Reklama

Reklama

Kultowe sklepy w Płocku, których już nie ma. Pamiętacie je?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tak, to był inny świat, inne realia, a więc i zupełnie inny Płock. Zmieniło się wiele, ale w pamięci wielu płocczan wciąż są sklepy, które 20, 30 czy więcej lat temu były bardzo popularne, cieszyły się uznaniem i renomą klientów. Które?

Reklama

Kilkadziesiąt lat temu handel wyglądał zupełnie inaczej. Nie było Mazovii, Auchan, Wisły, Mostów czy Kauflanda. Za to w Płocku były mniejsze sklepy, które po prostu znał każdy i chętnie je odwiedzał. Bo przez internet butów czy spodni nie mogliśmy kupić.

Co się z nimi stało? Część po prostu nie wytrzymała konkurencji, zwinęła się, zniknęła z rynku. Ale są też takie, które - idąc z prądem zmian - zmieniły lokalizację, szukając ruchu i klientów. 

Co to znaczy? Otóż przeniosły się do galerii handlowych, bo tam skupił się ruch klientów, a Tumska (nazywana raczej "Bankową") czy Grodzka z czasem zapomniały o latach handlowej świetności.

Jakie to były sklepy? Mamy swoich faworytów, ale z pewnością było ich znacznie więcej, niż na naszej liście. 

1. SDH - Spółdzielczy Dom Handlowy. Budynek przy Tumskiej należy do PSS Społem Zgoda, powstał w 1965 r. Przez lata był celem wizyt i zakupów tysięcy płocczan. Przetrwał, ale oczywiście zmienił się przez lata i takiego SDH-u, jaki niektórzy pamiętają sprzed 30-40 lat, już nie ma...

2. Stodoła przy ul. Tysiąclecia - duży sklep głównie branży odzieżowej, miejsce zaopatrzenia dużej części płocczan. Obecnie w budynku działa Biedronka. Także bardzo popularna...

3. Pewex - przy ul. Miodowej, wejście do góry po schodkach. Skrótowa nazwa pochodziła od Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego. Był to państwowy sklep, w którym za waluty wymienialne można było kupić towary trudno dostępne (lub nieosiągalne) w innych sklepach. Na zakupy luksusów mogli sobie pozwolić głównie bardzo dobrze sytuowani.

Obecnie w miejscu po dawnym Peweksie działa bar.

4. Pewex - tym razem na tyłach Petropolu, który znajduje się przy al. Jachowicza. Jako ciekawostkę podajmy fakt, że ok. roku 1990 w Peweksie np. 0,5 l alkoholu (popularnej przed laty "Żytniej") kosztowało sporo poniżej 1 dolara. Dziś oznacza to stawkę ok. 3,5 zł. Znacznie tańsze były hitowe gumy do żucia Donald.

5. Cepelia przy ul. Miodowej. Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego (CPLiA) to dawny związek spółdzielni rękodzieła, który prowadził placówki handlowe, sprzedające głównie wyroby artystów ludowych. Teraz w budynku po płockiej Cepelii jest minicentrum handlowe.

6.Marynarz przy al. Kobylińskiego - długi budynek z kilkoma sklepami na parterze (wyżej są mieszkania). W kolorach niebieskim i białym, stąd zapewne nazwa. Głównym sklepem była popularna placówka z ofertą spożywczą. Obecnie są tam sklepy i lokale usługowe.

7. EMPIK przy ul. Grodzkiej - bardzo popularnego sklepu sieciowego już w tym miejscu nie ma. Oferował m.in. książki, gry, programy, bilety na różne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Sklep "uciekł" - jak wiele nnych placówek handlowych - do galerii handlowych w Płocku.

8.Big Star na rogu ul. Tumskiej i Kolegialnej. Był to sklep znanej firmy odzieżowej, bardzo modny w latach swojej świetności. Oferował m.in. spodnie jeansowe, bluzy, koszulki. Dziś sklep znajduje się w galerii Wisła. 

9. Setka przy ul. Łukasiewicza - sklep sieci PSS Społem, bardzo popularny wśród mieszkańców m.in. Wielkiej Płyty i okolic Tysiąclecia. 

- Chodziłem tam często rano, przed lekcjami, po bułki na śniadanie - wspomina pan Marcin z Łukasiewicza. - Chodziłem wówczas do podstawówki. Lubiłem ten sklep, bo był niedaleko i miał dobre zaopatrzenie. Pamiętam, że pewnego razu byłem tak zaspany, że z roztargnienia przyniosłem do domu zakupy w plastikowym koszyku z "Setki".

Obecnie w tym miejscu są m.in. lokale usługowe.

10. Jubilat  przy ul. Tysiąclecia - w latach 90. popularny, duży sklep, taki trochę protoplasta supermarketu. Była m.in. odzież, wyposażenie mieszkań, chemia domowa, zabawki, ubrania, a nawet klocki Lego.

- Mnie i siostrze spodobały się tam identyczne bluzki, tanie - jak dla nas - nie były. Długo oszczędzałyśmy na ich zakup, aż udało się, poszłyśmy do Jubilata po wymarzone, czerwone bluzki - opowiada pani Alicja, emerytka z Podolszyc. - Jakież było nasze zaskoczenie, gdy okazało się, że w ofercie jest już tylko jedna! Ekspedientka podpowiedziała, że przecież możemy kupić i chodzić na zmianę. I tak właśnie zrobiłyśmy.

W miejscu tym obecnie działa bank.

11. Niemiec przy ul. Tysiąclecia, cały biały z zewnątrz - bardzo duży sklep spożywczy, zaopatrujący całe osiedle.

- To był jeden z większych sklepów w naszej okolicy. Pamiętam, że lubiłem po nim chodzić kwadrans, a może i dłużej, podziwiając zwłaszcza półki ze słodyczami i lody - opowiada pan Krzysztof. - Największe wrażenie zrobiła na mnie ogromna zamrażarka z setkami lodów. Widok był piękny... Kupowałem dwa, najtańsze, pyszne, na patyku. Na tyle było mnie stać.

Teraz znajduje się teraz minigaleria, jest m.in. sklep sieci PSS. 

12. Różowa Pantera przy ul. Tumskiej - sklep z zabawkami, często markowymi, drogimi, które były marzeniem wielu dzieci. 

- Pamiętam ten sklep, był obiektem westchnień chyba wszystkich moich kolegów z placu zabaw. A właściwie jego asortyment - powiedział pan Michał, nasz czytelnik. - To dla mnie i moich rówieśników, których dzieciństwo wypadało na lata 90-te, najbardziej popularny sklep z markowymi rzeczami, szczególnie zabawkami. To właśnie w Różowej Panterze można było kupić najlepsze, licencjonowane zabawki. W tym najlepszą figurkę Batmana, którą zresztą z sentymentu mam do dziś - dodał.

Obecnie w tym miejscu znajduje się restauracja.

13. Antykwariat przy Ul. Tysiąclecia, z boku dawnej "Stodoły". Było to miejsce kultowe dla miłośników i zbieraczy np. komiksów, ale też dla osób poszukujących  np. podręczników szkolnych czy perełek z dawnych lat. 

Obecnie cały budynek należy do Biedronki.

14. Księgarnia na rogu ul. Kolegialnej i 1 Maja - popularne miejsce dla potrzebujących odpowiednich wydawnictw.

15.Sklep i piekarnia Polpain Wanda przy ul. Kazimierza Wielkiego - przed laty oferowane tam było pyszne pieczywo, po ciepłe bułki i chleby różnego typu ustawiały się kolejki. Był też sklep przy ul. Tumskiej 14.

O jakich sklepach nie wspomnieliśmy? Jakie macie ciekawostki, związane z tymi miejscami? Czekamy na Wasze sygnały, warto znane placówki handlowe przypomnieć w drugim odcinku. Zapraszamy do komentowania!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy