Reklama

Reklama

Kwalifikacja wojskowa w Płocku i okolicach. Kiedy i co się zmieni?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Kwalifikacja wojskowa w Płocku i okolicach. Kiedy i co się zmieni? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Startuje coroczna kwalifikacja wojskowa. Powołanie dostanie około 230 tys. młodych Polek i Polaków. Przed komisją lekarską staną także mieszkańcy Płocka i okolic. Szykują się pewne zmiany. Jakie? Kiedy i kto może spodziewać się powołania?

Reklama

Kwalifikacja wojskowa to proces, którego nie należy mylić z poborem do armii. Ma ona na celu sprawdzenie tożsamości oraz zdolności fizycznych i psychicznych młodych ludzi do pełnienia potencjalnej służby wojskowej. To właśnie podczas niej nadawana jest kategoria wojskowa. 

W 2023 roku powołani przed komisję zostaną mężczyźni urodzeni w 2004 roku, a urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii wojskowej. Konieczność odbycia kwalifikacji mają też osoby, które w larach 2021-2022 były czasowo niezdolne do pełnienie służby wojskowej oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w polskiej armii (urodzone w latach 1999-2004). 

- Podczas kwalifikacji wojskowej nadawany jest stopień wojskowy: szeregowego - tłumaczy szef wydziału rekrutacji major Robert Wojciechowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. - Osoby te przenoszone są także do tzw. pasywnej rezerwy. 

Mieszkańcy Płocka i okolic mogą spodziewać się, że powołanie przed komisję wojskową otrzymają wkrótce. Zgodnie z rozporządzeniem ministra, proces ten wystartuje w poniedziałek, 17 kwietnia. 

- Kwalifikacja w pierwszej kolejności odbędzie się na terenie powiatu sierpeckiego: w terminie od 17 do 28 kwietnia - podaje major Wojciechowski. - Następnie na terenie powiatu płockiego (10 maja - 7 czerwca), później powiatu gostynińskiego (22 maja 21 czerwca), a na końcu w Płocku (od 16 czerwca do 14 lipca) - wymienia.

W tym roku nastąpią pewne zmiany. Osoby, które staną przed komisją wojskową, nie otrzymają już charakterystycznej książeczki.

- Zastąpi ją zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej i zdolności do służby wojskowej - precyzuje szef wydziału rekrutacji. - W tym roku zostanie przeprowadze również badanie psychologiczne.

Stając przed komisją wojskową należy mieć przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające tożsamość, edukację, kursy i predyspozycje zawodowe oraz orzeczenia lekarskie, mające wpływ na przebieg kwalifikacji. 

- Każdy kandydat otrzyma w tym roku nie tylko informacje o pełnej ofercie armii, ale też informację o nowym programie Ministerstwa Obrony Narodowej "Trenuj jak żołnierz", którego inauguracja rozpocznie się już 6 maja - dodaje na zakończenie major Wojciechowski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy