reklama
reklama

Miażdżący raport NIK w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Jest oświadczenie koncernu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PortalPłock/Oficjalna strona internetowa Jacka Sasina

Miażdżący raport NIK w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Jest oświadczenie koncernu - Zdjęcie główne

foto PortalPłock/Oficjalna strona internetowa Jacka Sasina

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJest raport Najwyższej Izby Kontroli w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Jak ocenia NIK, Lotos został sprzedany poniżej wartości, a całość - na polecenie ministra Sasina - została zrealizowana bez należytej analizy. NIK opublikowała miażdżący raport. Orlen i były minister odpowiadają. - To polityczny "prezent" Banasia dla Tuska - odpowiada Jacek Sasin.
reklama

Według kontrolerów NIK aktywa Lotosu zostały sprzedane co najmniej... 5 mld zł poniżej realnej wartości. 

- Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos, kluczowa dla bezpieczeństwa paliwowego Polski, spowodowała powstanie istotnych ryzyk. Aramco uzyskało uprzywilejowaną pozycję w Rafinerii Gdańskiej, a państwo utraciło wpływ na kierunki sprzedaży ok. 20 proc. Produktów naftowych - podają w NIK.

reklama

W opublikowanych poraportowych wnioskach czytamy, że "Minister Aktywów Państwowych (sprawujący nadzór właścicielski nad PKN Orlen) oraz Minister Klimatu i Środowiska (minister właściwy ds. energii) nie przygotowali strategii działania, która eliminwałaby te ryzyka".

NIK zwraca również uwagę na rażąco niską cenę za sprzedaż - poniżej szacowanej wartości. 

- Minister Aktywów Państwowych nieprawidłowo sprawował w imieniu Skarbu Państwa nadzór nad procesem połączenia tych spółek - piszą kontrolerzy NIK w uzasadnieniu. - Co więcej, nie dysponując wystarczającymi przesłankami przedłożył Radzie Ministrów wniosek o wyrażenie zgody na fuzję i to w trybie nadzwyczajnym, uniemożliwiającym jakąkolwiek dyskusję na ten temat na posiedzeniu rządu.

reklama

Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli piszą też, że "PKN Orlen realizował proces połączenia z Grupą Lotos bez właściwego nadzoru Ministra Aktywów Państwowych, który zaniechał wypełnienia części obowiązków w zakresie ochrony bezpieczeństwa w sektorze naftowym".

Z wniosków poraportowych wynika, że Jacek Sasin nie miał wiedzy o warunkach transakcji dokonywanych przez Orlen, nie zapewnił sobie także niezbędnych uprawnień w porozumieniach i umowach zawieranych z koncernem, a na żadnym etapie fuzji nie dokonał analizy ryzyk, związanych z realizacją środków zaradczych Komisji Europejskiej.

- Działania Ministra wskazują, że nie dążył on do rzetelnego wypracowania stanowiska rządowego w kwestii fuzji - czytamy w dokumencie.

reklama

Pełna treść raportu i wniosków dostępna jest na stronie nik.gov.pl.

Jest odpowiedź Orlenu i byłego ministra

Do raportu Najwyższej Izby Kontroli odniósł się zarówno Jacek Sasin, ówczesny Minister Aktywów Państwowych, jak i koncern z Zakładem Produkcyjnym w Płocku. 

- Raport NIK [...] jest materiałem nierzetelnym i przekłamanym. Dane użyte w nim są wybiórcze, fragmentaryczne i zostały wybrane pod z góry upatrzoną polityczną tezę. Wiąże się to z zaangażowaniem politycznym prezesa Mariana Banasia, który obiecywał nowej władzy "prezenty: mające uderzać w poprzedników [...] Jego szacunki są sprzeczne z przyjętymi zasadami rachunkowości i wyceny przedsiębiorstw. Na przykład, NIK przedstawiła swoje szacunki wartości aktywów nabytych przez Unimot opierając je na …artykule z portalu internetowego. [...] Raport NIK jest gotowy od miesięcy, Izba wypuściła z niego przecieki do polityków KO oraz zaprzyjaźnionych z nimi mediów, by atakowali Orlen. Długo oczekiwana publikacja następuje w przeddzień walnego zgromadzenia akcjonariuszy. I ma to być "prezent" Mariana Banasia dla Donalda Tuska.

Do całej sytuacji odniósł się także Orlen. W koncernie przekonują, że opublikowany raport "zawiera rażące błędy metodologiczne, które dyskwalifikują tezy tego raportu".

-  NIK twierdzi, że aktywa LOTOS zostały sprzedane poniżej ich wartości. Wartość tę dla Rafinerii Gdańskiej kontrolerzy Izby ustalili mnożąc modelową marżę rafineryjną Lotosu przez możliwości przerobu ropy w Rafinerii Gdańskiej i jeszcze przez pięć. Taka metoda wyceny stanowi skrajne uproszczenie i urąga jakimkolwiek standardom stosowanym na rynku. 

- odpowiadają w koncernie.

W oświadczeniu Orlenu czytamy, że "metodologia zastosowana przez NIK jest prostą kalkulacją danych historycznych, a jej wynik nie uwzględnia kosztów, przyszłych zmian w otoczeniu biznesowym i ich wpływu na wyniki. Nie bierze pod uwagę okresu życia aktywów oraz ich atrakcyjności dla potencjalnych inwestorów".

Orlen przekonuje, że kontrolerzy NIK popełnili liczne błędy merytoryczne. 

- Traktowanie modelowej marży rafineryjnej jako wskaźnika zyskowności rafinerii, świadczy o zupełnym braku zrozumienia branży. Marża modelowa nie pokazuje bowiem faktycznej rentowności produkcji rafineryjnej i, jak wskazywał sam Lotos, jej wartość nie pokrywa się z marżą, którą faktycznie uzyskiwała spółka na przerobie ropy.

- czytamy w oświadczeniu.

W dokumencie przekonują również, że nieprawdą jest, iż w wyniku fuzji Polska straciła kontrolę nad kierunkami sprzedaży 1/5 krajowej produkcji paliw - o czym przekonuje NIK. 

- Teza ta zakłada, że Saudi Aramco będzie wywozić za granicę całą przypadającą mu produkcję paliw z Rafinerii Gdańskiej. Do eksportu paliw na dużą skalę potrzebna jest infrastruktura. W Polsce zarządzają nią spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. A zatem jakikolwiek eksport paliw na większą skalę nie może być realizowany bez współpracy z państwem - piszą w oświadczeniu w Orlen S.A.

Według Orlenu NIK twierdząc, że połączenie z Grupą Lotos obniżyło bezpieczeństwo paliwowe kraju, przeczy sama sobie. - Już we wstępie do raportu przyznaje bowiem, że "w kontrolowanym okresie zapewniono ciągłość dostaw ropy naftowej i paliw”

Pełna treść oświadczenia Orlen S.A. znajdziemy na stronie internetowej koncernu.

Przypomnijmy, postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Płocku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama