Tajniki produkcji miodu można było poznać w weekend w galerii Wisła w Płocku. Na parterze przygotowano symboliczne miodobranie, a jego tajniki przybliżyli przedstawiciele Borowskich Miodów z podpłockiego Maszewa Dużego.
W galerii można było wspólnie odsklepić ramki. Co to oznacza? Pszczoły przechowują swój produkt w plastrach, umieszczają drobinki miodu w sześciokątnych komórkach, a następnie zalepiają je za pomocą wosku.
Wówczas pszczelarze specjalnym widelcem zdejmuje wierzchnią warstwę wosku. Taka praca jest żmudna i czasochłonna. Odsklepione plastry wędrują do maszyny - wirówki, a następnie spływają do pojemnika i trafiają do słoików.
Wgalerii Wisła w ciągu dwóch dni z odsklepianiem - pod okiem fachowca z Borowskich Miodów - zapoznało się kilkadziesiąt osób, głównie dzieci. Na koniec każdy otrzymywał nieco słodkości.
Na miejscu może było także kupić miody smakowe z owocami, ziołomiody, produkty pszczele.
Dodajmy, że Gospodarstwo Pasieczne Borowskie Miody to pasieka rodzinna licząca ok. 350 uli. Połowa z nich wywożona jest na pożytki znajdujące się na terenie województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
- Pasieki wędrowne prowadzone są od najczęściej od końca kwietnia do połowy sierpnia - usłyszeliśmy w w Wiśle.
Reszta pasiek to stacjonarne, które rozmieszczone są na terenach leśnych m.in. w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.