Reklama

Miasto i szpital dostały pieniądze. Łącznie prawie 14 mln złotych

Opublikowano:
Autor:

Miasto i szpital dostały pieniądze. Łącznie prawie 14 mln złotych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie 5 mln złotych na termomodernizację szkół i przedszkoli i blisko 9 mln złotych na zakup sprzętu medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. W piątek umowy na takie dofinansowanie ze środków samorządu województwa mazowieckiego podpisano w płockiej delegaturze.

Prawie 5 mln złotych na termomodernizację szkół i przedszkoli i blisko 9 mln złotych na zakup sprzętu medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. W piątek umowy na takie dofinansowanie ze środków samorządu województwa mazowieckiego podpisano w płockiej delegaturze. 

Pieniądze zostaną przeznaczone na termomodernizację Miejskich Przedszkoli nr 2, 9 i 19, a także Zespołów Szkół nr 1 i 2 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1.

- Projekt w dużej mierze został już zrealizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, które realizujemy z firmą Siemens - wyjaśnił prezydent Andrzej Nowakowski. - Budynki zostaną wyposażone w instalacje odnawialnych źródeł energii czy wymianę  instalacji okiennych. Dla nas to w dużej mierze refundacja poniesionych kosztów. 

Jak dodał prezydent, koszty ogrzewania i energii elektrycznej w budynkach po termomodernizacji są dużo niższe. Jak zapewniał, pieniądze firmie Siemens są właśnie wypłacane z różnicy w rachunkach. Zużycie energii cieplnej zmniejszyło się o 52 proc., zużycie prądu o 36 proc., a emisja dwutlenku węgla o ok. 44 proc. Dofinansowanie to dokładnie 4 883 710,84 zł, a cały projekt wart jest 8 778 801,43 zł.

Blisko 9 mln złotych powędrowało też do szpitala na Winiarach.

- Pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia nie starcza nawet na leczenie pacjentów - mówił Stanisław Kwiatkowski, dyrektor szpitala. - W ostatnich 10 latach pozyskał 144 mln złotych dofinansowania z Unii Europejskiej i 63 mln złotych z budżetu województwa, jako zabezpieczenie wkładu własnego.

W ramach tego projektu zakupiono kilkaset urządzeń, jak np. 160 pomp infuzyjnych, 30 kardiomonitorów, 11 sztucznych nerek, 18 respiratorów czy 5 zestawów holterowskich.  

fot. Michał Wiśniewski/Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE