Reklama

Kwarantanna domowa to obowiązkowa aplikacja. Nie masz telefonu?

Opublikowano:
Autor:

Kwarantanna domowa to obowiązkowa aplikacja. Nie masz telefonu? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się od początku kwietnia dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji Kwarantanna domowa. Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się od początku kwietnia dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji Kwarantanna domowa. Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. 

Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy. Taki obowiązek wprowadza ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. 

Aplikacja wcześniej byłą dobrowolna. Jej główny cel to ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To jednak także narzędzie kontroli, czy nie łamane są zasady kwarantanny. Jakie? Np. zakaz wychodzenia z domu.

- To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad. To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią. W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Osoba obejmowana kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce jej odbywania i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji. Osoba dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa.

- Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że Wasze dane są w naszej bazie i że możecie rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywujcie po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny - tłumaczą w ministerstwie cyfryzacji.

Jeśli korzystacie z telefonu systemem Android - aplikację znajdziecie ją w sklepie Google Play. Jeśli Wasz smartfon to iOS, zajrzyjcie do App Store. Niezależnie od modelu telefonu, sklepy znajdziecie na jego pulpicie. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania wpiszcie nazwę aplikacji, czyli Kwarantanna domowa. Po jej wyszukaniu kliknijcie w przycisk „Instaluj”. Aktywacji można dokonać za za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu otrzymanego w SMS.

Co dalej? Po aktywacji osoba objęta kwarantanną otrzyma zadanie - zrobienie sobie zdjęcia. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, zrobione w trakcie korzystania z aplikacji. Następnie będą kolejne zadania, czyli prośby o inne zdjęcia twarzy.

- Na wykonanie zadania jest 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie łamiecie zasad odbywania kwarantanny. Wizyty policji można się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia - tłumaczą w ministerstwie cyfryzacji.

Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym.

Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego. Oświadczenie takie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Można je złożyć telefonicznie: nr 22 165 57 44.

Na stronie www.gov.pl/kwarantanna-domowa można znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania na temat działania aplikacji.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE