reklama

Małachowianka górą, Jagiełło i III dołują

Opublikowano:
Autor:

Małachowianka górą, Jagiełło i III dołują - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJuż po raz 14. „Perspektywy” ramię w ramię z „Rzeczpospolitą” przygotowały ogólnopolski ranking szkół średnich. Sprawdziliśmy, jak wypadły w nim ogólniaki i technika z Płocka.

Już po raz 14. „Perspektywy” ramię w ramię z „Rzeczpospolitą” przygotowały ogólnopolski ranking szkół średnich. Sprawdziliśmy, jak wypadły w nim ogólniaki i technika z Płocka.

Najpierw licea: Małachowianka bije pozostałe płockie licea na głowę - jest 26. na Mazowszu (wyprzedziły ją tylko licea warszawskie oraz po jednym z Radomia i Milanówka) na 150 branych pod uwagę. Najstarsza szkoła w Polsce wyprzedziła swoich głównych płockich konkurentów - Jagiellonkę i III LO, które osiągnęły bardzo podobny, ale dużo gorszy niż Małachowianka, wynik. Wśród mazowieckich liceów uplasowały się na miejscu 77. (Jagiellonka) i 78. (III LO). Dopiero na 133. pozycji wśród ogólniaków na Mazowszu zobaczymy V Liceum Ogólnokształcące. 

Nieźle jest też jeśli chodzi o całą Polskę. W ogólnopolskim rankingu LO im. Stanisława Małachowskiego wywalczyło 106. miejsce wśród 500 liceów ujętych w zestawieniu. Jagiellonka i III znów wypadły podobnie, choć daleko, daleko za swoją płocką sąsiadką - dopiero na 401. znalazło się LO im. Wł. Jagiełły, a na 406. -  III LO im. Marii Dąbrowskiej.

Jeśli chodzi o technika, największe powody do dumy ma technikum w Zespole Szkół Centrum Edukacji. Płocki Chemik był 75. na ocenianych 250 techników całej Polski i szósty na Mazowszu (na 100 ujętych w rankingu)! W województwie mazowieckim przegoniły go tylko trzy technika warszawskie oraz szkoły z Radomia, Siedlec i Mińska Mazowieckiego. Pozostałe płockie technika wypadły trochę gorzej: Technikum nr 4 w ZSUiP im. abpa A. J. Nowowiejskiego jest 43. na Mazowszu, Technikum nr 2 w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 - 53. Prawie na szarym końcu z 90. pozycją na 100 znalazło się z kolei technikum z Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej.

Oczywiście nie bez znaczenia jest metodologia rankingu - jak podają organizatorzy, licea były oceniane pod względem czterech kryteriów, a technika - pięciu. W przypadku liceów pod uwagę brane były sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz opinia o uczniach szkoły wyrażona przez kadrę akademicką. W ocenie techników liczył się dodatkowo egzamin zawodowy.

Ogólnopolski ranking uwzględnił szkoły, w których maturę w maju 2011 zdawało co najmniej 12 uczniów. Dodatkowo, żeby szkoła mogła znaleźć się w zestawieniu, wymagano, by osiągnęła wynik powyżej 0,75 średniej krajowej z matury z polskiego i matematyki, a technika musiały dodatkowo chwalić się minimum 50-procentową przystępowalnością do egzaminów zawodowych.

Co na to dyrektorzy płockich szkół? Czytaj 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE