Reklama

Już działa elektroniczna rejestracja urodzeń w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Już działa elektroniczna rejestracja urodzeń w Płocku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 czerwca została uruchomiona e-usługa, pozwalająca na zgłaszanie narodzin dziecka elektronicznie. To konsekwencje przyjęcia przez rząd projektów Ministerstwa Cyfryzacji. Wiemy już jak to ma wyglądać w Płocku.

Od 1 czerwca została uruchomiona e-usługa, pozwalająca na zgłaszanie narodzin dziecka elektronicznie. To konsekwencje przyjęcia przez rząd projektów Ministerstwa Cyfryzacji. Wiemy już jak to ma wyglądać w Płocku.

[ZT]19258[/ZT]

Jak tłumaczy nam  Elżbieta Wasilewska, kierownik USC w Płocku, do 1 czerwca bieżącego roku rejestracja urodzeń była możliwa tylko poprzez osobiste stawiennictwo rodzica w urzędzie stanu cywilnego w terminie 21 dni od narodzenia dziecka. 

Teraz nowelizacja wprowadziła dodatkową formę rejestracji:

- Rodzice mogą złożyć wniosek o zarejestrowanie dziecka przez ePuap - mówi Elżbieta Wasilewska, kierownik USC w Płocku. - Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba mieć profil zaufany. Można go stworzyć na stronie www.pz.gov.pl. Posiadając profil zaufany, rejestracji elektronicznej można dokonać na stronie www.obywatel.gov.pl.

Po złożeniu wniosku przez ePuap kierownik USC sporządza akt urodzenia najpóźniej następnego dnia i odsyła rodzicowi odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o nadanym nr pesel i zaświadczenie o zameldowaniu dziecka.

Oczywiście, jak zapewnia dyrektor USC, tradycyjna forma rejestracji dziecka pozostała i nadal można załatwiać te formalności osobiście.

[ZT]19287[/ZT]

Nowelizacja w zakresie wpisywania w aktach urodzenia nr pesel rodziców dla klientów USC nie ma znaczenia, usprawnia ona jedynie pracę urzędów stanu cywilnego i oddziałów ewidencji ludności i ma wpływ na szybkie aktualizowanie baz danych w tym bazy Pesel.

Warto pamiętać, że jeśli się nie zarejestruje dziecka do 21 dni od urodzenia kierownik USC dokonuje rejestracji noworodka z urzędu, nadając mu imię, melduje je na adres matki i nadaje nr pesel. O tych czynnościach informuje rodziców. Rodzice w ciągu 6 miesięcy mogą zmienić wybrane przez kierownika imię, składając osobiście oświadczenie w dowolnym urzędzie stanu cywilnego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE