Reklama

Mogą już ratować ludzkie życie nie tylko na wysokości [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Mogą już ratować ludzkie życie nie tylko na wysokości [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Klucze i dokumenty wodnej karetki już przekazane. Odebrał je w piątek prezes OSP Płock Podolszyce Andrzej Myzia. - Cieszę się, że udało się doprowadzić do finału i łódź ratownicza "Dar Mazowsza" pozostaje w Płocku - mówił z kolei wiceprezes tej jednostki, Cezary Supeł. - Będzie mogła służyć zabezpieczeniu imprez, życia i zdrowia płocczan, a także turystów. Mam nadzieję, że to pokaże nowoczesny charakter jednostek ochotniczych straży pożarnych.

Klucze i dokumenty wodnej karetki już przekazane. Odebrał je w piątek prezes OSP Płock Podolszyce Andrzej Myzia. - Cieszę się, że udało się doprowadzić do finału i łódź ratownicza "Dar Mazowsza" pozostaje w Płocku - mówił z kolei wiceprezes tej jednostki, Cezary Supeł. - Będzie mogła służyć zabezpieczeniu imprez, życia i zdrowia płocczan, a także turystów. Mam nadzieję, że to pokaże nowoczesny charakter jednostek ochotniczych straży pożarnych.

Wodny zespół ratownictwa medycznego funkcjonował od 1 czerwca do 30 września każdego roku.

- Miejsce wyczekiwania Radziwie przystań. Zgodnie z planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego w rejonie operacyjnym 1402 Płock z dniem 1 marca 2018 r. został zlikwidowany wodny podstawowy zespół ratownictwa medycznego - mówiła Lucyna Kęsicka, dyrektorka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. - W związku z tym łódź stała się nieprzydatna dla działalności statutowej płockiego pogotowia. W maju Ochotnicza Straż Pożarna w Płocku zwróciła się do naszego zakładu z prośbą o nieodpłatne przekazanie łodzi ratunkowej "Dar Mazowsza" z przeznaczeniem do jej działalności statutowej, która obejmuje głównie ratownictwo wodno-nurkowe, ratownictwo medyczne oraz działania poszukiwawczo-ratownicze.

Dzięki temu łodzi nie sprzedano. Strażacy z Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Płock Podolszyce już prowadzili działania na wodzie, w tym poszukiwawcze osób zaginionych.

[ZT]22532[/ZT]

Ambulans został przekazany w drodze darowizny. - W zamian otrzymaliśmy od marszałka Adama Struzika środki finansowe na zakup dodatkowego z siedmiu nowoczesnych ambulansów, którymi Stacja Pogotowia w Płocku będzie świadczyć usługi medyczne od września 2019 r. - uzupełniała dyrektorka. We wrześniu przetarg na zakup 7 nowych ambulansów, które zostaną zakupione ze środków województwa mazowieckiego, powinien być zakończony. - Nowe ambulanse będą świadczyć usługi na terenach Sochaczewa i Iłowa. To trzy karetki, kolejne cztery mają stacjonować w Płocku. Koszt 530 tys. zł.

- Oby łódź "Dar Mazowsza" służyła dobrze. Najważniejsze, że pozostaje w Płocku - dodała Agnieszka Gonczaryk, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Strażacy na dzisiejszy dzień czekali od wielu miesięcy, o czym przypomniał szef płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Tomasz Kominek:

- Proszę zwrócić uwagę, że to zabezpieczenie zarówno z wody, jak i z lądu jest bardzo istotne w naszym mieście. Już nie chcę wspominać 1982 r czy 2010 r., ale wspomnę 25 czerwca 2018 r., gdzie po blisko 100 latach przez Płock przeszła trąba powietrzna. Patrzę tu na Cezarego Obczyńskiego, prezesa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, na kolegów z OSP Płock, których pomoc była wówczas nieoceniona. Wam należą się podziękowania. Wówczas zaczęły się poważne rozmowy, aby ta lodź pozostała w mieście. W poniedziałek, 8 lipca zostanie zamknięty most im. Legionów Piłsudskiego celem długo oczekiwanej modernizacji. Ta karetka wodna, która dziś wyceniona jest na 242 tys. zł, poprawi bezpieczeństwo w tym okresie, podobnie w okresie tzw. festiwalowego Płocka. Dziś kończymy kilkunastomiesięczną batalię o to, aby "Dar Mazowsza" został dla Płocka i służył płocczanom.

Z kolei posłanka Elżbieta Gapińska i wicestarosta płocki Iwona Sierocka dodały, iż mają nadzieję na wykorzystywanie łodzi jedynie do patrolowania i nie było konieczności wypływania do bardzo trudnych akcji.

OSP Płock Podolszyce powstała w 1922 r.

- W tym roku jednostka obchodzi szczególny jubileusz, bo w 1939 r. na bazie jednostki OSP powstała placówka Armii Krajowej, do której tradycji również staramy się nawiązywać - podkreślał wiceprezes tej jednostki, Cezary Supeł. - Staramy się pokazywać, jak z biegiem czasu zmienia się rola i funkcja OSP. Deklaruję wykorzystanie łodzi do funkcji szkoleniowych i wychowawczych. Dzięki współpracy ze Związkiem Harcerstwa Polskiego mamy nadzieję, że młodzi ludzie będą mogli nabrać doświadczenia, zdobyć wiedzę i umiejętności, zasilić szeregi strażaków ochotników, organizacji dbających o bezpieczeństwo płocczan.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE