Reklama

Jest przetarg na akwaria w zoo. Z rekinem!

Opublikowano:
Autor:

Jest przetarg na akwaria w zoo. Z rekinem! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nareszcie! Wygląda na to, że wreszcie, po siedmiu latach, ruszyło się coś w kwestii budowy akwariów w płockim zoo - Ratusz właśnie ogłosił przetarg na przebudowę istniejącego pawilonu. Ale na efekty jeszcze poczekamy - koniec prac zaplanowano dopiero na wiosnę 2016 roku.

Nareszcie! Wygląda na to, że wreszcie, po siedmiu latach, ruszyło się coś w kwestii budowy akwariów w płockim zoo - Ratusz właśnie ogłosił przetarg na przebudowę istniejącego pawilonu. Ale na efekty jeszcze poczekamy - koniec prac zaplanowano dopiero na wiosnę 2016 roku.

Akwaria to bolączka płockiego zoo - czekamy na nie od prawie siedmiu lat. Właśnie z tego powodu wiele ryb i innych stworzeń wodnych na czele z żółwicą Balbiną musiało opuścić nasz ogród na zawsze, a niedobitki gnieżdżą się na zapleczu w prowizorycznych zbiornikach, czekając na lepsze czasy.

A te nie nadchodziły, głównie z powodów finansowych, bo budowa nowoczesnych akwariów tworzących wodny świat to ok. 8-10 mln zł. Jak już pisaliśmy, w tym roku na inwestycję, zgodnie ze specyfikacją, zarezerwowano środki 200 tys. zł. Teraz - miejmy nadzieję - wreszcie nabrała rumieńców.

Ratusz właśnie ogłosił przetarg na budowę akwarium. Oprócz zbiorników jako ekspozycji akwarystycznej, przewidziano również remont zaplecza technicznego, pomieszczeń socjalnych i instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zadecydowano, by konstrukcję obiektu herpetarium wzmocnić poprzez użycie mikropali iniekcyjnych, a ściany odpowiednio ocieplić. Posadzka na II piętrze kondygnacji herpetarium będzie zupełnie nowa i odpowiednio odwodniona, z płytek ceramicznych, natomiast część istniejącej już infrastruktury zostanie albo zlikwidowana, albo zmieniona, będą podwieszane sufity. Wszystko, rzecz jasna, z dbałością o potrzeby osób niepełnosprawnych.

Jednakże zamówienie Ratusza nie obejmuje (przynajmniej na razie) żadnych dodatkowych elementów, jak koralowce czy kolejne ryby. Z czasem mają jednak się w nich pojawić dekoracje w formie skał, kłód, korali i kamieni, a w tych największych zbiornikach na dnie i w jego środku. Resztę wypełni się żwirem lub piaskiem wysypanym na zaimpregnowany beton.

Pierwsza kondygnacja ma zostać całkowicie zmodernizowana. Przewidziano dwie połączone ze sobą sale ekspozycyjne do oglądania bogactwa płockiego zoo z polskich rzek, Morza Bałtyckiego. W tym celu staną tam żelbetonowe, wodoszczelne zbiorniki (także zbiornik typu „touch pool” - karp koi), wyłożone od środka wygiętymi panelami z akrylu o grubości 10 cm w przypadku ryb z Ameryki Południowej, Afryki, Azji i zbiornika z rekinami. Pozostałe będą miały grubość 5 cm. Wszystkie zostaną wypełnione wodą słodką i słoną. Tuż obok znajdą się oddzielne pomieszczenia do obsługi tych zbiorników, filtrownia, pomieszczenia techniczne, toalety i szatnia. Wszystko razem zajmie powierzchnię 446 m2.

Na wyższej kondygnacji zaprojektowano pięć laboratoriów hodowlanych oraz szóste, które częściowe posłuży  jako biuro.

Zanim jednak dojdzie do remontu, najpierw odbędzie się demontaż starych elementów, w tym okien (nowe będą mniejsze, na I kondygnacji z roletami) i grzejników oraz wyburzenie niektórych betonowych ścian do poziomu posadzki.                                                                                        

Projekt budowlany opracowała Pracownia Projektowa Projekt 3 S.C. z Rybnika

Jak już pisaliśmy, plany Ratusza są następujące: 200 tys. zł na akwaria w tym roku, 5 mln zł w 2015 r., a 3,2 mln zł w 2016 roku. Jednocześnie miasto nadal zamierza się starać o wsparcie z środków zewnętrznych.

O akwariach czytaj:

Przez to, że od lat odkłada się budowę akwariów, z Płocka musiała wyjechać ulubiona żółwica płocczan - Balbina, zobacz :

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE