Reklama

Muzeum przypomina: Polacy ratowali Żydów

Opublikowano:
Autor:

Muzeum przypomina: Polacy ratowali Żydów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Mazowieckie ruszyło z dwoma nowymi projektami: jeden ma upowszechniać wiedzę o pomocy Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej, w ramach drugiego muzeum chce zachować relacje świadków i zdeponować pamiątki, które pokazują życie mieszkańców naszego regionu w minionym stuleciu - od I wojny światowej po transformację ustrojową.

Muzeum Mazowieckie ruszyło z dwoma nowymi projektami: jeden ma upowszechniać wiedzę o pomocy Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej, w ramach drugiego muzeum chce zachować relacje świadków i zdeponować pamiątki, które pokazują życie mieszkańców naszego regionu w minionym stuleciu - od I wojny światowej po transformację ustrojową.

Dwie nowe inicjatywy ma w swoich najbliższych planach płockie Muzeum Mazowieckie. Po pierwsze, rusza z projektem „Choćby jedno życie, choćby kromka chleba” mającym na celu udokumentowanie i popularyzację wiedzy na temat pomocy, której w czasie wojny mieszkańcy północnego Mazowsza z narażeniem życia udzielali Żydom. Upowszechnianiu wiedzy na temat tych, niejednokrotnie heroicznych czynów, mają służyć wywiady z żyjącymi jeszcze bohaterami i świadkami tych wydarzeń, opowieści o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata  i samym medalu, a także wykłady, prelekcje, dyskusje, wydarzenia artystyczne.

- Do udziału w spotkaniach, które będą odbywać się w trzymiesięcznym cyklu, zamierzamy zapraszać nielicznych już, niestety, wśród nas Sprawiedliwych oraz ich potomków - częstokroć  jedynych depozytariuszy wiedzy o pomocy - zapowiada muzeum i przyznaje, że liczy na współpracę z szerokim gronem przedstawicieli świata kultury i nauki.  - Jesteśmy otwarci na propozycje płynące od społeczeństwa  i zapraszamy do współtworzenia projektu wszystkich, którzy mogą wnieść nowe cenne informacje w tym zakresie.

Zaplanowano również konkurs na wspomnienia pt. „Choćby jedno życie, choćby kromka chleba. Polacy ratujący Żydów od Zagłady”, do którego zaprosimy dawnych i obecnych mieszkańców ziemi mazowieckiej. Konkurs organizowany będzie w dwóch kategoriach - dla młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich oraz dla osób dorosłych. Wszystkie nadesłane w konkursie prace zostaną zachowane w zbiorze relacji  i wspomnień Działu Historii Muzeum Mazowieckiego, a najlepsze wydane będą drukiem. Szczegóły konkursu muzeum zamierza podać w najbliższych dniach.

Do utrwalania losów naszego regionu zaproszono gminy

Drugi projekt ma znacznie szerszy zakres i wiąże się z ideą opisania ziemi płockiej, który to cel od samego początku, czyli od pierwszej połowy XIX w., przyświecał osobom skupionym wokół Towarzystwa Naukowego Płockiego i późniejszemu muzeum. Dość wspomnieć intensywne prace badawcze w terenie, które prowadzili (zwłaszcza w okresie międzywojennym) Aleksander i Maria Macieszowie, Halina Rutska i Kazimierz Gelinek.

Jak zapowiada muzeum,  celem projektu jest zdeponowanie w zasobach muzeum spuścizny historycznej poprzez utrwalenie pamięci  o wydarzeniach  (zbiorem zebranych relacji i wspomnień), zgromadzenie spuścizny materialnej (wzbogacającej kolekcje muzealne) oraz stworzenie muzealnej bazy danych o zabytkach ruchomych (pozostających w dyspozycji osób fizycznych i prawnych), zabytkach nieruchomych i miejscach pamięci narodowej na danym terenie, efektach prac badawczych lokalnych pasjonatów historii. W planach jest również publikacja i wystawa podsumowująca ten projekt.

Badania i kwerendy mają objąć okres w historii regionu w latach 1914-1989. Projektem zostaną objęte gminy powiatu płockiego położone w granicach Mazowsza północnego - Brudzeń Duży, Stara Biała, Bielsk, Radzanowo, Słupno, Drobin, Staroźreby, Bulkowo, Bodzanów, Mała Wieś, Wyszogród. Do współpracy zaproszono starostwo płockie, a także samorządy gmin oraz działające na ich terenie organizacje i stowarzyszenia, ale muzeum liczy na zainteresowanie również wszystkich tych, których pasjonują dzieje regionu.  - Zakładamy, że współpraca w większości oparta będzie na zasadach wolontariatu, ale w uzasadnionych przypadkach może przyjąć formę odpłatnej współpracy - informuje muzeum.  - Zainteresowanych prosimy o  kontakt.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE