Reklama

Jaką szkołę wybrać? Oto podpowiedź

Opublikowano:
Autor:

Jaką szkołę wybrać? Oto podpowiedź - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Decyzja o tym, jaką szkołę średnią wybrać, spędza sen z powiek niejednego gimnazjalisty. Mimo presji otoczenia, wybór szkoły średniej nie musi być wcale taki trudny, a perspektywa nowego miejsca nauki może być wręcz ekscytująca!

Decyzja o tym, jaką szkołę średnią wybrać, spędza sen z powiek niejednego gimnazjalisty.   Mimo presji otoczenia, wybór szkoły średniej nie musi być wcale taki trudny, a perspektywa nowego miejsca nauki może być wręcz ekscytująca!

Do jakiej szkoły idziesz? Kim będziesz w przyszłości? Gdzie złożyłeś dokumenty? Takie pytania pod koniec nauki w gimnazjum młody człowiek słyszy niemal codziennie. W końcu przychodzi czas, by podjąć tę jedną z pierwszych, ważnych decyzji. Co może pomóc nastolatkowi w określeniu swojej przyszłej drogi zawodowej?

Pomoc i doradztwo na pierwszym miejscu

Nieznane korytarze, obce twarze, nowi nauczyciele. Zmiana miejsca nauki może być trudna dla młodego człowieka. Wielu gimnazjalistów chce się dalej uczyć ze swoimi kolegami z byłej klasy, dlatego często wybierają oni szkołę średnią, podążając w ślad znajomych. Dalsza wspólna nauka i uczestnictwo w zajęciach z grupą znanych osób może być bardzo mobilizujące. Pamiętajmy jednak, że przyjaciele to nie wszystko. Nie zapominajmy o zainteresowaniach i umiejętnościach nastolatka.

Ważne jest, aby skupić się nie tylko na konieczności zmiany otoczenia, ale również by miał na względzie swoje zainteresowania, umiejętności czy cechy charakteru. - Tutaj z pomocą powinni przyjść rodzice. Określenie siebie i swoich predyspozycji w tak młodym wieku nie jest łatwym zadaniem, jednak wspólna rozmowa, wskazanie zalet i zdolności dziecka pomoże w zdefiniowaniu jego osobowości oraz dopasowaniu umiejętności do przyszłego zawodu – mówi psycholog, Anna Michalska.

Kierunki z przyszłością

Decyzja dotycząca wyboru szkoły średniej i kierunku, w którym gimnazjalista chciałby dalej się kształcić, powinna opierać się nie tylko na zainteresowaniach i umiejętnościach nastolatka. Droga edukacji, którą wybierzemy, powinna być przyszłościowa. – Mimo młodego wieku uczniowie mają świadomość tego, jak ważna jest sprofilowana edukacja. Wybierają kierunki, które pozwolą im nie tylko uzyskać wiedzę teoretyczną, ale również praktykę, umożliwiającą odnalezienie się na rynku pracy w przyszłości – mówi Ewa Adasiewicz, dyrektor technikum . - My również pomagamy uczniom podjąć decyzję zgodną z ich zainteresowaniami, proponując przyszłościowe i jednocześnie fascynujące kierunki. Obecnie dużą popularnością cieszy się kierunek technik optyk – zawód dla dokładnych i cierpliwych o dużym potencjale zatrudnienia – dodaje.

Dzisiejszy rynek pracy odznacza się przewagą ofert skierowanych do specjalistów konkretnych profesji. Dlatego szkoły ponadgimnazjalne coraz częściej w swojej ofercie skupiają się na kształceniu zawodowym, ciesząc się przy tym ogromnym zainteresowaniem uczniów. - Wybrałem kierunek technik optyk, ponieważ sam zacząłem interesować się stanem swojego wzroku, tym jakie okulary noszę, jak je odpowiednio dobrać szczególnie, że mnóstwo czasu spędzam przed komputerem, tabletem czy smartfonem. Zafascynowały mnie sprzęty u optyka, do  którego uczęszczałem. Na początku pozyskiwałem wiedzę z internetu, czasami z książek na temat ludzkiego wzroku i tego, jak on funkcjonuje. Jednak teoria to nie wszystko – opowiada uczeń pierwszej klasy na kierunku technik optyk. - W szkole najbardziej podoba mi się to, że mamy dużo zajęć praktycznych, które pozwalają mi poznać zawód od podszewki.

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka!

Gimnazjalisto, określiłeś swoje zainteresowania, uwzględniłeś umiejętności i poznałeś, jakie kierunki są przyszłościowe. Jednak to nie wszystko. Czas, by zapoznać się z ofertami szkół. Wartościowe są te, które proponują swoim przyszłym uczniom naukę konkretnych umiejętności. - Na wspomnianym kierunku technik optyk zapewniamy naukę konkretnych umiejętności. Nasi uczniowie posiądą wiedzę, jak używać przyrządów do pomiaru wzroku, jak odpowiednio dobrać szkła okularowe bądź szła kontaktowe oraz jak dokonywać napraw i konserwacji różnych typów okularów – tłumaczy dyrektor TEB Edukacja w Płocku Magdalena Salmonowicz.

Nauka konkretnych umiejętności jest doceniana przez uczniów, którzy czują się pewnie w tym, co robią i śmiało wchodzą na swoją zawodową ścieżkę. - Długo nie mogłem zdecydować się, do jakiej szkoły pójść po gimnazjum. Drzwi otwarte ułatwiły mi tą decyzję. W końcu zdecydowałem się wybrać kierunek technik optyk z jednej strony ze względu na zainteresowania, z drugiej strony zależało mi, aby nauczyć się czegoś konkretnego. Dzisiaj wiem, że to był dobry wybór. Jest dużo zajęć praktycznych i chce się dalej rozwijać w tym kierunku – dodaje uczeń I klasy kierunku Technik Optyk w Technikum TEB Edukacja w Płocku.

Obecny rynek pracy poszukuje specjalistów z konkretnymi umiejętnościami, a kierunki techniczne są rozchwytywane. Oczywiście to tylko jeden z aspektów podczas wyboru szkoły średniej. Tak samo ważne, jak potencjał samego kierunku, są również zainteresowania, umiejętności i predyspozycje młodego człowieka. Tak więc, gimnazjalisto – wybieraj kierunek z pasją, ale też przyszłościowo!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE