reklama
reklama

Konsultacje zakończone. Trwają prace nad Narodowym Programem Szczepień [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Konsultacje zakończone. Trwają prace nad Narodowym Programem Szczepień [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZakończono konsultacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Jak potwierdzono podczas sobotniej konferencji prasowej Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia i Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dokument ma być gotowy w poniedziałek. Zgłosiło się także ponad 8 tys. zespołów chcących zrealizować szczepienia przeciwko COVID-19.
reklama

Jak przekonywał Niedzielski, najważniejsza dla ministerstwa będzie realizacja programu szczepień. Ten ma być zrealizowany jak najszybciej i najskuteczniej. Właśnie dlatego do soboty, 12 grudnia, do godziny 10 zbierano uwagi dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Te mają zostać uwzględnione w programie.

- Wszystkie propozycje i uwagi zostały zebrane. Pracujemy nad tym, by w poniedziałek rano dokument był poprawiony i zaprezentowany na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego  - mówił Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Przed nami najbliższe kilkanaście godzin pracy - zapowiedział.

Te ogólnopolskie konsultacje prowadzono jednocześnie z elektronicznym naborem placówek medycznych, w których można będzie wykonać szczepienia. Jak podał Dworczyk, zgłosiło się 8319 zespołów realizujących szczepienia, co otwiera możliwość dokonania nawet 3,4 mln szczepień miesięcznie.

reklama

- To póki co deklaracje - mówił szef KPRM. - Teraz analizujemy wszystkie zgłoszenia i sprawdzamy, na ile one równomiernie pokrywają całą Polskę. Chcemy stworzyć punkty szczepień w każdej gminie - mówił podczas konferencji prasowej.

Krajowa mapa szczepień ma być gotowa po 15 grudnia. Włączone w nią mają być szpitale tymczasowe, które powstały w całej Polsce - także w Płocku.

- Nasze rozmowy ze środowiskiem medycznym były bardzo konstruktywne - deklarował Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Blisko 70 proc. zadeklarowanych punktów szczepień zostało zgłoszonych przez Podstawową Opiekę Zdrowotną. To gwarantuje dużą dostępność. Nie trzeba będzie przemierzać dużych odległości by się zaszczepić - przekonywał.

reklama

Przypomnijmy, szczepienia zostaną sfinansowane z budżetu państwa. Na początku do Polski ma trafić ponad milion szczepionek, co oznacza, że w pierwszej transzy będzie mogło zaszczepić się ponad 500 tys. osób.

Szczepienia będą zalecane - choć dobrowolne. W pierwszej kolejności mogą na nie liczyć pracownicy służby zdrowia i seniorzy. Osoby, które poddadzą się szczepieniu moglą liczyć na udogodnienia - m.in. nie będą podlegały kwarantannie po podróży do krajów wysokiego ryzyka COVID-19 oraz po kontakcie z zakażonymi. Nie będą też uwzględniane w limitach domowych przyjęć czy spotkań.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, wykryto ponad 11 tys. nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 502 kolejne osoby, u których stwierdzono SARS-CoV-2.  

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama