Reklama

Reklama

Kiedyś obowiązek i huczne wydarzenie. Płocka Lewica zaprasza na obchody święta 1 Maja

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Kiedyś obowiązek i huczne wydarzenie. Płocka Lewica zaprasza na obchody święta 1 Maja - Zdjęcie główne

archiwum | foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1950 roku 1 Maja formalnie jest w Polsce świętem państwowym. W PRL-u na pochody organizowane z wielką pompą, maszerować musiał niemal każdy. 1 maja to też rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Płocka Lewica z tej okazji zaprasza na obchody, przypominając także o Święcie Pracy.

Reklama

Młodsi płocczanie mogą sobie nie zdawać z tego sprawy, ale 1 Maja był przez wiele lat jednym z najważniejszych dni w kalendarzu. W Polsce Rzeczpospolitej Ludowej hucznie obchodzono Święto Pracy.

- Przebieg uroczystości był starannie reżyserowany: na podstawie co roku aktualizowanych wytycznych Biura Politycznego komitety partyjne w całym kraju przygotowywały scenariusze pochodów. Ustalano treść haseł na transparentach i zatwierdzano projekty dekoracji - czytamy na stronie Muzeum Historii Polski.

W Polsce mogło brakować materiałów do produkcji flag, ale pochody musiały zostać zorganizować. Koniec, kropka. 

Lewica zaprasza na obchody 

Wraz ze zmianami ustrojowymi 1 Maja stracił na znaczeniu, choć wciąż pozostaje dniem wolnym od pracy. 1 maja 2004 roku Polska wstąpił do Unii Europejskiej. Na obchody łączące te wydarzenia zaprasza płocka Lewica. 

- 1 Maja. Legendarne Święto Pracy rozpoczynające symbolicznie słoneczną, polską wiosnę, owiane sławą i niesławą w umysłach Polaków na przestrzeni historii. Pamiętać jednak musimy, że Święto Pracy - a dokładnie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych Ameryki w 1886 roku w Chicago z okazji wywalczenia 8-godzinnego dnia pracy. To światowy dzień zwycięstwa godności życia za godziwą zapłatę i godziwe warunki pracy. W obecnych, niestabilnych czasach wartości te muszą być wygłaszane coraz częściej i głośniej - mówi Adrian Brudnicki, współprzewodniczący Nowej Lewicy w Płocku. 

Lewica zaprasza o godz. 11:00 pod pomnik Władysława Broniewskiego. 

- Pragniemy pokazać, że człowiek i jego praca oraz godność finansowa rodzin muszą być chronione coraz silniej w zautomatyzowanym świecie cyfrowych technologii, galopującej inflacji i nieproporcjonalnego przyspieszenia największych majątków i koncernów, które mimo trudności pandemicznych, energetycznych i wojennych przeżywają swoje największe eldorado.  Z uwagi na międzynarodowy charakter wydarzenia miło nam będzie spotkać się wspólnie z obcokrajowcami, mieszkającymi i pracującymi w naszym mieście. Liczymy na piękną pogodę, las łopoczących flag narodowych oraz w to, że sztuczna inteligencja nigdy nie wygra z pracą naszych umysłów i rąk - mówi Brudnicki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy