Reklama

Już jest! Zobaczcie nowy pomnik przy ulicy Teatralnej

Opublikowano:
Autor:

Już jest! Zobaczcie nowy pomnik przy ulicy Teatralnej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Budynek, z którego kiedyś korzystali w Płocku aktorzy, stał w zupełnie innej części miasta niż obecnie. Działo się ponad 200 lat temu. Dopiero trakcie II wojny światowej teatr został zniszczony. Znów możemy go zobaczyć. Może nie w tak okazałej formie, skoro w postaci o wiele mniejszej i bardziej artystycznej, ale i tak już wzbudza spore zainteresowanie spacerowiczów.

Budynek, z którego kiedyś korzystali w Płocku aktorzy, stał w zupełnie innej części miasta niż obecnie. Działo się ponad 200 lat temu. Dopiero trakcie II wojny światowej teatr został zniszczony. Znów możemy go zobaczyć. Może nie w tak okazałej formie, skoro w postaci o wiele mniejszej i bardziej artystycznej, ale i tak już wzbudza spore zainteresowanie spacerowiczów.

W teatrze od jakiegoś czasu zapowiadano, że teatr symbolicznie powróci na ul. Teatralną, blisko miejsca dawnej siedziby, kiedy to murowany gmach stał na skraju skarpy. I tak też się stało. Zaledwie kilka metrów od zejścia do amfiteatru i na promenadę przy hotelu Starzyński, na tle zieleni stanął nowy pomnik przedstawiający dawny budynek pierwszego teatru. Nie jest on jednak wierny co do wszystkich szczegółów, jest mniejszy i przygotowany według wizji artysty, a ten wyobraził sobie, że umieści mosiężną replikę na rozwiniętym papirusie. Od dołu wieńczą go dwa herby, Płocka i województwa mazowieckiego. Między samym budynkiem a herbami znajduje się jeszcze ten sam napis w języku polskim, angielskim i w brajlu przypominający, że teatr w Płocku powstał w 1812 roku z inicjatywy prefekta Rajmunda Rembielińskiego. Zaadaptowany budynek dawnego kościoła niestety nie ocalał wojennej zawieruchy. Na sztuki od kilkudziesięciu lat przychodzimy już do nowej siedziby teatru przy Nowym Rynku. Warto przy okazji przypomnieć, że również sami płocczanie wspomogli budowę pomnika. Przynosili stare przedmioty, mosiężne klucze, klamki, mosiężne fragmenty starych okuć do drzwi, które nadawały się do przetopienia.

Replikę już można zobaczyć, chociaż uroczyste odsłonięcie nastąpi 11 września o godzinie 17.00. Później zaplanowano dwie projekcie filmowe w teatrze. Do ich postania przyczynił się aktor Piotr Bała. Będzie zarówno zabawnie, jak bardziej na poważnie. Pierwszy film zatytułowano tak po prostu „Nasz teatr”, drugi „74 posterunek – tajemnica Adelajdy”. W kasie teatru od 30 sierpnia mają być do nabycia wejściówki na filmy w cenie 5 zł. W ten sposób teatr rozpocznie nowy sezon 2016/2017 z pierwszą premierą pt. „Arszenik i stare koronki”.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE