Reklama

Lokal użytkowy – jak wybrać odpowiedni?

Opublikowano:
Autor:

Lokal użytkowy – jak wybrać odpowiedni? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wybór lokalu nie jest prosty. Zazwyczaj wiąże się nie tylko ze wskazaniem atrakcyjnego budynku, ale z szeregiem czynności, które pozwolą wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. Zmienia się również popularność miast, w których znajdują się lokale użytkowe do wynajęcia – Wrocław jest najbardziej rozwojowy, ale szczęścia możemy szukać również w stolicy. Prześledźmy rynek i wybierzmy kompromis pomiędzy najlepszą ceną, metrażem i standardem, a zagwarantujemy dobry start dla swojej działalności.

Wybór lokalu nie jest prosty. Zazwyczaj wiąże się nie tylko ze wskazaniem atrakcyjnego budynku, ale z szeregiem czynności, które pozwolą wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę. Zmienia się również popularność miast, w których znajdują się lokale użytkowe do wynajęcia – Wrocław jest najbardziej rozwojowy, ale szczęścia możemy szukać również w stolicy. Prześledźmy rynek i wybierzmy kompromis pomiędzy najlepszą ceną, metrażem i standardem, a zagwarantujemy dobry start dla swojej działalności.

Co to jest lokal użytkowy?

Lokal użytkowy od mieszkania różni się tym, że ten pierwszy jest wykończony z myślą o konkretnej funkcji. Ponadto wyższa cena takich lokali w porównaniu do mieszkań to norma, ale nie musi być ona wykładnikiem. Spowodowane jest to szeregiem standardów, które musi spełniać budynek. Inne wymogi będą dla biura, szkoły, restauracji czy gabinetu kosmetycznego. Zanim zaczniemy wybierać odpowiednie miejsce na naszą działalność zastanówmy się, jaki profil prezentuje nasza firma. Dopiero na jego podstawie szukajmy pomieszczenia, które spełnia określone wymagania. Warto wiedzieć, że wraz z ilością pracowników powinniśmy zwiększyć metraż siedziby, zadbajmy też o odpowiednie warunki sanitarne i dopilnujmy norm przeciwpożarowych. Lokale do wynajęcia we Wrocławiu prezentują cały przekrój możliwości.

Jak dostosować lokal do naszych potrzeb?

Podjęcie decyzji to nie wszystko. Wynajęty lokal należy odpowiednio dostosować do naszych potrzeb. Jednak zanim to zrobimy, należy zasięgnąć informacji, czy właściciel lokalu zgadza się na taką ewentualność. Niektórzy nie pozwalają nawet na przemalowanie pomieszczeń, a inni dadzą nam wolną rękę. Najłatwiej jest w z biurem. Podział lokalu załatwią boksy, a część sanitarna nie musi spełniać rygorystycznych norm, jak w przypadku gabinetu lekarskiego. Warto wiedzieć, że od lokalizacji zależy profil lokalu użytkowego (Wrocław, jak i inne większe miasta posiadają dzielnice o różnej zamożności), co koniecznie trzeba sprawdzić zanim wynajmiemy pomieszczenie.

Gdzie wynająć lokal użytkowy?

Ważną informacją dla przedsiębiorcy jest odpowiednie usytuowanie rozwijającej się firmy. Zdecydujmy się gdzie będziemy mogli rozwinąć skrzydła. Centrum, obrzeża, a może jedno z osiedli Wrocławia? Lokale użytkowe znajdziemy wszędzie, dlatego kierujmy się logiką. Osiedle emerytów nie wróży sukcesów dla sklepu ze sprzętem sportowym, a pracownicy pobliskich biurowców mogą ucieszyć się z nowego punktu gastronomicznego. Dostosowanie się do otoczenia i praca zgodnie z jego dynamiką zapewni nam sukces na wiele lat. Zwróćmy też uwagę na dojazd. Droga do lokalu nie powinna być skomplikowana i długa, ponieważ utrudni do codzienne dojazdy nam jak i pracownikom.

Od czego zależą ceny lokali użytkowych?

Największy wpływ na ceny ma lokalizacja. Planujemy biznes we Wrocławiu? Lokale użytkowe do wynajęcia będą mieć niższe ceny niż w Warszawie. Kolejnym czynnikiem jest możliwość dostosowania lokalu pod profil firmy oraz koszta utrzymania. Lokal z niskimi opłatami stałymi może mieć odrobinę wyższą cenę niż jego odpowiednik z wysokim czynszem. Podobnie jest z normami zależnymi od profilu działalności. Jeśli lokal został uprzednio przygotowany do pełnienia bardziej wyspecjalizowanej funkcji i dzięki temu najemca nie musi inwestować swojego czasu w przeróbki, to także powinien liczyć się z adekwatnie wyższą ceną.

Jeśli nie jesteśmy pewni, co do norm, jakie powinien spełniać wynajmowany przez nas lokal, to udajmy się do urzędu miasta i zasięgnijmy porady w odpowiednim wydziale.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE