Reklama

Koronawirus we Włoszech. Główny Inspektor Sanitarny informuje podróżnych

Opublikowano:
Autor:

Koronawirus we Włoszech. Główny Inspektor Sanitarny informuje podróżnych  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkadziesiąt ostatnich godzin to gwałtowne rozprzestrzenianie się koronawirusa we Włoszech. Główny Inspektor Sanitarny przygotował garść informacji dla podróżnych, którzy w ostatnich 14 dniach przebywali w Italii.

Kilkadziesiąt ostatnich godzin to gwałtowne rozprzestrzenianie się koronawirusa we Włoszech. Główny Inspektor Sanitarny przygotował garść informacji dla podróżnych, którzy w ostatnich 14 dniach przebywali w Italii. 

Włochy są dość chętnie wybieranym kierunkiem na zimowy wypoczynek. Właśnie zakończyły się ferie, więc Główny Inspektor Sanitarny przestrzega osoby, które w ostatnich 14 dniach przebywały zwłaszcza w północnej części Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum). Specjaliści wskazują, że koronawirus ma czas utajenia - początkowo mówiono o 14 dniach, w trakcie których choroba może rozwijać się bezobjawowo, ale chińscy lekarze wskazywali, że mogą to być nawet 24 dni. 

Jak poinformował "Petronews", na oddziale zakaźnym na Winiarach przebywał pacjent, który niedawno wrócił z tego regionu i miał objawy mogące wskazywać na zarażenie koronawariusem. Dalsze konsultacje tego jednak nie potwierdziły. Pacjenta odesłano więc do domu i poddano 14-dniowej kwarantannie. 

Póki co nie ma w Polsce potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem, a Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja. Niemniej przygotowano kilka informacji na wypadek podejrzeń.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
W przypadku jeśli nie zaobserwowaliśmy objawów, należy przez 14 dni kontrolować swój stan zdrowia, czyli m.in. mierzyć temperaturę ciała i zwracać uwagę na objawy grypopodobne. W przypadku wystąpienia objawów, należy wykonać jeden z dwóch powyższych kroków. Podobnie należy postąpić w przypadku kontaktu z osobą, która była zakażona koronawirusem. 

GIS zapewnia, że nie powodu do zamykania szkół czy poddawania kwarantannie wszystkich wracających z Północnych Włoch. Bardzo ważne jest zachowanie podstawowych zasadach higieny, m.in. mycie rąk. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE