Reklama

Milion nowych mieszkań. Co jeszcze zapowiada Lewica? [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Milion nowych mieszkań. Co jeszcze zapowiada Lewica? [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatnie sondaże mówią, że mamy 14 proc. poparcia, a będzie ono jeszcze rosło - mówił w Płocku Włodzimierz Czarzasty z SLD. Czołowi politycy Lewicy poinformowali o części swoich pomysłów na Polskę po wyborach.

Ostatnie sondaże mówią, że mamy 14 proc. poparcia, a będzie ono jeszcze rosło - mówił w Płocku Włodzimierz Czarzasty z SLD. Czołowi politycy Lewicy poinformowali o części swoich pomysłów na Polskę po wyborach.

Lewicobus dotarł do Płocka w niedzielne popołudnie. Spotkanie dla mediów przygotowano na Podolszycach Południe. Robert Biedroń (Wiosna), Adrian Zandberg (Razem), Włodzimierz Czarzasty (SLD), Wanda Nowicka (Wiosna) i lokalni liderzy Lewicy dotarli tak w asyście dużej grupy współpracowników. Na miejscu czekało kilkudziesięciu płocczan.

Pierwsza zabrała głos Wanda Nowicka, kandydująca z Gliwic, ale pomagająca w kampanii także w okręgu płockim. Nawiązała do nowego "Paktu dla Kobiet".

- Jestem rozczarowana, że Koalicja Obywatelska nie podpisała Paktu, liczyłam, że pani marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska go poprze. – To pokazuje fakt, że Lewica jest jedynym ugrupowaniem, na które mogą liczyć kobiety w Polsce – mówiła Nowicka.

Włodzimierz Czarzasty podkreślał, że Lewica ma już 14 proc. poparcia wśród wyborców, a słupek wciąż rośnie. 

- Lista numer 3, trzy partie są w Lewicy, trzech liderów, ale i trzy pokolenia - zauważył Czarzasty.

Komplementował lidera Lewicy w okręgu płocko-ciechanowskim Arkadiusza Iwaniaka.

- To mój przyjaciel, współpracujemy od ośmiu lat. Cztery lata temu, gdy półtora miesiąca leżałem w szpitalu, zrobił mi kampanię. I zrobiliśmy 26 tysięcy głosów, to dało mandat - wspominał Czarzasty. - Teraz życzę mandatu tobie, Arku. Byś był posłem ziemi płockiej. Walcz!

Arkadiusz Iwaniak mówił o mieszkaniach.

- Połowa Polaków mieszka w warunkach niekomfortowych. Mamy plan założenia publicznego przedsiębiorstwa, które w latach 2021-2031 wybuduje w Polsce milion tanich mieszkań na wynajem na terenach należących do Skarbu Państwa. Koszt wynajmu nie przekroczy 20 zł za mkw. Będzie możliwość wykupu lokalu po kosztach budowy, można to będzie zrobić na raty, oprocentowanie to maksymalnie 3 proc. - wyliczał Iwaniak. - Będziemy też remontować pustostany.

Temat kontynuował Adam Zandberg (Razem).

- Rynek sobie z problemem mieszkaniowym po prostu nie poradził. Młode rodziny albo mają 30-letni kredyt, albo płacą krocie za wynajem - podkreślił Zandberg. - Nasz plan to nie rewolucja, to plan wieloletni. Chcemy doprowadzić do sytuacji, by koszty utrzymania mieszkania nie pożerały dużej części budżetu domowego. Prywatne firmy developerskie mają bardzo wysokie marże i zyski. Kosztem zwykłych ludzi. Liczymy na to, że ten publiczny developer będzie jak węgorz, wpuszczony do stawu, że rozrusza troszeczkę rynek i spowoduje, że ceny wrócą do normy. Bo obecna sytuacja jest niesprawiedliwa społecznie. 

Czarzasty pytał retorycznie:

- Dlaczego Państwo nie powinno ingerować w życie obywateli? Przecież Państwo dało 500 zł na każde dziecko, czy to nie jest ingerencja? Państwo pomaga, a przecież mogłoby powiedzieć - niech się rodzice bardziej starają, znajda lepszą pracę. Ale socjaldemokracja uważa, że Państwo powinno pomagać ludziom. Rynek nie jest święty, nie rozwiązuje wszystkich problemów. Nie ma bożków rynku.  

Z kolei Adrian Brudnicki, nr 2 na liście Lewicy do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim, zajął się ochroną środowiska. Chwalił Wodociągi Płockie, które doskonale dają sobie radę z utrzymaniem doskonałej jakości wody w naszych kranach, nawet mimo problemów po awarii oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie.

- Gdy po awarii minister zdrowia Łukasz Szumowski zaoferował nam nawet pomoc wojska. Ale nie jest płocczaninem, więc nie wiedział, że dzięki Wodociągom Płockim nasza woda jest bardzo dobra - komentował Brudnicki. I surową wodą z płockiego kranu wzniósł toast: - Za nasze postulaty! Za zdrowie ministra Szumowskiego!

Wody skosztowali także pozostali przedstawiciele Lewicy. Kandydat nr 2 odniósł się także do Orlenu.

- Płock chce czystego powietrza - mówił Brudnicki, rozległy się oklaski. - Na poziomie samorządowym nie jesteśmy tego w stanie załatwić, marsze, protesty, nie przynoszą efektu. Orlen zbywa mieszkańców, mijają lata, a jakość powietrza w Płocku nie ulega zmianie! Przy niekorzystnym wietrze czuć fetor. Ale tworząc rząd możemy to zmienić.

Na zakończenie pobytu w Płocku liderzy Lewicy odwiedzili schronisko dla zwierząt.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE