reklama
reklama

Mieszkania komunalne w Płocku na sprzedaż. Ile takich mieszkań i za ile sprzedaje gmina?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Mieszkania komunalne w Płocku na sprzedaż. Ile takich mieszkań i za ile sprzedaje gmina? - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKontrowersje wokół przejęcia nieruchomości przez Karola Nawrockiego, dziś prezydenta-elekta, pobudziły dyskusję dotyczącą sprzedaży mieszkań komunalnych. Niektóre gminy sprzedają nieruchomości najemcom i nie inaczej jest w Płocku. Tylko w czerwcu 2025 roku prezydent Andrzej Nowakowski wydał zarządzenie, w którym zgodził się na sprzedaż 6 lokali. Zapytaliśmy w urzędzie jaka jest praktyka dotycząca sprzedaży takich nieruchomości.
reklama

Są dwa rodzaje mieszkań, które pozostają w zasobach gminy - komunalne i socjalne. Mieszkania komunalne to te o nieco wyższym standardzie. Płock w ostatnich latach sporo zainwestował w takie lokale, 15 lat trwała budowa osiedla Miodowa Jar, gdzie powstało 13 bloków. Oddawane w 2010 roku bloki kosztowały ok. 1,5 mln złotych, w 2025 roku za jeden blok miasto płaciło już ponad 2,5 mln złotych. Mieszkania otrzymało tam 177 rodzin. 

To oczywiście nie jedyne mieszkania komunalne w zasobach miasta. Z raportu o stanie miasta za 2024 rok dowiadujemy się, że miasto ma w swoim zasobie 3 362 lokali mieszkalnych, kolejne 892 mieszkania są w zasobach innych podmiotów, np. MTBS. Mieszkań socjalnych, o niższym standardzie, jest 361. Razem to ponad 4250 lokali.

reklama

Co ciekawe, tylko 27 budynków z zasobu gminy jest w dobrym stanie technicznym, kolejne 27 jest w dostatecznym stanie technicznym, choć wymagają remontów. 19 budynków jest niezadowalającym stanie technicznym, a 30 budynków kwalifikuje się doraźnego zabezpieczenia lub wręcz rozbiórki. Tak jak np. słynny budynek przy ul. Otolińskiej.

Ile mieszkań sprzedaje miasto?

Co jakiś czas prezydent Andrzej Nowakowski wydaje zarządzenie, w którym zezwala na sprzedaż mieszkania z zasobu gminy w trybie bezprzetargowym. Miasta mogą to robić pod kilkoma warunkami. Lokator musi regularnie opłacać czynsz, dotychczasowy najemca ma także pierwszeństwo w wykupie nieruchomości. Zgodnie z prawem cenę ustala rzeczoznawca.

reklama

12 czerwca 2025 roku prezydent podpisał zgodę na sprzedaż 6 lokali mieszkalnych w blokach:

  • Jaśminowa 3 (225 tysięcy złotych),
  • Bartnicza 4 (214 tysięcy złotych),
  • Słodowa 4 (166 tysięcy złotych),
  • Krótka 4 (277 tysięcy złotych),
  • Pszczela 2 (253 tysiące złotych),
  • Otolińska 7A (373 tysiące złotych).

Ratusz przyznał, że nie prowadzi statystyk dotyczących tego jak długo najemcy wynajmowali poszczególne mieszkanie. Osoba, która odkupiła mieszkanie od gminy, może je sprzedać po 5 latach. Płock jednak nie stosuje żadnej bonifikaty przy sprzedaży mieszkania. 

- Średnia powierzchnia sprzedanych mieszkań w 2024 roku wynosi 43 metry kwadratowe. Średnia powierzchnia sprzedanych mieszkań w 2025 roku - do 30 maja - wynosi 51 metry kwadratowe. Wycenę wykonuje rzeczoznawca majątkowy wybrany w drodze postępowania przetargowego. Operat szacunkowy, zgodnie z przepisami, jest ważny przez 12 miesięcy od daty jego sporządzenia.

reklama

- odpowiada nam Hubert Woźniak z biura prasowego urzędu miasta.

W 2024 roku miasto sprzedało 17 mieszkań. Do 31 maja 2025 roku sprzedane zostały 4 lokale. 

Otwarta pozostaje kwestia czy gminy powinny sprzedawać lokale ze swojego zasobu. Rząd chce wprowadzić kilka zmian w tym zakresie, m.in. znieść bonifikatę czy możliwość dziedziczenia mieszkania komunalnego. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo