Reklama

Jedna wieża gotowa. Zobacz różnicę [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Jedna wieża gotowa. Zobacz różnicę [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po zdjęciu rusztowań widać wyraźnie, która katedralna wieża jest jak nowa, a którą czeka remont. Kontrast jest uderzający.

Po zdjęciu rusztowań widać wyraźnie, która katedralna wieża jest jak nowa, a którą czeka remont. Kontrast jest uderzający.

Od północnej wieży płockiej katedry rozpoczął się w lipcu remont najstarszej płockiej świątyni, która jest w fatalnym stanie - najcenniejszemu zabytkowi nie służy przeciekający dach, zniszczone cegły, krusząca się zaprawa, którą można wydłubać palcem, popękane ściany i posadzka.  Prace zakończyły się już jakiś czas temu, ale dopiero po zdjęciu rusztowań, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić przez ostatnie miesiące, można zobaczyć efekt wielotygodniowych starań. Wieża nad kryptą królewską ma wymienione i wyczyszczone cegły  oraz zaprawę, wyremontowano również dach i wieńczącą go kulę z krzyżem, w której - jak już pisaliśmy, podczas prac odnaleziono dokumentację poprzedniego remontu sprzed stu lat. Widać wyraźną różnicę w porównaniu z południową wieżą - przez ten wyraźny kontrast, wszystkie ubytki i zabrudzenia mocniej rzucają się w oczy.

Remont wieży pochłonął ponad 600 tys. zł, środki pochodziły z trzech źródeł - sumą 400 tys. zł płocką świątynię wsparło ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, blisko 80 tys. zł  uzbierała sama parafia,  a 120 tys. zł przyznało miasto. Mniej więcej tyle samo będzie kosztował remont drugiej wieży. Parafia cały czas czeka na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie z ministerstwa - starała się o środki na renowację wieży i frontu świątyni.

Wkrótce rozpoczyna się również remont znajdującej się pod wieżą północną kaplicy królewskiej, w której spoczywają szczątki polskich władców, Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, a także piętnaściorga książąt mazowieckich. Prace pochłoną blisko milion złotych, remont dofinansuje m.in. PERN.

Czytaj też:

 

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE