Reklama

Możesz zostać rachmistrzem. Płacą 37 zł od gospodarstwa

Opublikowano:
Autor:

Możesz zostać rachmistrzem. Płacą 37 zł od gospodarstwa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozpoczął się nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych, którzy od 1 września przeprowadzą w całym kraju powszechny spis rolny. Na takie zajęcie mogą liczyć tylko najlepsi na egzaminie po szkoleniu.

Rozpoczął się nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych, którzy od 1 września przeprowadzą w całym kraju powszechny spis rolny. Na takie zajęcie mogą liczyć tylko najlepsi na egzaminie po szkoleniu.

Ustawa o powszechnym spisie rolnym stanowi, że zostanie on przeprowadzony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie od dnia 1 września do dnia 30 listopada 2020 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r.

- Od 15 czerwca do 8 lipca przyjmowane są zgłoszenia na rachmistrzów. Nabór otwarty i konkurencyjny. Naboru kandydatów dokonuje się spośród osób: pełnoletnich, zamieszkałych w danej gminie, posiadających co najmniej średnie wykształcenie, posługujących się językiem polskim w mowie i w piśmie, które nie były skazane za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe - informuje Urząd Miasta Płocka.

Główny Urząd Statystyczny precyzuje, że "ze względów organizacyjnych kandydaci na rachmistrzów spisowych powinni zamieszkiwać, pracować lub pobierać naukę na terenie gmin, w których dokonywać będą spisu". 

Zainteresowani powinni zgłaszać się w urzędzie gminy. Kandydaci przejdą szkolenie, które zakończy się egzaminem. Osoby, które odpowiedzą dobrze na co najmniej 60 proc. pytań, zostaną wpisane na listę kandydatów na rachmistrzów terenowych, prowadzoną przez gminnego komisarza spisowego. Miejsce na liście zależy od liczby punktów z egzaminu - im więcej, tym lepiej. Rachmistrza terenowego powoła zastępca właściwego wojewódzkiego komisarza spisowego, czyli Dyrektor Urzędu Statystycznego spośród osób z najwyższą liczbą punktów z egzaminu.

Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Użytkownicy gospodarstw są zobowiązani do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Mogą tego dokonać za pomocą tzw. samospisu internetowego (aplikacja na stronie Głównego Urzędu Statystycznego), wywiadu telefonicznego lub podczas bezpośredniego wywiadu przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego z wykorzystaniem urządzenia mobilnego.

O co będzie pytał rachmistrz? Pytań zaplanowano sporo, dość szczegółowych. Chodzi m.in. o dane osób, liczbę, rodzaj budynków, liczbę i rodzaj maszyn, użytki rolne, rodzaj produkcji, zwierzęta, środki ochrony roślin.

Wynagrodzenie rachmistrza terenowego (umowa zlecenie) będzie iloczynem stawki 37 zł brutto (niespełna 28 zł netto) i liczby przeprowadzonych bezpośrednich wywiadów z użytkownikiem gospodarstwa rolnego.

Wyniki spisu są bardzo ważnym, w zasadzie jedynym tak dokładnym źródłem, które pozwala scharakteryzować rolnictwo w Polsce. Uzyskane dane posłużą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania decyzji strategicznych, kształtujących politykę rolną w kraju. Poprzedni spis odbył się w 2010 r.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE