Reklama

Reklama

Kiedyś: wycinanie drzew, żeby zalać betonem. Dziś: zrywamy płyty, żeby posadzić drzewo

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze kilka lat temu aktywiści protestowali przy wycince drzew pod inwestycje. Przy okazji kolejnych remontów okazywało się, że niektóre drzewa nie wadzą nowo budowanej drodze czy ścieżce rowerowej. Miasto idzie o krok dalej - zrywane są chodniki, żeby tylko posadzić trochę drzew lub krzewów.

Reklama

Wielu płocczan z pewnością na długo zapamięta piątek 1 lipca. Słońce grzało przez cały dzień, a termometry wskazywały ponad 36 stopni Celsjusza. Beton i asfalt nagrzewały się jeszcze bardziej. Każdy kawałek cienia był na wagę złota. 

Co pomaga obniżyć temperaturę? Drzewa. Jeszcze kilka lat temu aktywiści protestowali przeciw wycince drzew przy okazji budowy al. Kilińskiego. Po analizie projektu okazało się, że można urtować 37 spośród ponad 50 drzew, które miały iść pod topór. To był 2019 rok. 

Od 2021 roku w Płocku obowiązują nowe standardy ochrony drzew. Mówiąc krótko - wycinka drzew to ostateczność. Inwestycje mają być planowane tak, by drzewa zostały na swoim miejscu. Jak mówił prezydent Andrzej Nowakowski, pomysł wyszedł od społeczników. 

Miasto cały czas inwestuje w nasadzenia, w mieście przybywa kolejnych drzew i krzewów. Każdy mieszkaniec może sam zaproponować miejsce, w którym jego zdaniem powinno zostać posadzone drzewo. 

Wykonano także kolejny krok - drzewa sadzone są nie tylko w dogodnych lokalizacjach na Podolszycach, Międzytorzu czy Tysiąclecia. Okazuje się, że nasadzenia można robić także na zabetonowanej starówce. Najpierw kilka drzew przybyło w ul. Kazimierza Wielkiego i Pasażu Paderewskiego na Podolszycach, a teraz wzięto się za rozbetonowywanie ulicy Bielskiej.

- Zielona rewitalizacja wkracza do centrum Płocka. Po Pasażu Paderewskiego i ul. Kazimierza Wielkiego, przyszedł czas na ul. Bielską. Na odcinku ulicy w pobliżu ratusza zdejmowana jest kostka chodnikowa, aby przygotować miejsce pod nowe nasadzenia. Na jesieni posadzimy tam bluszcz pospolity i irgę błyszczącą, ale już teraz zdecydowaliśmy o rozbetonowaniu części chodnika w celu poprawy siedliska istniejącego drzewostanu – informuje Piotr Dyśkiewicz, zastępca prezydenta miasta ds. komunalnych.

Usunięta została kostka betonowa oraz warstwa podbudowy, teren uzupełniono ziemią żyzną i przygotowano go pod jesienne nasadzenia. Dzięki zastosowaniu niskich obrzeży zapewniony został spływ wody opadowej na teren nieutwardzony. Docelowo pod drzewami pojawią się wspomniane nowe nasadzenia, a całość wygrodzona zostanie niskim stylizowanym płotkiem.

To jednak nie koniec. W przyszłym tygodniu prace rozpoczną się na ul. Kolegialnej, gdzie kosktę brukową zastąpią irga błyszcząca i wiśnia osobliwa. 

Na nasadzenia, w ramach zadania pn. ,,Zielone płuca dla Płocka - nasadzenia w 2022 r. na rzecz bioróżnorodności i klimatu" miasto uzyskało dofinansowanie z budżetu samorządu mazowieckiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy