Reklama

Jarosław Kaczyński: wybory będą przeprowadzone. PiS chce wyborów za miesiąc

Opublikowano:
Autor:

Jarosław Kaczyński: wybory będą przeprowadzone. PiS chce wyborów za miesiąc - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Liderzy Zjednoczonej Prawicy wydali dziś oświadczenie. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że wybory odbędą się 28 czerwca. - Jeśli będą jakieś próby przeciwstawianiu się temu, to będziemy wykorzystywali wszystkie środki, jakie przynależą państwu, żeby prawo było wykonane - mówił prezes PiS. 

Liderzy Zjednoczonej Prawicy wydali dziś oświadczenie. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że wybory odbędą się 28 czerwca. - Jeśli będą jakieś próby przeciwstawianiu się temu, to będziemy wykorzystywali wszystkie środki, jakie przynależą państwu, żeby prawo było wykonane - mówił prezes PiS. 

Minęło 17 dni od pierwotnej daty wyborów prezydenckich. Gdyby nie pandemia koronawirusa, 27 maja byłoby już także po drugiej turze - o ile żaden z kandydatów nie zdobyłby więcej niż 50 proc. głosów. Czas jednak mija, a nowa data wyborów nie jest oficjalnie znana. Zjednoczona Prawica chce, żeby wybory odbyły się 28 czerwca. Jak mówił prezes Jarosław Kaczyński, to ostatni możliwy Konstytucyjny termin. 

Art. 128 punkt 2. Konstytucji RP: Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, a w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej - nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

- Wobec tego nie ma żadnej możliwości wprowadzania kolejnych zmian. Ci, którzy to proponują, po prostu sieją zamęt i za nic mają Konstytucję, niezależnie, że bardzo często się na nią powołują - mówił Jarosław Kaczyński. - Nasze stanowisko jest jednoznaczne, wspólne. Wybory będą przeprowadzone. Jeśli będą jakieś próby przeciwstawianiu się temu, to będziemy wykorzystywali wszystkie środki, jakie przynależą państwu żeby prawo było wykonane. Żeby podstawowa instytucja demokracji czyli wybory, były w Polsce faktem. 

Andrzej Duda objął urząd 6 sierpnia 2015 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE