Sam dyrektor Marek Mokrowiecki przypomni, że jemu także zdarza się występować we własnych sztukach. Zobaczymy spór toczący się między Kleonem, demagogiem, oszczercą i szantażystą, a dorównującym mu pod względem radykalizmu poglądów, Kiełbaśnikiem. Przedstawienie zostanie rozegrane na Starym Rynku.

Po dawce kultury niczym w starożytnym amfiteatrze, Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego zaprasza na grę miejską „Płockimi śladami Tadeusza Mazowieckiego”. Wezmą w niej udział uczniowie lokalnych gimnazjów i liceów. Każda szkoła może wystawić tylko jedną drużynę w składzie od 3 do 5 osób, skłonnych do tego, by przyswoić sobie zasób wiedzy w zakresie działalności Mazowieckiego, szczególnie z czasów przebywania w Płocku. Zabawa rozpocznie się o 11.30 przed kościołem św. Bartłomieja i potrwa około półtorej godziny. Także na Starym Rynku wspólnie ułożą portret pierwszego premiera po transformacji z puzzli (13.00), a dla relaksu i dawki pozytywnej energii zamiast filiżanki malej czarnej, zagra dla nich ukraińska kapela Kozak System (13.30). W piątek usłyszymy ją zresztą dwukrotnie, ponieważ o 19.45 muzycy wyjdą na scenę podczas Summer Fall Festival na Plaży nad Wisłą.

Po pląsach w bałkańsko-ukraińskich rytmach trzeba trochę odpocząć, dlatego Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na spacer śladami Tadeusza Mazowieckiego dopiero o godzinie 16.00 (zbiórka na Starym Rynku). Uczestnicy odwiedzą m. in. płocką Farę, Małachowiankę i Książnicę Płocką, a zakończą spacer w Ratuszu projekcją filmu z jego pobytu w naszym mieście w roku 2011.

Jak już pisaliśmy, na zakończenie obchodów członkowie i sympatycy Płockiej Grupy Fotograficznej zajmą o godzinie 18.00 wcześniej uzgodnione pozycje w różnych zakątkach Płocka i sportretują w tej samej sekundzie miasto, w którym toczy się nasze codzienne życie. W miejscach bardziej lub mniej charakterystycznych, a jednak wyjątkowych. Z fotografii ma powstać później ekspozycja. Całkiem prawdopodobne, że znajdą się na niej: wieża zegarowa Ratusza, Nowy Rynek, Orlen, mostek na Brzeźnicy, pylon nowego mostu oraz przyczółek starego, Rogatki Warszawskie, Grodzka i Teatralna, odrestaurowana Wieża Ciśnień, skrzyżowanie Wyszogrodzkiej z Jana Pawła II, pomnik Broniewskiego, ul. Królewiecka, Bielska czy też park na Podolszycach Południe i kręgielnia w Wiśle.

Także w ramach obchodów powróci „Kontener Wolności”, projekt dokumentalny autorstwa Piotra Wójcika. W ciągu trzech miesięcy wystawa „Polskie Wolności” trafi do 25 miast. Towarzyszą jej spotkania fotograficzne i warsztaty, których uczestnicy otrzymają jednorazowe aparaty fotograficzne, aby własnoręcznie zilustrowali temat wolności.

Na zdjeciu: nadanie Tadeuszowi Mazowieckiemu tytułu Honorowego Obywatela Płocka w 2011 r., fot. Tomasz Miecznik

Czytaj też:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE