reklama
reklama

Kwestują dziś po raz 25. Jeśli ich spotkacie, wrzućcie coś do puszki

Opublikowano:
Autor:

Kwestują dziś po raz 25. Jeśli ich spotkacie, wrzućcie coś do puszki - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTrwa XXV akcja "Ratujmy Płockie Powązki". W tym roku pieniądze będą zbierane na odnowienie grobów Geni Majdeckiej i Marii Gutkowskiej. Kwestarzy można spotkać na największych płockich nekropoliach.
reklama

Już po raz 25 stowarzyszenie "Starówka Płocka" organizuje kwestę pod hasłem "Ratujmy Płockie Powązki". Od 2000 roku dzięki hojności płocczan udało się odrestaurować 55 grobów. Tylko od 2021 roku udało się odnowić groby w których spoczywają:

  • Jasieńka Gradowska(siostry Antolka Gradowskiego),
  • Irena Tyszka,
  • Apolonia Rościszewska,
  • Bolesław Srokowski,
  • Władysław Chmielewski,
  • rodzina Popielawskich,
  • Tadeusz Ginter.
Akcja trwa od 2000 roku, a tradycyjnej kwesty na cmentarzach nie było tylko w 2000 roku, ze względu na pandemię koronawirusa. W tym roku kwestarze wyszli na cmentarze już o godz. 8.00 i będzie ich można spotkać do godz. 20.00 na cmentarzach:

  • komunalnym,
  • cmentarzu przy ul. Norbertańskiej,
  • obu cmentarzach przy Al. Kobylińskiego.
W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na renowację 2 grobów przy Al. Kobylińskiego, w nowej części. To mogiły:

reklama

  • Geni Majdeckiej - wzorowej uczennicy, uczynnej koleżanki, harcerki. "Dzielna druhna Genia po uzyskaniu matury natychmiast z zapałem oddała swe młode siły pracy w kuchni dla dożywiania biednych dzieci. W trzecim miesiącu tej ciężkiej pracy podległa epidemii krwawej dezynterii. Pomimo usilnej pomocy lekarskiej po czterech dniach śmiertelnych zmagań przestało bić to mężne harcerskie serce. (...) Płock cały wyległ na Jej pogrzeb. A gdy wzruszony bardzo prefekt szkolny, ks. Okólski, na cmentarzu łzami i płomienną mową żegnał swą byłą uczennicę, rzewny acz nieukrywany płacz tłumu żałobnych słuchaczy świadczył, jak ludność m. Płocka rozumiała kogo traci w tej młodej harcerce" - pisało w 1938 r. "Życie Mazowsza". Obecnie Genia Majdecka jest patronką Stanicy Harcerskiej przy ul. Krótkiej.
    (grób na cmentarzu przy al. Kobylińskiego - za kaplicą, w pobliżu Panteonu Żołnierzy Wyklętych).
  • Marii Gutkowskiej - nauczycielki, działaczki społecznej i oświatowej. W 1881 r. razem z Julią Linde założyła 4-klasową szkołę żeńską, jedną z najbardziej ekskluzywnych na Mazowszu. W 1900 r. powołała do życia własną szkołę, początkowo 2-klasową, a w 1907 r. 7-klasowe Gimnazjum Żeńskie im. Adama Mickiewicza. W życie społeczne Płocka zaangażowała się zwłaszcza podczas I wojny światowej. Była członkinią Zarządu Parafialnego Związku Katolickiego, Zarządu Oddziału Płockiego Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich. Brała udział w pracach Zarządu Spółdzielni "Zgoda" i Płockiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu. W 1916 r. na bazie jej szkoły powstało II Gimnazjum Żeńskie. Sama otworzyła pensjonat, a rok później przyczyniła się do powstania schroniska dla nauczycielek. Zmarła w 1933 r. (na podst. "Płocczan znanych i nieznanych" Andrzeja Papierowskiego i Jerzego Stefańskiego)
    (grób na cmentarzu przy al. Kobylińskiego, w głównej alejce, między wejściem a kaplicą)
W 2023 roku udało się zebrać rekordowe 66 tys. 210 zł 46 gr.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama