reklama

Kowalczyk, Piasek, Klose. Dołącz do nich!

Opublikowano:
Autor:

Kowalczyk, Piasek, Klose. Dołącz do nich! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBiałaczka zbiera okrutne żniwo, ale można z nią walczyć dzięki dawcom szpiku. Przeszczep zdrowych komórek macierzystych od genetycznego bliźniaka daje szansę na życie. Dlatego Dzień Dawcy Szpiku zaplanowano również w Płocku.

Białaczka zbiera okrutne żniwo, ale można z nią walczyć dzięki dawcom szpiku. Przeszczep zdrowych komórek macierzystych od genetycznego bliźniaka daje szansę na życie. Dlatego Dzień Dawcy Szpiku zaplanowano również w Płocku.

Akcja odbędzie się 19 stycznia w godz. 10-16 w gmachu Politechniki Warszawskiej przy ul. Łukasiewicza 17. Dzień Dawcy komórek macierzystych szpiku organizują Koło Naukowe Inżynierii Środowiska i Samorząd Studentów PW i fundacja DKMS z Warszawy.

Celem jest pozyskanie jak największej liczby dawców szpiku dla tych, którzy czekają na pomoc w walce z białaczką, a jedynym ratunkiem jest przeszczep. Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia może zostać dawcą komórek macierzystych. W Dniu Dawcy grupa personelu medycznego pobiera próbkę krwi i przeprowadza wywiad z potencjalnym dawcą, rejestrując go w bazie danych. Następnie próbki krwi przejdą serię badań,  a zarejestrowani są weryfikowani pod względem możliwości zostania dawcą. Szczegółowe badania krwi pozwalają na wykluczenie osób, które niestety nie mogą być zapisane w ostatecznej bazie danych dawców komórek macierzystych. Potencjalny dawca nie ponosi żadnych kosztów związanych z badaniami.

Rejestrując się w bazie danych, należy być świadomym, że w każdym momencie można otrzymać informację, że właśnie znajduje się osoba, która potrzebuje naszej pomocy. Dopiero wtedy podejmuje się ostateczną decyzję o zostaniu dawcą. W większości przypadków pobranie szpiku polega na uzyskaniu komórek macierzystych z krwi dawcy.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska dziła ponad trzy lata, ma ponad 170 tys. zarejestrowanych potencjalnych dawców. Wśród nich są m.in. narciarka Justyna Kowalczyk, mnóstwo aktorów, siatkarze Daniel Pliński i Marcin Wika a nawet.. piłkarz Mirosław Klose, mający polskie pochodzenie. - Promuję DKMS od bardzo dawna. Cieszę się, że DKMS Polska tak aktywnie działa na terenie Polski, rejestrując potencjalnych dawców życia. Dzięki temu wielu pacjentów czekających na dawców, może uzyskać pomoc. Proszę więc, rejestrujcie się w Fundacji DKMS Polska. Liczy się każdy! - podkreśla na stronie fundacji popularny „Miro” Klose.

Szpik z tego grona oddało już 112 osób, ratując komuś życie. Więcej informacji na stronach: www.dkms.pl oraz www.knis.pw.plock.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE