Reklama

Reklama

Lockdown przedłużony z małymi zmianami. Co z majówką?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: kadr z transmisji Kancelarii Premiera

Lockdown przedłużony z małymi zmianami. Co z majówką?  - Zdjęcie główne

foto kadr z transmisji Kancelarii Premiera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd zdecydował się przedłużyć obowiązujące restrykcje. Lockdown w większości branż będzie obowiązywał do 25 kwietnia, choć z jednym wyjątkiem. Zdecydowano się za to otworzyć żłobki i przedszkola.

Reklama

W ostatnich dniach liczba zakażeń się zmniejsza - w środę 14 kwietnia odnotowano ponad 21 tys. zakażeń, przy prawie 100 tys. wykonanych testach. Zmarły 803 osoby. Minister Adam Niedzielski na konferencji prasowej mówił, że rząd obserwuje zmniejszoną liczbę skierowań na testy od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

- Widzimy, że mniej więcej od 2 tygodni jest tendencja malejąca. W tym tygodniu mieliśmy 53 tys. zleceń, W zeszłym tygodniu we wtorek ponad 60 tys., a 2 tygodnie wcześniej w poniedziałek prawie 80 tys. - obrazował Adam Niedzielski, minister zdrowia. 

Jak wskazywał, apogeum III fali pandemii koronawirusa w liczbie zakażeń prawdopodobnie minęło. 

- Teraz ta fala przetacza się przez szpitale - obrazował Niedzielski. - Dopiero dziś mamy pierwszy dzień, kiedy nastąpiło zmniejszenie liczby hospitalizacji. Poprzednie tygodnie przynosiły wzrosty o 1100 hospitalizacji, więc wczorajsze zmniejszenie o 300 nie rekompensuje tego trendu. 

W chwili trwania konferencji zajęte były 33 906 łóżka covidowe, a teoretycznie do walki z covidem przeznaczonych jest 46 tys. łóżek. Zajętych respiratorów było 3 457, a dostępnych łóżek respiratorowych jest ok. 4,5 tys. Minister podkreślał, że istnieje bufor bezpieczeństwa.

- Jest on bardzo różny w poszczególnych regionach. Mamy do czynienia z dysproporcją dostępności łóżek - tłumaczył minister. - W tej chwili obłożenie łóżek i respiratorowych jest na średnim poziomie 75 proc., w przypadku respirarotów wskaźniki są nieco wyższe. 

Rząd zdecydował się przedłużyć lockdown do 25 kwietnia 

- To przedłużenie restrykcji ma 1 wyjątek: dotyczy przedszkoli i żłobków. Od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wracać do przedszkoli i żłobków - zapowiedział Niedzielski. 

Zdecydowano się też przywrócić możliwość uprawiania sportu na otwartej przestrzeni. Co to oznacza? Od 19 kwietnia będzie możliwe współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży prowadzone przez odpowiedni związek. Z obiektów sportowych będzie mógł z resztą korzystać każdy - obowiązuje limit 25 osób

- Wszystkie pozostałe regulacje będą obowiązywały - potwierdził minister. - Żeby nie było wątpliwości: przedłużamy o 2 tygodnie restrykcje obowiązujące w hotelach i obiektach noclegowych. Do 3 maja nie będzie możliwe prowadzenie działalności hoteli i obiektów noclegowych na zasadach, które obowiązują do tej pory. To obostrzenie jest po prostu przedłużone.

Minister dodał, że majówka będzie okresem wytężonych kontroli prowadzonych przez policję i inspektorów sanitarnych. 

Jakie zasady więc obowiązują? 

  • W miejscach kultu religijnego 1 os. na 20 metrów kwadratowych: Sprawdź, ilu wiernych może być w płockich kościołach 
  • Zamknięte centra handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, aptek, salonów prasowych, punktów usługowych czy sklepów z artykułami dla zwierząt) i budowlane sklepy wielkopowierzchniowe,
  • W placówkach handlowych limit - 1 os. na 15 metrów kwadratowych do 100 metrów kwadratowych, 1 os. na 20 metrów kwadratowych powyżej 100 metrów kwadratowych, 
  • zamknięte salony urody, fryzjerzy, kosmetyczki, salony tatuażu.
  • zamknięte restauracje. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy