Budynek przy ul. Otolińskiej 23 to obiekt typu "Lipsk", które budowano w Polsce w latach 70-tych XX wieku. Charakterystyczne, bryłowate konstrukcje, pełniły różne funkcje. W Płocku "pałac cudów" - jak zwykło się mawiać o tym miejscu - to budynek z mieszkaniami komunalnymi, w którym nie tylko panują złe warunki mieszkaniowe, ale też przez lata dochodziło w nim do wielu incydentów oraz policyjnych interwencji.
Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg, który bezpowrotnie zakończy historię tego miejsca. Spółka planuje wybudować w jego miejscu coś nowego. Trwa przetarg, który ma wyłonić wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Termin składania ofert mija w południe 18 lipca. Jak możemy przeczytać w opisie przedmiotu zamówienia, planowane jest wyburzenie istniejącego budynku.
"Na nieruchomości planowane jest wyburzenie istniejącego budynku typu „Lipsk” i wybudowanie trzech budynków wielorodzinnych A, B, C wraz z nowym zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną. Budynki zostaną włączone do gminnego zasobu mieszkań komunalnych".
- napisano w dokumentacji.
Ponad 100 mieszkań komunalnych, ogrzewalnia i świetlica
Inwestycja ma zostać podzielona na dwa etapy. Pierwszy zakłada wybudowanie budynku "A" wraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną, a drugi wyburzenie istniejącego budynku oraz budowę dwóch pozostałych "B" i "C".
W miejscu "pałacu cudów" powstaną zatem trzy budynki niepodpiwniczone, dwuklatkowe i pięciokondygnacyjne. Mieszkania mają być jedno i dwupokojowe, wyposażone w aneksy kuchenne i łazienki. W budynku "A" będą to 32 mieszkania (po 16 jedno i dwupokojowych), a w "B" i "C" 40 (po 20 jedno i dwupokojowych).
Tak samo jak w przypadku "pałacu cudów", przy ul. Otolińskiej 23 dalej funkcjonować będzie ogrzewalnia dla osób bezdomnych - to w budynku "A". Na jej potrzeby zagospodarowany zostanie lokal o powierzchni 140 mkw. Placówka przeznaczona będzie dla 30 osób - w tym niepełnosprawnych.
W budynku "A" działać ma także świetlica środowiskowa - przeznaczona dla 20-25 dzieci i 2 wychowawców.
"Wymagany lokal ma mieć ok. 140 mkw z podziałem na aneks kuchenny z jadalnią [...] salę dydaktyczno-relaksacyjną, pokój wychowawców, szatnię, pomieszczenia do przechowywania sprzętów [...] toalety na dziewcząt, chłopców i wychowawców".
- czytamy w dokumentacji.
Obie placówki mają być obserwowane przez kamery monitoringu.
W jakim standardzie?
Z dokumentacji przetargowej wynika, że planowane mieszkania mają być w standardzie "do zasiedlenia", a "wykończenie mieszkań należy projektować z materiałów o podwyższonej wytrzymałości, odpornych na zniszczenia".
W każdym mieszkaniu będą łazienki wyposażone w umywalkę, natrysk z zasłoną prysznicową, miejsce do podłączenia pralki, płytki na ścianie przy urządzeniach sanitarnych oraz na podłodze. W aneksie kuchennym zaś znajdą się zlewozmywak, kuchenka elektryczna z piekarnikiem oraz płytki.
Wstępnie przyjęta powierzchnia zabudowy jednego budynku to ok. 420 mkw. Każdy z nich ma zostać zaprojektowany z ograniczoną ilości detali architektonicznych - by optymalizować koszty - a w każdym znajdzie się winda.
Projekt ma przewidzieć także "rozwiązanie umożliwiające dostęp do instalacji/mediów z zewnątrz lokali mieszkalnych w celu łatwego odcięcia i wyłączenia mediów przez administratora".
Termin realizacji
Do 18 lipca Inwestycje Miejskie czekają na propozycje przetargowe. Termin rozpoczęcia prac rozpocznie się wraz z dniem podpisania umowy, a przyszły wykonawca będzie miał 8 miesięcy na przygotowane projektu.
Spółka wyznaczyła 10 miesięcy - od daty podpisania umowy - na zakończenie wszystkich prac projektowych i przekazanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Po tym czasie ma zacząć się etap budowy. "Wstępnie założony do 46 miesięcy od daty podpisania umowy na prace projektowe" - czytamy w dokumentacji.
Oznacza to, że nowe budynki komunalne przy ul. Otlińskiej 23 będą gotowe najwcześciej w 2028 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.