Reklama

Kukiz do Jakubiaka: Jeżeli chce zakładać swoją partię, to proszę złożyć mandat

Opublikowano:
Autor:

Kukiz do Jakubiaka: Jeżeli chce zakładać swoją partię, to proszę złożyć mandat - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Marek Jakubiak podjął decyzję o odejściu z Kukiz'15. Wcześniej z szeregów ugrupowania odeszło dwóch posłów, Jakub Kulesza, który wybrał partię Wolność Janusza Korwin-Mikke, i Adam Adruszkiewicz, co skomentował na Twitterze poseł z okręgu płocko-ciechanowskiego. Lider Kukiz'15 obił piłeczkę, kolejnym wpisem; - Marek! Idź za nimi, skoro im tak dobrze życzysz!

Marek Jakubiak podjął decyzję o odejściu z Kukiz'15. Wcześniej z szeregów ugrupowania odeszło dwóch posłów, Jakub Kulesza, który wybrał partię Wolność Janusza Korwin-Mikke, i Adam Adruszkiewicz, co skomentował na Twitterze poseł z okręgu płocko-ciechanowskiego. Lider Kukiz'15 obił piłeczkę, kolejnym wpisem: - Marek! Idź za nimi, skoro im tak dobrze życzysz!

Paweł Kukiz na antenie radia RMF FM został w poniedziałek zapytany, czy październikowy wynik wyborczy oznacza zbliżający się koniec ruchu Kukiz'15, stwierdził, że "wszystko idzie do przodu", natomiast w ruchu zostają ludzie ideowi. - A koniunkturaliści ten ruch opuszczają.

Dopiero co pisaliśmy o odejściu Marka Jakubiaka.

[ZT]20767[/ZT]

W rozmowie z Robertem Mazurkiem tak się do tego odniósł lider Kukiz'15: - Proszę pana, niech pan sobie wyobrazi sytuację taką... Przed wyborami warunkiem wpisania na listę, a szczególnie na jedynkach, było zapewnienie stuprocentowej realizacji idei odpodatkowania państwa poprzez zmianę ordynacji wyborczej, poprzez odurzędniczenie państwa. Również głównym postulatem - pan o tym doskonale wie - był postulat apartyjności - stop partiom. Zakaz pobierania subwencji. Jeżeli ktoś wychodzi na rok przed wyborami i mówi: Stworzę partię, będziemy popierać subwencję, to jest tak, jak byśmy się umówili... Proszę pana, jestem organizatorem, ludzie mówią: My chcemy lodu, jest nam gorąco. Ja mówię: zbieram ekipę. Kto ze mną pójdzie zebrać lód? No i przychodzą, zgłaszają się jacyś delikwenci. Przychodzimy, dochodzimy do tych oczekujących obywateli, a on mówi: Wiecie co? Nie ma sensu dawać im lodu. Rozpalmy im ognisko...

Dalej tłumaczył: - Był moment taki, kiedy Prawo i Sprawiedliwość chciało, majstrowało przy ordynacji wyborczej. Dochodziły z kuluarów słuchy, że chcą do startu w wyborach kolejnych dopuścić tylko podmioty partyjne. Wówczas myślałem o założeniu partii jako takim bezpieczniku i odłożeniu tego do szuflady. Ponieważ mamy jednak w klubie Kukiz'15 członków UPR-u i sprawdziliśmy statut tej partii, który zezwala na zmianę nazwy w każdej praktycznie chwili, w związku z tym uznałem, że jest to niepotrzebne, niepotrzebne jest tworzenie partii. Tak jak powiedziałem, ja poszedłem z konkretnymi ideami. Tak samo, jak zrezygnowanie w tej chwili z JOW-ów czy zrezygnowanie z referendów bezprogowych czy z obniżenia opodatkowania... Jak poseł Andruszkiewicz, który proszę pana wszedł z hasłem niepodnoszenia podatków do Sejmu, dzięki temu został wpisany na listy, dziś podnosi rękę za podwyżką cen benzyny, za wyższymi podatkami dla przedsiębiorców itd. W ogromnym skrócie - wyborcy zostali oszukani, zdradzeni. Ja zostałem oszukany. Takie osoby powinny złożyć mandat. Jeżeli pan Jakubiak chce zakładać swoją partię - Jakubiak'23 czy nie wiem jaką - to proszę złożyć mandat, jest rok czasu, można przygotować tę partię i wystartować z tą partią w nowych wyborach.

Dodał, że tylko jedna osoba udzielała się w mediach i był to właśnie Marek Jakubiak, co miało wpłynąć na wypromowanie jego osoby wśród wyborców. Z kolei zapytany, czy w obecnej sytuacji zwolennicy aby nie uznają, iż "nie ma on ręki do ludzi", odparł, że miał mało czasu na ich weryfikację.

W radiowym wywiadzie pojawił się także motyw wpisów na Twitterze napisanych po odejściu Kuleszy z ruchu. Kukiz już wcześniej przepraszał za ich wulgarny charakter. Teraz zaprzecza, aby miał problemy z alkoholem. Stwierdził, że stracił kontrolę nad emocjami, nad formą ich wyrażania, a cała sytuacja jest "napompowana". - Byłem po całym miesiącu jeżdżenia po Polsce. Pan Jakubiak wypisuje tweety, w których chwali ludzi, którzy zdradzili idee jednomandatowych okręgów wyborczych, którzy zdradzili idee niepodnoszenia podatków, którzy zdradzili idee apartyjności. Po prostu puściły mi nerwy.

Jakubiak tuż po odejściu tak mówił o dalszych planach:. - Nie mam interesu w rozdrabnianiu centrum polskiej polityki; wolałbym połączyć kilka partii.

Zgodnie z informacjami "Rzeczpospolitej" poseł miałby skupić się na tworzeniu własnego ugrupowania - Federacji dla Rzeczypospolitej bądź zasili szeregi Prawa i Sprawiedliwości. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE