Przedstawiciele Lewicy zorganizowali spotkanie z seniorami w Spółdzielczym Domu Kultry. Do Płocka przyjechał wiceminister Sebastian Gajewski - na konferencji prasowej podkreślał zmiany, jakie wprowadził lub zamierza wprowadzić rząd. Chodzi m.in. o podwyżkę zasiłku pogrzebowego czy tzw. podwójną waloryzację emerytur. Jeśli inflacja będzie przekraczać 5%, świadczenie emerytów mają być waloryzowane także we wrześniu.
Lokalnie Lewica także chce wprowadzić rozwiązania dla seniorów. Wskazywała, że w Płocku mieszka 32 tys. osób podwyżej 60. roku życia.
- Prognozy wskazują na to, że populacja seniorów w Płocku wzrośnie do 40%. Proponujemy utworzenie Centrum Opieki Wytchnieniowej. Seniorzy, z którymi się spotkaliśmy, podkreślali, że jest to bardzo potrzebne. W tym centrum mógłby oddać seniora, którym się opiekuje na co dzień, dla kilku chwil wytchnienia - mówi Wiesława Rybicka-Bogusz, kandydatka Lewicy na urząd prezydenta Płocka.
Przedstawiciele Lewicy zwracali też na problemy seniorów - te związane z Płockiem, jak i te, których z perspektywy samorządu rozwiązać się nie da. Wiesława Rybicka-Bogusz mówiła np. o sposobach komunikacji się instytucji czy lekarzy z seniorami, konieczności płatności za faktury papierowe. Wskazywała, że choć pewnych problemów samorząd rozwiązać nie może, to warto o tym rozmawiać.
- Seniorzy wskazywali, że są "zaganiani" do używania aplikacji, kiedy oni nie obsługują smartfonów - mówiła kandydatka Lewicy. - Musimy to zmienić. Zapewnić seniorom godziwe życie. Seniorzy będą dla mnie wiodącym tematem.
Adrian Brudnicki, wskazywał, że centrum wytchnieniowe jest potrzebne nie tylko seniorom, ale też osobom, które opiekują się np. rodzicami czy dziadkami. Skonkretyzowanych planów co do tego gdzie takie centrum miałoby powstać, ani ilu pacjentom zapewnić opiekę nie ma. Lewica wskazuje jednak, że lepiej zaadaptować do tego budynek, niż budować kolejny.
Więcej toalet publicznych
Lewica proponuje też budowę większej liczby toalet publicznych i otwarcie tych, które już istnieją.
- To normalna potrzeba każdego z nas, ale dla seniorów szczególna - mówi Wiesława Rybicka-Bogusz.
Brudnicki mówił z kolei, że wielu seniorów ogranicza brak toalety w takich miejscach jak np. sklep.
- Musimy pochylić się nad seniorami i wykonać ukłon w ich stronę. Ich zasięg w mieście, do sklepu czy punktu usługowego, to zasięg do toalety - mówi Brudnicki.
- Nie ma we mnie zgody żeby ludzi pozbawiać możliwości załatwienia potrzeb fizjologicznych. Każdy z nas kiedyś będize seniorem - mówi Rybicka-Bogusz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.