Reklama

Na co najczęściej skarżyli się klienci?

Opublikowano:
Autor:

Na co najczęściej skarżyli się klienci? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uchylanie się przedsiębiorców z odpowiedzialności za wady towaru, trudności w odstąpieniu od umowy, zawyżanie rachunków, nieprawidłowe naliczanie abonamentu, brak zasięgu sieci. To były tylko niektóre sprawy, jakie wpłynęły do biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

Uchylanie się przedsiębiorców z odpowiedzialności za wady towaru, trudności w odstąpieniu od umowy, zawyżanie rachunków, nieprawidłowe naliczanie abonamentu, brak zasięgu sieci. To były tylko niektóre sprawy, jakie wpłynęły do siedziby Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

Biuro w ubiegłym roku udzieliło łącznie 320 porad, w tym 202 dotyczyły umów sprzedaży, a 118 – usług.

- Problematyka spraw, z którymi zwracali się mieszkańcy, była bardzo różnorodna - podaje Andrzej Ścibło, powiatowy rzecznik konsumentów. - Najczęściej skarżyli się na nieuzasadnione wyłączenie się przedsiębiorcy z odpowiedzialności za wady towaru. Duża część z tych skarg dotyczyła umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa oraz umów zawieranych na odległość.

Ich przedmiotem było: nieinformowanie konsumentów o możliwości odstąpienia  od umowy, podstępne nakłanianie do zawarcia umowy i drastyczne zawyżanie cen towarów, a także błędne informowanie o braku możliwości odstąpienia od umowy. Część skarg dotyczyła głównie błędnych, niepełnych informacji przekazywanych zwłaszcza drogą telefoniczną.

Wśród spraw związanych z dostawą energii, gazu, ciepła i wody, „przodowała” problematyka związana ze sprzedażą energii elektrycznej. Konsumenci skarżyli się zwłaszcza na: zawyżanie rachunków, niewystawianie faktur przez długi okres, nieterminowe udzielanie informacji, przenoszenie obciążeń nieuregulowanych przez poprzednich lokatorów czy osoby zmarłe na konsumentów, uzależnianie rozpatrzenia reklamacji od zapłaty spornej faktury.

Powiatowy rzecznik konsumentów występował też do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów.

- Udzielano przedsiębiorcom stosownych wyjaśnień i pouczeń co do sposobu rozpatrzenia reklamacji konsumentów - informuje Powiatowy Rzecznik Konsumentów. - Występowanie do przedsiębiorców z wezwaniami do zaprzestania działań naruszających interesy i prawa konsumentów.

Rzecznik najczęściej wnioskował o naprawę, wymianę rzeczy na nową lub zwrot zapłaconej gotówki.

Łącznie do biura rzecznika w 2017 roku wpłynęło 208 wniosków o udzielenie pomocy prawnej. Z czego 190 wniosków, w których rzecznik podjął pisemną interwencję, a152, dotyczyło umów sprzedaży, głównie: odzieży i obuwia – 100, urządzeń gospodarstwa domowego, urządzeń elektronicznych i sprzętu komputerowego – 32, mebli, artykułów wyposażenia wnętrz, utrzymania domu – 13.

Kolejna grupa spraw najczęściej zgłaszanych przez konsumentów dotyczyła usług. Rzecznik skierował w tej grupie 38 wystąpień do przedsiębiorców, z czego najwięcej spraw dotyczyło: usług telekomunikacyjnych – 17.

Wiele spraw dotyczyło tylko samego obuwia. Andrzej Ścibło tłumaczy, że to skutek pogorszenia jakości oferowanych produktów. Nawet renomowane firmy coraz częściej korzystają z produktów pochodzących z rynku chińskiego, co przekłada się na mniejszą trwałość przy niezmienionej cenie.

- Drugim powodem jest zjawisko negatywnego rozpatrywania reklamacji - twierdzi Ścibło. - Przedsiębiorcy często, mimo krótkotrwałego korzystania z obuwia, odrzucają reklamacje konsumentów z powołaniem się na niewłaściwe użytkowanie. Po trzecie – przedsiębiorcy, z uwagi na stosunkowo niewielką wartość towaru, nie obawiają się drogi sądowej zakładając, że konsumenci nie zdecydują się na takie postępowanie.

Warto na koniec nadmienić, że Biuro Rzecznika Powiatowego w Płocku w 2017 roku uruchomiło  „własną” zakładkę w ramach strony internetowej Starostwa Powiatowego w Płocku, gdzie publikowane są bieżące informacje. Zamieszczone zostały także wzory pism, przydatne adresy i szczegółowe informacje o przyjmowaniu konsumentów, edukację seniorów – udział w obchodach Dnia Seniora, uczestnictwo w sesjach rad gmin, autorskie opracowanie ulotki informacyjnej o zadaniach rzecznika i rozpowszechnienie jej we wszystkich gminach powiatu, dyżury konsumenckie w gminach Powiatu Płockiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE