Reklama

Reklama

Kryzys powołań w Kościele. W diecezji płockiej odpowiadają modlitwą

Opublikowano: czw, 21 sty 2021 11:30
Autor: | Zdjęcie: Fot. PortalPlock

Kryzys powołań w Kościele. W diecezji płockiej odpowiadają modlitwą - Zdjęcie główne

foto Fot. PortalPlock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Brak powołań kapłańskich to jeden z największych problemów, z jakim musi mierzyć się Kościół w XXI wieku. Jak podali klerycy Wyższego Seminarium Duchowego w Płocku, jeszcze 2007 roku w płockim WSD nauki pobierało 94 przyszłych księży – w 2021 roku jest ich zaledwie 19. Odpowiedzią na ten kryzys ma być modlitwa.

Reklama

Liczba powołań kapłańskich spada na całym świecie - także w Polsce. Od kilkunastu lat zmniejsza się liczba księży. Odnotowano niemal trzykrotny spadek osób przygotowujących się kapłaństwa. W przyszłości - i to nie tak bardzo odległej - może zabraknąć osób duchownych. Sytuacja ta dotkyka także diecezję płocką. Jak przekonują w seminarium,  zanik powołań to zagrożenie, które staje się coraz bardziej realne.

- Kryzys powołań zawsze jest wtórny w stosunku do kryzysu wiary w Kościele. Tam gdzie wiara słabnie, tam zmniejsza się liczba powołań - ocenił w rozmowie z nami ks. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchowego w Płocku. - Problemy powołaniowe są niejako drugą falą w Koście. Początkiem jest kryzys wiary wśród ludzi. Ten jest teraz bardzo widoczny - stwierdził po chwili.

Rozwiązanie tego problemu nie jest proste. Jak przekonywał w rozmowie z nami rektor WSD, oczywistej recepty, która rozwiąże go „od razu” po prostu nie ma.

- Nie możemy sprowadzić problemu powołań do jakiś akcji - powiedział ks Jarosz. - Te organizuje się bardzo prosto. W przestrzeni wiary najważniejszy jest klimat, atmosfera, to coś czym Kościół żyje na co dzień. Nie możemy zapominać o jakości codzienności chrześcijanina, osób duchownych czy sióstr zakonnych. To jest źródło powołań. Bez odpowiedniej atmosfery religijnej w domach rodzinnych nie będzie powołań - zdradził.

Według ks Jarosza niezbędne jest  zrozumienie i wsparcie od najbliższych przyszłego kleryka. Osoba, która decyduje się odpowiedzieć na powołanie, powinna otrzymać wsparcie i akceptację – a z tym jest ogromny problem. 

- Wśród rodzin wierzących musi zrodzić się pewna dyspozycyjność i otwartość na powołanie - chociażby własnych dzieci - radził rektor płockiego seminarium. - Z perspektywy wielu lat widzę, że  rodzice, nawet bardzo wierzący, w momencie, w którym ich dziecko chce rozpocząć naukę w seminarium zniechęcają go do podjęcia takiej decyzji. Musimy pamiętać o tym gotowości serca i ducha. Musimy wzmacniać te dobre i szlachetne wybory - wskazywał ks Jarosz w rozmowie z nami.

Właśnie dlatego wymyślono inicjatywę „W 2021 r. modlę się o powołania”, jedną z wielu akcji, którą płockie seminarium chce zwrócić uwagę na problem.  Jej celem jest zachęcenie wiernych do tego, by nie tylko modlili się o przyszłych kapłanów, ale też zrozumieli ideę i wagę powołań.

- Już w poprzednich latach były modlitwy o powołania, a nawet post w tej intencji - precyzuje ks dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchowego w Płocku. - Od kilku lat realizowana jest piękna idea jednodniowego postu kapłanów. W tym dniu duchowni żyją o chlebie i wodzie. Wszystko w intencji nowych powołań kapłańskich. Ale wspomagać nas modlitwą mogą wszyscy - wyjaśniał.

W akcję można włączyć się bardziej formalnie – zapisując się na listę wypełniając formularz na stronie WSD Płock – lub nieoficjalnie, modląc się w tej intencji samodzielnie. W seminarium zachęcają jednak do tej pierwszej opcji.

- W tej chwili mamy ponad 300 deklaracji codziennej, systematycznej modlitwy . To ważne dla kleryków, bo oni widzą realne wsparcie wiernych - przekonuje rektor WSD w Płocku. - Formularz dostępny na naszej stronie jest prosty i szybki do wypełnienia. Do tego zachęcam i dziękuję wszystkim, którzy już to zrobili - dodał.

Poza tą akcją trwa też Duchowa Adopcja Kleryka, a więc modlitwa za konkretną osobę z płockiego seminarium, a także CZ.A.S., czyli czwartkowa modlitwa. Podczas niej w każdy czwartek miesiąca odbywa się wspólna litania w intencji powołań.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +3 / -10

  ksiadz

  Skoro Bóg mniej powołuje, to ma jakiś w tym cel. Nie sprzeciwiajcie się woli bożej, drodzy księża.

 • 9 miesięcy temu | ocena +3 / -16

  olala

  Bardzo przyjemnie czyta się że sukienkowych coraz mnie - tak trzymać

 • 9 miesięcy temu | ocena +17 / -38

  Obserwator

  To żaden kryzys, to raczej oznaka coraz większego oświecenia społeczeństwa, ktore bardziej rozumnie podchodzi do życia!

 • 9 miesięcy temu | ocena +23 / -37

  Góral

  Sami na to zaprscowsli KK to jedne wielkie szambo!!! Hipokrytow w nim nie brakuje, pedofili i ich obrońców z dziwiszem i tym sku rwielem z Torunia. A teraz sie dziwa, ze ludzie mie chca x nimi mieć nic wspólnego.

 • 9 miesięcy temu | ocena +19 / -37

  Efekt sPISienia

  Ale może niedługo będzie można powołać do posługi aparatczyków pisowskich, jak zostaną odsunięci od koryta? Przecież to rzesza ludzi w spółeczkach, urzędach, ministerstwach itd. do wylotu, także nie traćcie wiry, jeszcze będzie dużo chętnych do powołania.

  • 9 miesięcy temu | ocena +15 / -37

   Kaczor już zaczął homilie wygłaszać

   dobra zmiana

 • 9 miesięcy temu | ocena +18 / -40

  Józef Szwejk

  F.Martel, "Sodoma": "wraz z większą tolerancją wobec gejów (w społeczeństwie) , zmniejsza się liczba powołań - oni nie muszą się już dłużej ukrywać"

 • 9 miesięcy temu | ocena +16 / -41

  mazowsze56

  mysle ze doczekam czasu kiedy koscioły bedą słuzyły do innych celów niż modlitwa kasty pedofilów- w holandii w niemczech w belgiiw kosciołach odbywa sie handel a nawet kluby fitnes - mysle ze 10 lat -kasta padnie

 • 9 miesięcy temu | ocena +30 / -48

  Polak Katolik

  rozwiazanie tego problemu jest bardzo proste Ksiadz ma byc ksiedzem-a nie biznesmenem ,czy politykiem Sluby czystosci i ubóstwa-dla kapłanów niech pozostana-a nie dla wiernych Co ja godom,co ja godom............Rydzyk bez Majbacha..........no losie.

  • 9 miesięcy temu | ocena +41 / -22

   Mądry

   Pokaż mi film, na którym Rydzyk wsiada do swojego Maybacha, no pokaż durniu.

 • 9 miesięcy temu | ocena +26 / -46

  von

  Ryba gnije od głowy.

  • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -30

   Miodek

   że niby co jest tą 'głową'?